Czy decydując się na pałacowy styl we wnętrzach, musimy urządzać je antykami? Niekoniecznie! Wartą rozważenia alternatywą są współczesne stylizowane meble. Zobacz, jak meble Wiktoria znakomicie odnalazły się w odrestaurowanym pałacu w Ziemiełowicach.

XIX-wieczny pałac w Ziemiełowicach to jeden z najpiękniejszych zabytków Dolnego Śląska. Odrestaurowane wnętrza jadalni, sypialni i holu ozdobiły jednak nie antyki, lecz współczesne stylizowane meble z kolekcji Wiktoria firmy Mebin.

Stylowe meble godne pałacowych wnętrz wykonano po części z litego drewna, i wykończono naturalną okleiną. O urodzie kolekcji decyduje jednak przede wszystkim nienaganna forma brył z finezyjnie wyprofilowanymi nóżkami. Idealne proporcje sprawiają, że komody, witryny, szafki i serwantki robią wrażenie lżejszych niż są w rzeczywistości, ale równocześnie nie "giną" w obszernych pałacowych salach.

Pieczołowicie odrestaurowane wnętrza odzwierciedlają świetność dawnej rezydencji z olbrzymim reprezentacyjnym holem, salą ogrodową i majestatyczną klatką schodową biegnącą przy wielkim, wysokim na dwie kondygnacje oknie z podziałami wykonanymi z żółtego piaskowca.

W holu wygodna tapicerowana sofa, dwa fotele i stolik kawowy zapraszają do odpoczynku. W amfiladzie widoczna jest duża jadalnia z eleganckim rozkładanym stołem, krzesłami i przeszkloną witryną. I choć wnętrza nie są stylistycznie jednorodne, meble Wiktoria świetnie odnajdują się zarówno wśród elementów neobarokowych, jak i klasycystycznych czy secesyjnych. Sztukaterie, dekoracyjne stiuki, olbrzymie lustra w cennych złoconych ramach czy zabytkowe zegary zdają się być ich "naturalnym otoczeniem".

Ciemne meble Wiktoria w wybarwieniu venge patyna znakomicie wygląda na tle pastelowych ścian i efektownej mozaiki parkietów. Niezwykła staranność i dbałość o detal widoczne są w interesującym układzie usłojenia, dekoracyjnym wykończeniu frontów, ozdobnych uchwytach.

Klasyczny styl i nowoczesna wygoda

W odróżnieniu od mebli z epoki, kolekcja Wiktoria zapewnia nam funkcjonalność dostępna tylko w nowoczesnych meblach. W szufladach i drzwiach szafek, witryn i komód zastosowano system cichego domyku, a przeszklone szafki wyposażono w efektowne oświetlenie LED.

W dużej pałacowej jadalni mieści się okazały rozkładany stół na nodze kolumnowej, która po rozłożeniu tworzy 3 stabilne podpory dla długiego i ciężkiego blatu oraz pojemna 4-drzwiowa witryna i komoda z giętymi elementami bocznymi. Po skończonej kolacji goście mogą wysłuchać koncertu na skrzypce i fortepian lub udać się do innych pomieszczeń na kameralne, biznesowe spotkania.

W pełnej światła pałacowej sypialni 3 wielkie okna we wnęce ryzalitu wychodzą na angielski park krajobrazowy. We wnętrzu nie mogło zabraknąć obszernego łoża. To z kolekcji Wiktoria ma praktyczną ławeczkę, na której można przysiąść albo odłożyć narzutę czy poduszki. Umeblowanie sypialni dopełniają szafki nocne i gustowna toaletka z nadstawką i owalnym lustrem, a także niska komoda w roli bieliźniarki. Dla wygody gości jest też miękka, rozłożysta sofa. 

Romantycznie i luksusowo

To, z jakim wdziękiem meble Wiktoria wpisały się w wymagające zabytkowe wnętrza ziemiełowickiego pałacu, to najlepsze potwierdzenie ich elegancji i klasy. Po raz kolejny możemy się przekonać, że klasyczne piękno i harmonia są ponadczasowe. 

źródło i zdjęcia: Mebin