Kultura i sztuka Chin fascynuje w Europie, także w Polsce od dawna. Przykładów nie trzeba daleko szukać - Gabinet Chiński powstały na zlecenie Augusta II w wilanowskim pałacu, Apartament Chiński urządzony tu na początku XIX stulecia przez Stanisława Kostkę Potockiego czy Ogród Chiński w warszawskich Łazienkach.

Teraz na niezwykłe spotkanie z kulturą Państwa Środka zaprasza Muzeum Narodowe w Warszawie. Trwa tam bowiem wystawa poświęcona życiu i twórczości uczonych urzędników - literati. Była to warstwa społeczna o szczególnym znaczeniu dla kształtowania się życia politycznego, społecznego i kulturalnego Chin. Droga do kariery urzędnika była długa, a edukacja wieloetapowa i wszechstronna. Stąd literati stanowili elitę chińskiego społeczeństwa, nie tylko świetnie wykształceni, ale także parający się sztuką - zajmowali się kaligrafią, malarstwem, poezją, muzyką, a także kolekcjonerstwem.

Wystawa w Muzeum Narodowym pozwala na przyjrzenie się różnym aspektom życia chińskiego erudyty. Zobaczymy tu na przykład monumentalne zwoje pejzażowe, wysokiej klasy przykłady kaligrafii, wachlarze z malowidłami, starożytne rytualne naczynia z brązu, akcesoria piśmiennicze czy dawne gry strategiczne, w tym szachy. Oczywiście nie zabrakło także słynnej chińskiej porcelany, zwłaszcza z epok Ming i Qing.

To niepowtarzalna okazja do zobaczenia wspaniałych eksponatów z Chińskiego Muzeum Narodowego w Pekinie. Przygotowano także bogaty program wydarzeń towarzyszących, takich jak ceremonia parzenia herbaty, warsztaty malowania na wachlarzach, a nawet lekcje kuchni chińskiej.