Przed nami kolejna, wiosenna edycja Targów Designu WZORY - wydarzenia promującego najciekawsze i najnowsze polskie wzornictwo. Tegoroczne Wzory odbędą się w ostatni weekend kwietnia, tj. 27-28.04. w Domu Towarowym Bracia Jabłkowscy.

Podczas targów będzie można przyjrzeć się najnowszym produktom, poznać aktualne trendy, znaleźć coś wyjątkowego dla domu i ogrodu. Kwiecień to idealny moment na to, by wpuścić wiosnę wszędzie, gdzie tylko jest to możliwe. Wiosna to zmiana, a osobiste zmiany warto zacząć od otoczenia, które ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie.

W zabytkowej przestrzeni targowej zagości ponad 130 wystawców. Dla odwiedzających będzie to szansa zdobycia niepowtarzalnych produktów sztuki użytkowej - mebli, ceramiki, grafiki, lamp, tekstyliów, dekoracji. Nie zabraknie też stoisk z perłami vintage i królestwa zieleni - miłośnicy flory jak zwykle znajdą tu coś dla siebie: rośliny na balkon, do mini ogródków i leśne kompozycje w szkle.

Targi tradycyjnie łączą część handlową z edukacyjną i społeczną, oferując liczne wydarzenia towarzyszące - warsztaty, koncerty i panele dyskusyjne. Tym razem dwa główne motywy przewodnie Targów to kobiecość i zieleń.

Jakie atrakcje czekają nas na tegorocznych Wzorach?

Wśród wielu propozycji warsztatów na uwagę zasługują m.in. te organizowane przez Annie Sloan Polska. Twórczyni kultowych farb kredowych grała w kapeli uwielbianej przez Davida Bowie i Micka Jaggera, a dziś - jako światowej sławy autorytet w dziedzinie koloru i technik dekoracyjnych - inspiruje jak żyć z pasją i pięknie. Podczas warsztatów pod okiem ambasadorek Annie będzie można stworzyć artystyczny T-shirt z własnoręcznie wykonanym wzorem.

Fot. MURO

Sobotnie „Wzory są kobietą” obejmą cykl warsztatów i spotkań poświęconych zdrowiu, urodzie, poszukiwaniu ścieżek zawodowych i osobistej pełni, prowadzonych przez wyjątkowe kobiety i przeznaczone głównie dla kobiet. Na warsztatach dowiemy się m.in. jak skomponować naturalne perfumy, jak ćwiczyć jogę twarzy i jak zadbać o siebie, nie tylko zewnętrznie.

Niedzielna „Roślinna wymiana” zaś to spotkania kochających zieleń w strefie warsztatowej na I piętrze. Będzie można przynieść rośliny, które chcemy lub musimy oddać w dobre ręce, a także znaleźć i przygarnąć swoją wymarzoną roślinę oraz zasięgnąć fachowych porad dla ogrodników amatorów u dziewczyn ze Schroniska dla Roślin.

Fot. BETONICZKI

W niedzielę przewidziano atrakcje dla dzieci: koncert zespołu Dalbergia Duo i warsztaty muzyczne Papierowe Sny, rozwijające wyobraźnię, wrażliwość na sztukę i zapoznające z niezwykłym instrumentem, jakim jest marimba.

Wstęp na Targi i wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Partnerem wydarzenia jest Perła - Browary Lubelskie S.A.

Fot. KUŹNIA SKAŁY

Program Targów Designu WZORY NA WIOSNĘ

SOBOTA, 27.04

WZORY SĄ KOBIETĄ

WARSZTATY

Obowiązują zapisy. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy rozpoczną się 8 kwietnia (poniedziałek) o godz. 8:00. Formularz zgłoszeniowy dostępny będzie na stronie wydarzenia na FB.

