Polecamy najciekawsze wydarzenia artystyczne w Polsce i zagranicą. Zobacz jakie wystawy odwiedzić w styczniu i w lutym.

Malarski gest

Alicja Domańska jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Na swoim koncie ma wiele wystaw, nie tylko w Polsce, ale także m.in. w Paryżu, Londynie, Berlinie czy Sztokholmie. Współpracuje z teatrem, projektantami mody, muzykami, architektami. Inspiracje czerpie z rzeczywistości, przetwarza na swoich płótnach sytuacje, miejsca, ludzi, sny, nadając im zupełnie nową, oniryczną jakość.

Alicja Domańska, „Pictura Insomnia”

Artystka nie boi się eksperymentować z materią płótna. Tworzy obrazy bardzo sensualne i ekspresyjne, traktując je jako indywidualne talizmany emocji i dobrej energii. Malarstwo Alicji Domańskiej cieszy się sporym zainteresowaniem kolekcjonerów. Jej obrazy znajdują się we wnętrzach prywatnych oraz publicznych na całym świecie.

Alicja Domańska „Physiology”

Alicja Domańska - Angel Talisman Series, Senator, ul. Bielańska 12, Warszawa, do 15 marca

Najwyższe krawiectwo

W Londynie szykuje się wielkie święto mody. Od początku lutego można tu zwiedzić ekspozycję prezentującą ponad 300 kreacji haute couture zaprojektowanych przez wszystkich dyrektorów kreatywnych domu mody Christiana Diora: nie tylko jej założyciela, ale także m.in. Yves Saint Laurenta, Gianfranco Ferré i Johna Galliano.

Christian Dior z modelką Sylvie, ok.1948, dzięki uprzejmości Christian Dior.

Wystawę prezentowano w zeszłym roku w Paryżu, ale w londyńskiej odsłonie wymieniono ponad połowę obiektów oraz pokazano związki Diora z Wielką Brytanią.

Christian Dior: Designer of Dreams, Victoria and Albert Museum, V&A’s Sainsbury Gallery, do 14 lipca, www.vam.ac.uk

Dla małych i dużych

W muzeum Polin trwa niezwykła wystawa „W Polsce króla Maciusia” osnuta wokół słynnej książki Janusza Korczaka. Ekspozycję polecamy wszystkim, którzy chcą się dowiedzieć, jak rozmawiać z dziećmi o wolności, państwie i współodpowiedzialności.

Ilustracja Iwony Chmielewskiej z wystawy.

Ważne tematy, piękna oprawa graficzna Iwony Chmielewskiej, a do tego świetna, interaktywna zabawa - także dla rodziców.

W Polsce króla Maciusia, Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, Warszawa, do 1 lipca, www.polin.pl

Dobre rzemiosło

Wystawa „Praga na wzór. Projektowanie z rzemiosłem” jest efektem kilkuletniej współpracy Muzeum Warszawskiej Pragi z Wydziałem Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych. Ekspozycja łączy nowoczesne projektowanie z tradycyjnym wytwórstwem.

Wystawa „Praga na wzór. Projektowanie z rzemiosłem”

Przywraca pamięć o pracowniach mistrzów rzemiosła, nadając przedmiotom codziennego użytku nową jakość i pokazując, że proces twórczy oraz techniki powstawania są równie ważne, co produkt końcowy.

Praga na wzór. Projektowanie z rzemiosłem, Muzeum Warszawskiej Pragi, Warszawa, do 14 kwietnia, www.muzeumpragi

Katarzyna Kobro, „Akt 1”, 1925, fot. Agnieszka Zgirska, dzięki uprzejmości Galerii Starmach.