Marka Ciarko po raz kolejny wzbudziła podziw i uznanie - a to za sprawą nowych technologii zaprezentowanych podczas ostatnich prestiżowych targów Living Kitchen w Kolonii. Niektóre z pokazywanych systemów są jeszcze w fazie prototypowej, inne z powodzeniem funkcjonują już na rynku pod marką Ciarko oraz wieloma innymi. Za to wszystkie definiują na nowo nie tylko jakość wentylacji kuchni, ale i samą obsługę okapów.

Czym jest „czarna kostka”?

To w rzeczywistości moduł, który kryje w sobie najnowsze technologie, pomysłowość i elektronikę oraz zmienia spojrzenie na konstrukcję okapu. Definiuje i zarządza nie tylko funkcjami i możliwościami okapu, ale dba także o bezpieczeństwo użytkownika i jego komfort.

„Czarna kostka” to w praktyce system ADM, czyli Adapt Modular System. Jak podkreśla Ryszard Ziarko, prezes firmy i zarazem pomysłodawca systemu – marka Ciarko jest z tego rozwiązania niezwykle dumna, zwłaszcza, że jako pierwsza na świecie pokazała tego typu koncept na rynku.

System działa na zasadzie dopinania do specjalnej elektropuszki odpowiednich modułów. A jest ich sporo. Klient może wybrać moduł odpowiadający za automatyczne oczyszczanie powietrza z zapachów unoszących się w powietrzu, z wilgoci czy cząstek stałych, takich jak m.in. CO2.. Po wpięciu jeszcze innej kostki możemy zwiększyć funkcjonalność m.in. o automatyczne wykrywanie dymu lub ognia. Gdy okap „wyczuje” zagrożenie, natychmiast zacznie alarmować o nieprawidłowości lub niebezpieczeństwie.

Inna „czarna kostka” może być odpowiedzialna z kolei za podłączenie sprzętu do środowiska sprzętów bezprzewodowych. Dzięki modułowi Wi-Fi, który w owej kostce odpowiada za łączność bezprzewodową, możemy aktywować podstawowe funkcje sprzętu, takie jak włączanie oświetlenia, regulacja siły ssania czy włączenie lub wyłączanie sprzętu. Warto podkreślić, że nie istnieją sztywne ramy funkcjonalności. Jeśli klient sobie zażyczy, „czarna kostka” może dodać wiele innych możliwości – sygnalizację zabrudzenia filtra, moduł radia czy nawet wyłączenie za pomocą klaśnięcia.

2 w 1 - pilot i panel sterowania

W okapach od lat standardem są piloty zdalnego sterowania, joystiki czy wyświetlacze lekkodotykowe. Ciarko proponuje całkowicie nowe, innowacyjne rozwiązanie w tym zakresie. Chodzi o zastosowanie na jego frontowej części specjalnego panelu sterowania, który w razie potrzeby można zdemontować. Dzięki temu jest on nie tylko elementem okapu czy stacją bazową do ładowania, ale również staje się komfortowym pilotem do obsługi na odległość. Podobnie jak w podstawowych modelach, pozwala na włączanie lub wyłączanie sprzętu czy regulację wydajności okapu z odległości kilku metrów. Po zamontowaniu panel sterowania tworzy z frontem stylistycznie spójną całość.

Płyta zintegrowana z okapem

Jak pokazują światowe trendy, właśnie ta konstrukcja jest jedną z najbardziej pożądanych aktualnie przez konsumentów. Użytkownicy chcą minimalizować ilość sprzętów przy jednoczesnym zachowaniu jak najbardziej zaawansowanej techniki. Dlatego marka Ciarko, podążając za bieżącym zapotrzebowaniem, wprowadziła do oferty zestaw łączący grzanie indukcyjne z wentylacją.

Innowacyjność projektu, którego autorem jest p. Ziarko, polega na tym, że okap wysuwa się z płyty automatycznie, gdy wykryje opary powstające podczas gotowania. Ponadto płyta wyposażona została w kanały zasysające bezpośrednio przy polach indukcyjnych.

Okap bezobsługowy - z myślą o osobach niepełnosprawnych

Ciarko dba również o potrzeby osób borykających się z problemem niepełnosprawności, w tym precyzyjnego kierowania dłonią (szczególnie osoby starsze). Producent postanowił wprowadzić na rynek okap, który jest całkowicie bezobsługowy. Jedyną czynnością, jaką konsument musi wykonać, jest zbliżenie się do urządzenia. Czujnik reaguje na ruch, blenda przednia się wysuwa, a urządzenie samoczynnie zaczyna działać.

To wyjątkowy produkt w ofercie Ciarko. Dowodzi nie tylko najwyższych na rynku kompetencji i możliwości technologicznych. Pokazuje również, że produkcja okapów to dla sanockiej marki nie tylko biznes, ale także troska o dobro konsumenta.

Źródło: InfoMarket/Magda Strzyklaska