12:00 Holistyczne dbanie o siebie

Warsztat holistycznego dbania o zdrowie. Ela Świętek, redaktorka naczelna platformy sprzedażowo-ogłoszeniowej naturalnabogini.pl, głos redakcji w podkaście „Dbaj o siebie” i autorka wellness planera „Plan na dobrostan” wskaże, jak zadbać o naturalny dobrostan i urodę. Każda uczestniczka zastanowi się, które obszary w jej codziennym życiu wymagają większej uwagi.

14:00 Qigong Fusion

Warsztat inspirowany różnymi metodami pracy z ciałem, głównie technikami oddychania i gimnastyką relaksacyjną Qigong, jogą, bioenergoterapeutyką, elementami metody Czechowa, EFT (emotional freedom therapy) i Energy Medicine (Dona Eden).

Natalia Ziętara (Mycohood), z wykształcenia i uzależnienia socjolożka, która eksploruje różne metody oddychania i qigong, zapozna uczestniczki z metodami odzyskiwania witalności i sposobami przepracowywania emocji na poziomie ciała.

15:00 i 15:30 Joga twarzy

Joga twarzy to naturalny sposób na spowolnienie zachodzących z wiekiem zmian na twarzy i szyi. Daje efekt liftingu bez chirurga, poprawia owal twarzy, wygładza skórę, likwiduje podwójny podbródek, a także - do pewnego stopnia - pozwala przemodelować twarz, poprzez np. uwydatnienie kości policzkowych czy ust.

Podczas warsztatów Marta Kucińska, która uczy kobiety, jak długo zachować młody wygląd, urodę, cofnąć oznaki zmęczenia i odzyskać naturalny uśmiech oraz poprawić samoocenę, zaprezentuje ćwiczenia wpływające na poprawę owalu twarzy oraz omówi zasady ich wykonywania.

15:00 - 16:00 Warsztaty powered by Annie Sloan

Kobiece warsztaty z ambasadorkami Annie Sloan Polska, na których będzie można stworzyć artystyczny T-shirt z własnoręcznie wykonanym wzorem. Każda uczestniczka będzie proszona o zabranie koszulki lub kawałka tkaniny do pomalowania. Na zakończenie rozlosujemy wśród kobiet wyjątkowe upominki.

Warsztaty są bezpłatne, ale ilość miejsc jest ograniczona - obowiązują zapisy: anniesloankontakt@gmail.com

16:00 Jak stworzyć naturalne perfumy

Warsztat wprowadzi w tajniki aromaterapii i pozwoli zapoznać się z najwyższej jakości olejkami eterycznymi. Kasia Stryczniewicz, instruktorka jogi, która stworzyła centrum jogi pod Krakowem i markę olejków eterycznych Kasia Raw, autorka książki „Podstawy Aromaterapii w Pracy z Ciałem i Emocjami” poinstruuje, jak stworzyć w pełni naturalne, wegańskie i bezpieczne dla skóry oraz środowiska perfumy na bazie olejków eterycznych, ekstraktów z roślin oraz olejów roślinnych.

Dowiemy się też, jak dobierać nuty zapachowe, by odzwierciedlały nasz unikalny gust.

Fot. RĘCZNIE ROBIONE

WYKŁADY

13:00 Jak starzeje się twarz i jak naturalnie spowolnić ten proces

Wykład poświęcony procesowi starzenia się twarzy, podczas którego Marta Kucińska opowie, dlaczego twarz starzeje się szybciej niż reszta ciała, co powoduje zmiany w wyglądzie twarzy związane z wiekiem, a także, co można zrobić, by spowolnić ten proces i wyglądać jak najdłużej młodo.

14:00 Jak przejąć kontrolę nad swoim życiem - o metodach pracy z ciałem i umysłem

Podczas warsztatów poznamy bliżej terapię skoncentrowaną na rozwiązaniach oraz terapię czaszkowo-krzyżową, które stanowią doskonale uzupełniające się metody pracy z ciałem i umysłem. Iga Krół-Łęgowska wierzy, że w każdym z nas drzemie ogromny potencjał, tylko czasem nie umiemy go w sobie dostrzec. Przez lata zajmowała się szeroko rozumianym rozwojem pracowników. Lubi pomagać i wkłada w to całe serce.

