Dylemat znany nie od dziś powraca jak bumerang każdego roku. Trzeba bowiem zdecydować czy będzie to jodła, świerk czy może jeszcze inny gatunek, a także, co ważniejsze, czy wybierzemy drzewko prawdziwe czy sztuczne. Bez wątpienia w swoich wyborach coraz częściej kierujemy się nie tylko własną przyjemnością, ale też troską o otaczające nas środowisko. Zrównoważony rozwój staje się bowiem filozofią, której coraz więcej z nas stara się podporządkować swój styl życia. Ponieważ jednak dyskusja, które drzewko jest bardziej ekologiczne, a które w większym stopniu wywiera negatywny wpływ na środowisko, zdaje się nie mieć końca, ShopAlike postanowiło przyjrzeć się tematowi i podjąć próbę odpowiedzi na to kluczowe pytanie.

Choinki prawdziwe

Szacuje się, że na farmach w Europie hoduje się około 80 milionów drzewek rocznie. Ich przygotowanie na sprzedaż zajmuje każdego roku 11 miesięcy. W tym czasie drzewka są pielęgnowane, zabezpieczane przed chorobami, przycinane, by miały ładny wygląd, a wreszcie ścinane na sprzedaż. Każdą wyciętą choinkę zastępuje od 1 do 10 nowych drzewek, co zapewnia hodowli zrównoważony rozwój. Warto wspomnieć, że największym eksporterem choinek w Europie są Duńczycy. Nierzadko więc choinki przemierzają długą drogę z hodowli do miejsca sprzedaży, a następnie do naszych domów, co zwiększa ich negatywny wpływ na środowisko. Żywe choinki zanim powędrują do naszych domów produkują jednak tlen (105 ton na każdy hektar hodowli), a po świętach często wykorzystywane są jako pasza lub zabawki dla zwierząt, np. w miejscowym zoo.

Choinki sztuczne

Sztuczne choinki powstają w znakomitej większość z PCV lub Polietylenu. Szacowany ślad węglowy 2-metrowego drzewka to 40kg dwutlenku węgla. Choinki te pochodzą przede wszystkim z Chin, skąd kontenerowcami transportowane są na cały świat. Teoretycznie sztuczne drzewko po Świętach możemy poddać recyklingowi, jednak ze względu na połączenie plastiku i metalu, nie zawsze jest to możliwe. Sztuczna choinka może być przyjaźniejsza środowisku od prawdziwej. Warunkiem jest jednak używanie jej przez co najmniej 20 lat. Biorąc jednak pod uwagę współczesne zwyczaje konsumenckie, często nastawione na nieskrępowaną konsumpcję, to zazwyczaj mało prawdopodobny scenariusz.

Życie choinek przed świętami i po nich

Choinkowe ciekawostki

Zwyczaj dekorowania choinek znany jest od starożytności, kiedy świętowano przesilenie zimowe (21 grudnia). Przez wieki spopularyzował się praktycznie na całym świecie.

Największą choinkę odnotowano w Seatlle (USA) w 1950 roku. Mierzyła 67,36m i znalazła się w Księdze Rekordów Guinnessa.

Pierwsze elektryczne lampki wynalazł asystent Tomasza Edisona - Edward Johnson - w 1882 roku.

Wygląd choinek różni się w zależności od szerokości geograficznej. W Brazylii na drzewku umieszcza się kawałki bawełny, które udają śnieg.

W niektórych krajach Europy Wschodniej natomiast istniał zwyczaj wieszania choinki do góry nogami pod sufitem, co miało symbolizować Trójcę Świętą.

Jednymi ze starszych i bardziej tradycyjnych ozdób są zaś jabłka, które symbolizują owoce z biblijnego drzewa poznania.

Źródło: https://www.shopalike.pl/zycie-choinek/