Międzynarodowe Centrum Kultury przygotowało nie lada gratkę dla wszystkich miłośników secesji i ceramiki. Jest nią wystawa znakomitych wyrobów słynnej węgierskiej manufaktury Zsolnay.

Założona w połowie XIX wieku w położonym na południu Węgier Peczu przez Miklósa Zsolnaya, swój największy rozkwit przeżywała na przełomie wieków. Tworzono tu wówczas przedmioty w modnym stylu secesyjnym, który zresztą niezwykle sprzyjał rozwojowi ceramiki.

Płynne linie, roślinne dekoracje i niemal rzeźbiarskie formy charakterystyczne dla art nouveau w połączeniu z innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi stosowanymi w fabryce Zsolnay podbiły serca odbiorców w całej Europie. Ceramikę tę porównywano z pracami Massiera czy Tiffany’ego. Ceniono zwłaszcza unikalną technikę eosynową, dzięki której wyroby zyskiwały fosforyzujący, metaliczny odcień, oraz technikę pirogranitu, zapewniającą ich trwałość.

Krakowska wystawa odbywa się w ramach Roku Kultury Węgierskiej w Polsce i jest pierwszą prezentacją manufaktury Zsolnay w naszym kraju.