Wielofunkcyjność pokoju dziecięcego pociąga za sobą określoną aranżację. Nawet w najmniejszym pokoiku powinny być aneksy - do zabawy, nauki oraz do spania. Klasycznym sposobem wydzielania stref jest wykorzystywanie mebli, jednak nie mniej ważną rolę odgrywają kolory i światło.

To dzięki nim stworzymy przytulne kąciki do zabawy i relaksu, zaaranżujemy miejsce do nauki. Zadbajmy więc o dobór barw w pokoju dziecka, a także o dobre oświetlenie zarówno światłem dziennym, jaki i sztucznym. 

Światło w dzień i po zmroku

Najistotniejsze w pokoju dziecka jest światło dzienne - absolutnie koniecznie do prawidłowego rozwoju. Im więcej światła, tym lepiej. W domach często wybieramy poddasze jako królestwo dla naszych najmłodszych, bo daje ono ciekawe możliwości aranżacyjne. O doświetlenie takiej przestrzeni trzeba zadbać szczególnie. Dlatego tak ważny jest wybór okna dachowego, bo dobrze dopasowane może wpuszczać nawet dwa razy więcej światła słonecznego niż typowe pionowe. Trzeba też pamiętać, że na przykład w 15-metrowym pokoju suma przeszkleń wszystkich okien powinna wynosić od 1,5 do 2 m² (na takiej powierzchni najlepiej, by były to dwa okna). Zgodnie z przepisami powierzchnia przeszklenia do powierzchni podłogi powinna stanowić 1:8 do 1:10, dotyczy to wszystkich pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi.

Zaaranżujmy przestrzeń dla dziecka tak, by miejsca, w których najczęściej spędza czas były w pobliżu okien. Strefa zabawy przedszkolaka czy biurko ucznia mogą być nawet po oknem, jeśli będzie to okno bezpieczne, takie jak np. VELUX z laminowaną szybą wewnętrzną. Taka szyba, nawet jeśli zostanie zbita pod wpływem silnego uderzenia, nie roztrzaska się ani nie wypadnie, a więc mamy stuprocentową pewność bezpieczeństwa. Okno VELUX Standard Plus w opcji Premium z taką właśnie szybą ma też inne zalety: górne otwieranie (dziecko samo nie sięgnie do okna i nie otworzy go), ma zintegrowaną wentylację, dzięki której pomieszczenie jest wentylowane nawet przy zamkniętym oknie. Można je wyposażyć w system sterowania radiowego VELUX INTEGRA (nawet okno bardzo wysoko zamontowane można wygodnie otworzyć).

Okno musi również zabezpieczyć poddasze przed upałami, a zimą przed wychłodzeniem. Rozwiązaniem są rolety zewnętrzne VELUX, które w chłodne dni poprawiają izolacyjność cieplną okna nawet o 16 proc., z kolei w lecie zatrzymają aż 94 proc. ciepła i tym samym obniżają temperaturę w pomieszczeniu. Dodatkowo zabezpieczają okno podczas trudnych warunków pogodowych i chronią przed hałasem. Innym rozwiązaniem na wyciszenie poddasza są okna z pakietem wyciszania deszczu (z grubszą szybą zewnętrzną i specjalnym oblachowaniem pokrytym folią wyciszającą).

Równie ważne jak dzienne, jest światło sztuczne. Potrzebne jest oświetlenie centralne, sufitowe, które obejmie jak największą powierzchnię. Unikajmy szklanych opraw, nisko zawieszonych - bierzmy pod uwagę, że pokój w jakimś momencie może się stać boiskiem… Konieczne jest dobre oświetlenie miejsca do nauki i czytania - tu wybierajmy źródła dające światło chłodne, zbliżone do dziennego - najlepiej o temperaturze barwowej ok. 6500 K, przy takiej bowiem najlepiej się pracuje. W innych miejscach, gdzie stoją lampki, wiszą kinkiety światło powinno być cieplejsze - od 2500 K.

Najlepsze barwy do pokoju dziecka

Kolory wpływają na nasze samopoczucie, więc również w pokojach dzieci o tym pamiętajmy. Lepiej, by ściany były w spokojnych barwach, bo są tłem dla wielokolorowych zabawek, pudeł, dodatków, tkanin. Dlatego w mocnych kolorach niech będą tylko akcenty, szczególnie jeśli chodzi o kolor czerwony działający energetycznie. Pomarańczowy ma podobne działanie do czerwonego, jednak jest delikatniejszy, a przy tym motywuje do działania, pobudza intelektualnie. Kolor żółty poprawia humor, daje też poczucie bezpieczeństwa i, podobnie jak pomarańczowy, pobudza intelekt. Natomiast zieleń i błękit uspokajają, koją zmysły, pomagają się skoncentrować.

Co istotne, wybierając kolory farb, sprawdzajmy jak wyglądają w świetle i dziennym, i sztucznym. W zależności od światła zmieniają się ich odcienie, co warto brać to pod uwagę malując wnętrza.

Kropką nad i kolorystycznej aranżacji mogą być efektowne rolety zaciemniające z Bajkowej Kolekcji Disney&VELUX (m.in. Myszka Miki, Jelonek Bambi, Kubuś Puchatek, Kopciuszek) lub z kolekcji Star Wars. Poza walorami dekoracyjnymi, rolety mają także zalety użytkowe - gwarantują całkowite zaciemnienie i spokojny sen dzieciom.