Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na niezwykłą wyprawę w czasie i przestrzeni. Zaprasza nas bowiem do świata japońskiej kobiety.

Przeniesiemy się do niego za sprawą malarstwa i grafiki ilustrujących urodę Przepływającego Świata, zwanych ukiyo-e. Zobaczymy nie tylko portrety Japonek, ale również aktorów teatru kabuki specjalizujących się w odtwarzaniu ról kobiecych (onnagata), a także zostaniemy wpuszczeni za parawan, gdzie rozgrywają się sceny miłosne. A wszystko to utrwalone przez najznakomitszych mistrzów japońskiej sztuki, takich jak Kitagawa Tamaro, Utagawa Kuniyoshi czy Katsushika Hokusai.

Znajdziemy także malowidła ujęte w formę tradycyjnych zwojów wiszących kakemono, a także kimona, pasy obi oraz rzemiosło artystyczne - toaletkę, lustra, grzebienie i szpile do włosów. Obiekty pochodzą ze zbiorów krakowskiego Muzeum Narodowego. Ta niepowtarzalna kolekcja powstała głównie dzięki wielkiej pasji kolekcjonerów, głównie Feliksa Jasieńskiego, który w 1920 roku podarował ok. 15 tys. eksponatów, w tym ok. 6,5 tys. o tematyce japońskiej. Warunkiem było pozostawienie ich jako kolekcji i udostępnienie publiczności.