Ruszyła siódma edycja międzynarodowego konkursu "Copper and the Home", który potrwa do końca października br. Tradycyjnie zadaniem uczestników jest zaprojektowanie funkcjonalnego przedmiotu codziennego użytku z miedzi lub jej stopów, np. mosiądzu, brązu czy miedzioniklu. W tym roku główny nacisk położono na wpływ miedzi na tworzenie zrównoważonej przyszłości. Organizatorem konkursu jest Włoski Instytut Miedzi (Istituto Italiano del Rame) wspólnie z Europejskim Instytutem Miedzi.
Celem konkursu "Copper and the Home" jest wyeksponowanie piękna oraz uniwersalności niezwykłego i wszechstronnego materiału, jakim jest miedź i jej stopy. W tegorocznej edycji mogą uczestniczyć osoby urodzone po 31 października 1978 r. Zgłoszenia przyjmowane są w dwóch kategoriach:
- profesjonalnej (w której mogą uczestniczyć młodzi projektanci, architekci czy inżynierowie - indywidualnie lub grupowo - oraz doktoranci działający w tych dziedzinach)
- studenckiej (przeznaczonej dla uczniów szkół wyższych - indywidualnie lub grupowo - uczęszczających na zajęcia w wyższych szkołach aranżacji i zdobnictwa wnętrz, kształcących się na wydziałach architektury, inżynierskich lub aranżacji wnętrz innych uczelni oraz absolwentów studiów magisterskich lub równoważnych).
Nadsyłane prace powinny zostać zaprojektowane z myślą o użytku domowym albo w przestrzeni publicznej, np. w biurach, sklepach, szkołach, szpitalach czy innych budynkach użyteczności publicznej itp. Mogą to być meble, elementy oświetlenia, przybory kuchenne i akcesoria domowe, części funkcjonalne lub przedmioty dekoracyjne.
Nowym punktem jest kategoria "elementy techniczne związane z odnawialnymi źródłami energii oraz jej oszczędzaniem". Organizatorzy dopuszczają użycie innych materiałów do projektu, jednak miedź albo jej stopy muszą stanowić główną jego część. Powinien on również podkreślać techniczny, estetyczny i znaczeniowy potencjał tego metalu, a także umożliwiać wdrożenie masowej produkcji. Jednym z kryteriów oceny będą innowacje technologiczne związane z cyklem produkcyjnym zaprojektowanego przedmiotu.
- Pragniemy zachęcać coraz szersze grono osób do badania tych właściwości miedzi, które sprawiają, że jest ona materiałem niezbędnym we współczesnym świecie, i do czynnego ich wykorzystania. Miedź jest szeroko stosowana nie tylko w architekturze i designie, ale także w energetyce czy medycynie - komentuje Michał Ramczykowski, szef Europejskiego Instytutu Miedzi. - Chcemy, aby uczestnicy konkursu odkrywali obszary projektowania użytkowego, które podnoszą komfort życia i ułatwiają ludziom wykonywanie codziennych czynności.
Udział w konkursie Copper and the Home jest bezpłatny. Prace należy nadsyłać wyłącznie pocztą elektroniczną na adres: info@agenziacopyright.it do 31 października 2018 roku. Zgłoszenie powinno zawierać m.in. rysunki i zdjęcia w wysokiej rozdzielczości oraz specyfikację techniczną. Projekty oceni jury złożone z ekspertów w dziedzinie architektury i wzornictwa.
W jego skład wchodzą:
- architekt Massimo Curzi,
- projektant Matteo Ragni
- architekt i krytyk w dziedzinie wzornictwa Marco Romanelli.
Zwycięzca w kategorii młodych projektantów otrzyma nagrodę wysokości 4 000 euro, zdobywca drugiego miejsca - 2 500 euro. Wyróżniony w kategorii studenckiej odbierze nagrodę wysokości 1 500 euro. Natomiast uczelnia, której program jest najlepiej dopasowany do założeń konkursu, zostanie nagrodzona specjalną tablicą honorową.
Konkurs "Copper and the Home" od lat cieszy się zainteresowaniem wśród polskich projektantów i studentów wzornictwa. W edycji z roku 2012 praca B-side Michała Holcera, studenta ASP w Krakowie (kran wykonany z miedzi, który jednocześnie podaje mydło oraz wodę) została wyróżniona za innowacyjne wykorzystanie miedzi w celu podwyższenia standardu higieny w toaletach w miejscach publicznych.
Szczegóły dotyczące konkursu, a także formularze zgłoszeniowe (w języku angielskim) oraz wytyczne odnośnie niezbędnej dokumentacji można znaleźć tu: https://copperconcept.org/pl/artykuly/konkurs-copper-and-home-2018