W 1979 roku Serge Bensimon odkrył tenisówki jako uniwersalne buty miejskie. Wcześniej używane wyłącznie jako buty sportowe i wyposażenie armii, za sprawą Bensimona zawładnęły francuskimi ulicami, pokazując, że są równie funkcjonalne i stylowe na co dzień. Tenisówki zyskały przydomek „bensimony” i miano kultowych butów na każdą okazję. Ich sławę ugruntowały gwiazdy m.in. Jane Birkin, Charlotte Gaisbourg, Claudia Schiffer, Julia Roberts, czy Kate Moss, które doceniły bezpretensjonalność, lekkość i wygodę francuskich tenisówek.

Z okazji jubileuszu 40-lecia marki, Bensimon zaprosił do współpracy artystów z całego świata. Każdy z nich zaproponował i wykonał oryginalny wzór na tenisówkach. Artystyczne przetworzenie tenisówek to już tradycja marki, która w 2004 roku, z okazji swojego 25-lecia prezentowała buty projektu m.in. Jeana-Paul Gaultier, Agnes B., czy Cacharel.

Zaprojektowane w tym roku wzory zostaną pokazane w kwietniu podczas jubileuszowej wystawy „Autour du Monde” w Galerii Joyce w Paryżu (wernisaż już 17 kwietnia 2019).

Polskę reprezentuje Jan Bajtlik - wielokrotnie nagradzany ilustrator, grafik, autor książek - który przemienił parę białych tenisówek w mieniący się kolorami „Paysage polonais”, czyli polski pejzaż. Dynamiczne, kontrastowe linie to pełna energii wersja kultowych tenisówek, kolorystycznie nawiązująca do tradycyjnych pasów łowickich.

„Bensimony” z wzorem Jana Bajtlika można zobaczyć od 17 kwietnia 2019 na wystawie w Paryżu oraz w Warszawie, w salonie NAP na Mysiej 3.

Kilka słów o Janie Bajtliku

Jan Bajtlik (ur. 1989) zajmuje się projektowaniem graficznym, ilustracją i malarstwem, absolwent Wydziału Grafiki ASP w Warszawie (2013). Od 2016 roku pracuje dla Hermès Paris tworząc projekty chust (Carrés Hermès), ceramiki, biżuterii, witryn sklepowych, tapet ściennych, ręczników i akcesoriów modowych.

Jest współautorem scenografii witryn na otwarcie nowego butiku Hermèsa w Dubaj Mall oraz oprawy graficznej Hermès Fantasty Funfair w Dubaju.

Projektuje autorskie książki dla dzieci, plakaty i ilustracje. Ilustrował między innymi w The New York Times, Time, Gazecie Wyborczej, Courrier International i dla Google. Jego prace były wielokrotnie prezentowane i nagradzane w kraju i za granicą, otrzymał między innymi srebrny (2011) i brązowy (2018) medal na Triennale Plakatu w Toyamie, wyróżnienie Bologna Ragazzi Award (2015) za książkę „Typogryzmol” (wyd. Dwie Siostry) i nagrodę za projekty książek dla dzieci od Minister Kultury prof. Małgorzaty Omilanowskiej (2015).

Ilustrowana przez niego angielska wersja książki „Auto” (wyd. Dwie Siostry) – “Our Car” (Neal Porter/Roaring Brook Press) została wybrana The 2018 New York Times/New York Public Library Best Illustrated Children’s Book.

W latach 2014-2016 przeprowadził około 150 warsztatów artystycznych dla dzieci w wielu krajach w Europie. W 2016 miał indywidualną wystawę Cité Internationale des Arts in Paris w ramach festiwalu Fête du Graphisme, a w 2018 wystawę rysunków na targach sztuki we Włoszech Artissima w Turynie. Współpracuje z Galerią Szydłowski w Warszawie. Zajmuje się też taternictwem, alpinizmem i bieganiem. www.janbajtlik.com.