Tylko do 10 marca 2019 w Vitra Design Museum, trwa wyjątkowa wystawa poświęcona architektowi Victorowi Papankowi. Filozofia Geberit "Design Meets Function" jest spójna z jego twórczością, dlatego firma całą akcję objęła patronatem.

Muzeum Vitra Design, leżące w niemieckim Weil nad Renem, przy granicy z Francją i Szwajcarią, należy do najsłynniejszych muzeów na świecie, specjalizuje się w badaniu oraz prezentowaniu współczesnych obiektów wzorniczych. Koncentruje się także na rozwiązaniach, łączących wnętrza ze sztuką i kulturą.

Muzeum Vitra Design kładzie szczególny nacisk na tematy, związane ze społeczną odpowiedzialnością - zrównoważony rozwój, mobilność, ekologia czy technologie przyszłości. W swoich zasobach muzeum posiada ponad 7000 obiektów, a także dorobek i kolekcje znanych projektantów - Charlesa i Ray'a Eamesów, George'a Nelsona, Vernera Pantona czy Alexandra Girarda.

Na terenie kampusu znajdują się budynki zaprojektowane przez światowej sławy architektów takich, jak: Tadao Ando, Álvaro Siza, Nicholas Grimshaw, Zaha Hadid czy Frank Gehry. Nie bez powodu kampus Vitra nazywany jest mekką architektów.

Victor Papanek i odpowiedzialność designu

"Victor Papanek: The politics of design" jest pierwszą wystawą, kompleksowo prezentującą życie i twórczość architekta, autora oraz działacza społecznego, żyjącego w latach 1923-1998. Papanek był jednym z najbardziej wpływowych pionierów społecznej odpowiedzialności i proekologicznego myślenia w XX wieku. W 1939 roku wyjechał z Austrii do USA.

Tam, po zakończeniu kariery zawodowej jako projektant przemysłowy, w latach 60. stał się prekursorem myślenia o wzornictwie w kategorii dobra społecznego oraz myślenia projektowego, wyrażonego hasłem "Design Thinking".

Myślenie Papanka i filozofia Geberit

Twórczość Papanka jest spójna z filozofią firmy Geberit "Design Meets Function", wedle której równolegle z pięknym, atrakcyjnym designem idzie doskonała funkcjonalność produktów. "Design Meets Function" nie pełni roli sloganu, lecz wyraża obietnicę najwyższej jakości. Wzornictwo jest istotne, ale nie wystarczy - liczy się także ergonomia i trwałość.

Geberit zdecydował się na patronat wystawy w Muzeum Vitra Design, ponieważ stale poprawia jakość życia, dzięki innowacyjnym rozwiązaniom sanitarnym. Ponadto, firma nieustannie dąży do harmonijnej równowagi pomiędzy celami biznesowymi, ekologicznymi i społecznymi, które korespondują z działalnością Victora Papanka.

Wystawa potrwa do 10 marca 2019.

Więcej informacji znajduje się na stronie: www.geberit.pl