Przegląd Młodej Sztuki "Świeża Krew" to ogólnopolski konkurs dla absolwentów studiów magisterskich z lat 2017/16 r. wyższych uczelni artystycznych połączony z wystawą pokonkursową.

Patronat Czas na Wnętrze

CELE PRZEGLĄDU:

Dzięki kilkuletniej tradycji konkursu oraz biorących w nim udział artystach z całego kraju, Przegląd to cykliczne wydarzenie kulturalne o wysokiej krajowej randze.

Organizując Przegląd Młodej Sztuki pragniemy dać szansę artystom tuż po dyplomie - pełnym pasji i nadziei na artystyczną przyszłość - na zapoczątkowanie profesjonalnej drogi twórczej podczas ciekawej wystawy zbiorowej, w dobrym miejscu, z życzliwą i otwartą publicznością.

Udział w Przeglądzie nie ogranicza się do jednorazowej wystawy w Galerii Socato. Finalistów wystawy obejmujemy swoją opieką także w kolejnych latach - organizujemy im wystawy indywidualne, zapraszamy do udziału w wystawach zbiorowych oraz zewnętrznych projektach. W 2016 r. razem w Muzeum Współczesnym Wrocław zorganizowaliśmy wystawę laureatów konkursu z lat 2011-2015.

Prezentacja szerokiego grona twórców to także doskonała okazja dla publiczności do poznania wschodzących artystów z całej Polski, przekonania się "co piszczy" w sztuce i przekonania się jak różnorodna może być sztuka jednego pokolenia. W ramach kontynuowania działań edukacyjnych Galerii, zachęcamy widzów do aktywnej oceny sztuki - głosowania i przyznania Nagrody Publiczności. Dzięki czemu z sukcesem przenosimy zjawiska awangardowe do kultury powszechnej, popularyzujemy i ułatwiamy dostęp do kultury wysokiej w celu rozwijania wrażliwości artystycznej.

ŚWIEŻA KREW TO:

  • 6 edycji konkursu z 6 wystawami pokonkursowymi w Galerii Sztuki Socato oraz wystawą podsumowującą 5 edycji w Muzeum Współczesnym Wrocław
  • 2 kategorie - malarstwo oraz formy przestrzenne
  • 500 zgłoszeń artystów w poprzednich edycjach
  • 20 laureatów nagród
  • 100 finalistów
  • 1 400 gości na wystawach

NAGRODY VII PRZEGLĄDU:

* Grand Prix w kategorii malarstwo - Jury przyzna nagrodę w postaci honorarium autorskiego w wysokości 5000 zł brutto. Praca nagrodzona Grand Prix przechodzi na własność fundatora nagrody, Rafała Olesińskiego.

* Grand Prix w kategorii rzeźba - Jury przyzna w postaci honorarium autorskiego w wysokości 2000 zł brutto

* Nagroda Publiczności - Laureat wybierze podczas wernisażu publiczność. Nagrodą jest bon o wartości 800 zł na zakupy w sklepie plastycznym

* Jury może przyznać Wyróżnienia Honorowe.

DOTYCHCZAS W JURY ZASIADALI:

- Rafał Borcz - artysta, były asystent pracowni malarstwa prof. Leszka Misiaka w Katedrze Malarstwa na Wydziale Malarstwa, obecnie prowadzi I pracownię rysunku w Katedrze Rysunku i Malarstwa na Wydziale Grafiki.

- Anna Borowiec - historyk sztuki, kuratorka, od 2015 r. główna kuratorka Muzeum Współczesnego Wrocław.

- Anna Bujak - artystka, rzeźbiarka, obecnie asystentka w pracowni metalu prof. Janusza Kucharskiego na Wydziale Malarstwa i Rzeźby w Katedrze Technik Rzeźbiarskich. Jej rzeźby znajdują się w przestrzeniach publicznych miasta Wrocław.

- Karolina Freino - artystka, tworzy instalacje w przestrzeni pubicznej; asystentka w Katedrze Rzeźby ASP Wrocław.

- Łukasz Huculak - malarz, pedagog, wykładowca malarstwa na ASP Wrocław

- Karolina Jaklewicz - malarka, pedagog, wykładowca rysunku na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej

- Anna Mituś - historyk sztuki, krytyczka sztuki i kuratorka w BWA Wrocław. Od 2008 r. redaktorka naczelna magazynu "BIURO".

- Piotr Stasiowski - historyk sztuki, główny kurator Muzeum Współczesnego Wrocław

- Agnieszka Wolny-Hamkało - poetka, publicystyka, krytyczka. Współpracuje z licznymi tytułami, w tym Gazetą Wyborcza, Przekrojem, Przeglądem i portalem Polskiego Radia. Członkini zespołu programowego Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania, redaktorka i współtwórczyni Laboratorium Opowieści.

Galeria Sztuki SOCATO rozpoczęła działalność w 2009 r.

Profil Galerii Socato wynika z fascynacji medium malarskim - tym, jak mimo obecności nowych technologii, ta odręczna sztuka nadal ma dużą siłę rażenia. Malarstwo jest dla nas polem wciągającego dialogu ze sztuką, z artystami, z publicznością. Wybieramy prace, których formalny, merytoryczny i techniczny poziom zawsze zasługuje na najwyższe uznanie. Prace imponujące odwagą i suwerennym przekazem.

W 2017 roku organizujemy już VII edycję Przeglądu. Słuszność prowadzonych przez nas działań potwierdzają noworganizowane konkursy dla młodych zdolnych, a także rozwój karier artystycznych naszych dotychczasowych finalistów i laureatów. Natalia Bażowska realizuje coraz ciekawsze projekty, niedawno odbyła się jej wystawa Galerii M2 oraz w Miejscu Projektów Zachęty w Warszawie, Agata Kus zdobyła Nagrodę Biennale WRO 2015, Justyna Smoleń wzbudza zachwyty swoją serią "Black" prezentowaną m.in podczas indywidualnej wystawy w BWA Sanok.

Przegląd wpisuje się w tradycję wrocławskich i dolnośląskich konkursów i festiwali artystycznych. Wrocław - miasto spotkań. Wierzymy, że to nie tylko reklamowy slogan - Wrocławiu rzeczywiście czeka na artystów z innych ośrodków kultury, czeka na ich sztukę, a przede wszystkim na kolejną odsłonę artystycznych wydarzeń.