Poszukiwanie coraz nowszych rozwiązań zarówno w architekturze, jak i aranżacji wnętrz jest procesem, który zapewne nigdy nie ustanie. I całe szczęście, bo dzięki temu mamy gwarancję, że wciąż możemy trafić do miejsc, które nas zaskoczą i na długo pozostaną w naszej pamięci.

Dzisiaj bierzemy pod lupę szkło. Jak wykorzystać ten materiał, żeby uzyskany efekt był nie tylko estetyczny, ale również miał właściwości użytkowe? Przyglądnijmy się możliwościom zastosowania szkła w domu i mieszkaniu. Gwarantujemy, że są jeszcze rozwiązania, których nie braliście pod uwagę.

Dlaczego warto postawić na szkło?

Jest kilka powodów dla których szkło jest pożądanym materiałem:

  • Dzięki transparentności pozwala podkreślić pozostałe materiały wykorzystane we wnętrzu, sprawia że są one na pierwszym planie i są najważniejsze, np. designerskie meble, ciekawa faktura ścian, kolory dodatków.
  • Wbrew powszechnej opinii jest łatwe w zachowaniu czystości, szczególnie w łazience, dzięki stosowaniu preparatów do kabin szklanych, które niwelują przyleganie wody czy tworzenie się kamienia.
  • Pozwala zachować uczucie przestronności, nawet w przypadku wydzielenia mniejszych przestrzeni za pomocą ścianek - ścianki szklane nie zmniejszają bowiem optycznie powierzchni.

Ściany, podłogi, sufity

Praktycznie wszystkie powierzchnie oddzielające od siebie pomieszczenia, a nawet piętra mogą być wykonane ze szkła. Co dzięki temu zyskujemy? Nowoczesny design i poczucie przestronności. Biorąc pod uwagę, że już od kilku lat minimalizm jest bardzo mocnym trendem, to takie szklane rozwiązania idealnie się w niego wpisują. Co więcej, aktualnie można zdecydować się na zastosowanie inteligentnego szkła, które ma możliwość zaciemniania za pomocą panelu sterowania, bądź aplikacji mobilnej. "Dzięki zastosowaniu w ściankach działowych szkła inteligentnego, mamy możliwość decydowania czy chcemy, żeby oddzielone powierzchnie były widoczne czy nie. Idealnie się to sprawdza w przypadku ścianek bądź drzwi przesuwnych pomiędzy salonem a kuchnią, czy też miejscem do pracy wydzielonym w salonie w przypadku mniejszych mieszkań." - mówi Marek Siudyła, współzałożyciel firmy Digi Glass Factory, polskiego producenta inteligentnego szkła.

Szczegóły decydują o całości

Nie od dziś wiadomo, że to dodatki czy detale w projekcie domu często decydują o tym jaki charakter będzie miał dom czy mieszkanie. Dlatego warto o szkle pamiętać również w przypadku takich elementów. Już na etapie projektowania domu można pomyśleć o świetlikach, które sprawią, że całe pomieszczenie zyska zupełnie inny charakter, szczególnie w ciągu dnia, kiedy to otrzyma dodatkowe źródło światła. W trakcie powstawania projektu należy również uwzględnić możliwość wykonania szklanych balustrad, które dodadzą optycznej lekkości konstrukcji schodów.

Taras i balkon bez wyraźnych granic

Nie tylko wnętrze domu stanowi o jego charakterze. Tak samo ważne są przestrzenie, które znajdują się poza częścią mieszkalną. Wyobraź sobie, że masz niesamowity widok z balkonu bądź tarasu. Rano siadasz na nim w swoim ulubionym fotelu z kubkiem kawy w ręce i jedyne co widzisz to balustrada, która zasłania Ci cały widok. Właśnie w takiej sytuacji najlepiej jest się zdecydować na balustradę szklaną. Nie tylko nie ograniczy ona widoku, ale jak mówią osoby, które zdecydowały się na takie rozwiązanie, sprawi, że balkon będzie sprawiał wrażenie większego, a w przypadku tarasu można odnieść wrażenie, że trawa z ogródka wprost na niego wchodzi.

Jak widać szkło jest coraz popularniejszym materiałem. Staje się tak między innymi dzięki temu, że producenci dbają o jego trwałość, która umożliwia wykorzystywanie go jako elementu konstrukcyjnego. Na atrakcyjność w wykorzystaniu wpływają też takie rozwiązania jak zaciemnianie, które otwiera nowe możliwości w aranżacjach wnętrz.