Początek chłodnych dni oznacza rozpoczęcie sezonu smogowego. Wydaje się, że każdy wie, czym smog jest. Czasami zapominamy jednak, że z zanieczyszczeniami znajdującymi się w powietrzu borykamy się nie tylko wychodząc na spacer czy zakupy, lecz także w domu i biurze. Electrolux - szwedzki producent sprzętu AGD, radzi, jak w prosty sposób chronić się przed smogiem.

Czym jest ten "słynny" smog? Najprościej ujmując to trujące związki chemiczne np. tlenki siarki, azotu oraz węgla. W zanieczyszczonym powietrzu znajdują się również szkodliwe dla zdrowia pyły PM2,5 i PM10, a także rakotwórczy benzopiren.

Podstawowe kroki

Chronić się przed smogiem można na kilka sposobów. Zanim zaopatrzymy się w specjalistyczny sprzęt, niwelujący poziom zanieczyszczeń w pomieszczaniach, warto wprowadzić w życie kilka prostych zabiegów poprawiających jakość powietrza w domu czy biurze. Po pierwsze, ważne jest prawidłowe uszczelnienie okien i drzwi. W parze z tym musi iść systematyczne wietrzenie pomieszczenia. Ponadto warto ograniczyć wychodzenie z domu w trakcie alarmów smogowych (zwłaszcza dotyczy to małych dzieci i osób starszych). W czasie zintensyfikowanego nasycenia powietrza smogiem powinno się maksymalnie ograniczyć palenie w kominach, a jeśli jest to konieczne, należy używać materiałów jak najwyższej jakości. Innym elementem wyposażenia mieszkania, który nie tylko uatrakcyjni jego wnętrze, lecz także poprawi jakość powietrza są rośliny doniczkowe. Skrzydłokwiat, bluszcz lub fikus będą doskonałym wyborem!

Dodatkowe wsparcie

Chcąc w pomieszczeniach oczyścić powietrze ze zdecydowanej większości zanieczyszczeń z pomocą przychodzą specjalne narzędzia, takie jak oczyszczacze powietrza. Sprzęty domowego użytku mają nie tylko spełniać praktyczne funkcje w trosce o naszą wygodę czy zdrowie, ale i współgrać z wystrojem naszego domu. Wybierając oczyszczacz, warto poszukać takich, które wyróżniają się minimalistyczną formą i spokojną kolorystyką - biel czy czerń to uniwersalny wybór do większości wnętrz.

Proste działanie

Oczyszczacz powietrza to tylko z pozoru skomplikowany mechanizm. Jego działanie jest jednak bardzo proste. Urządzenie tworzy obieg powietrza w pomieszczeniu zasysając je i przepuszczając przez szereg filtrów, by następnie uwolnić czyste powietrze z powrotem do pomieszczenia. Filtry są w stanie oczyścić powietrze nawet w 99%. Substancjami, których możemy się pozbyć to między innymi szkodliwe pyły PM2,5 i PM10, a także wirusy i bakterie, alergeny kurzu, roztoczy oraz dym papierosowy.

Wydajność

To bez wątpienia jeden z najważniejszych parametrów oczyszczaczy powietrza, poprzez który należy rozumieć ilość filtrowanego powietrza przez godzinę na metr sześcienny. W zależności od wydajności, jeden oczyszczacz zadba o powietrze w kawalerce czy w jednym pokoju, a inny będzie w stanie efektywnie oczyścić nawet duże mieszkanie. Dla przykładu, oczyszczacz Electrolux EAP450 przefiltruje aż 494 m3 powietrza w ciągu godziny pracy. Taki model doskonale sprawdzi się więc w pomieszczeniu o powierzchni nawet do 103 m2. Do mniejszych pomieszczeń odpowiedni będzie model EAP300, który świetnie poradzi sobie z oczyszczeniem powietrza na 70 m2 powierzchni. Gdzie najlepiej umieścić tego typu sprzęt? Tam, gdzie najczęściej przebywamy - w zależności od potrzeb może to być otwarta przestrzeń domu, salon, pokój dziecięcy lub sypialnia.

Nie tylko na smog

Oczyszczacze powietrza są przydatnym rozwiązaniem nie tylko w okresie zwiększonego zanieczyszczania powietrza szkodliwymi cząstkami. To także urządzenie, które przychodzi z pomocą osobom borykającym się z alergią, a także astmą. Wybierając oczyszczacz powietrza, warto dowiedzieć się, czy sprzęt posiada rekomendacje instytucji, poświadczających jego wysoką jakość. Dobrym przykładem mogą być oczyszczacze powietrza marki Electrolux zawierający filtr HEPA, które uzyskały aprobaty wiodących organizacji: Stowarzyszenia Astmy i Alergii, Szwedzkiego Towarzystwa Zwalczania Astmy i Alergii oraz Brytyjską Fundację ds. Alergii (BAF).