Klara Francuz-Matwiejczyk, z zawodu i pasji zajmuje się ludzkim ciałem: jest fizjoterapeutką i logopedką. Interesuje się wpływem stresu na ciało, a poprzez używanie delikatnych technik obserwuje, jak podczas terapii pacjenci uwalniają się od napięć i bólu.

15:00 Luna i las. Czy księżyc jest kobietą i co ma do tego las?

Uczestniczki warsztatu zbadają związki łączące księżyc i cykl miesięczny kobiety. Pod okiem Julii Gmosińskiej, architektki, która tworzy otulające zielenią przedmioty: tkaniny, pościele, ilustracje i księżycowe kalendarze, sprawdzimy, jak wejść w kontakt z własną cykliczną naturą, zbadamy, czym jest lunarna mandala cyklu i poszukamy sposobu, jak nauczyć się surfować na falach własnej cykliczności. A także - jak natura, las i zioła mogą nas w tym wspierać.

16: 00 Moc kobiecego głosu

Podczas warsztatu dowiemy się, do czego (oprócz mówienia) służy nam głos. Jak dzięki niemu zadbać o siebie, swoje samopoczucie i energię. Jak otworzyć się na słuchanie samej siebie i wyrażanie z odwagą tego, co czujemy. Basia Ciemięga poprzez pracę z głosem pomaga kobietom odzyskać poczucie własnej wartości, mocy sprawczej i wzajemnego wsparcia. Prowadzi autorskie warsztaty Głos Kobiety.

FOT. HS STUDIO

PANEL DYSKUSYJNY

17:00 Kobiecość w XXI wieku

Podczas spotkania omówimy obowiązujące modele i wzorce kobiecości, także pokutujący wciąż paradygmat, który nakazując łączyć satysfakcjonującej życie prywatne i zawodowe, skazuje nas na morderczą pracę i naraża na ostry i przewlekły stres. Zastanowimy się, jaką cenę płacą silne kobiety za przezwyciężanie trudów dnia codziennego. Zastanowimy się, jak mimo presji i licznych wymagań zadbać o siebie i swoją kobiecość.

Panelistki: Kamila Raczyńska-Chomyn, Basia Ciemięga, Julia Gmosińska, Ela Świętek. Kamila Raczyńska-Chomyn - pedagog, edukatorka seksualna. Przez 10 lat prowadziła szkolenia, między innymi z zakresu work-life balance i profilaktyki wypalenia zawodowego, instruktorka sportu i rekreacji.

Fot. ZBIÓR

NIEDZIELA, 28.04

ROŚLINNA WYMIANA

11:00 - 17:00 - przyjmujemy rośliny na wymianę.

Od godz. 15:30 - Schronisko Dla Roślin udziela porad dla ogrodników amatorów: c

  • czego roślina potrzebuje do życia; kiedy podlewać, kiedy suszyć;
  • jakie wybrać stanowisko;
  • w jaki sposób roślina daje nam do zrozumienia, że jej coś nie pasuje;
  • pierwsza pomoc w nagłych wypadkach (schnięcie, żółknięcie liści, czarne plamy itp.);
  • typowe choroby (grzyby, insekty);
  • salon urody (cięcie, formowanie i przesadzanie);
  • 10 najłatwiejszych roślin dla początkujących (omówienie gatunków oraz porady dotyczące ich uprawy).

DLA DZIECI

12.15-12.35 - koncert Dalbergia Duo Jedyny polski żeński duet perkusyjny (marimbowy). Tworzą go Anna Rutkowska i Julianna Siedler-Smuga. Duet założony w 2017 r. ma na koncie sukcesy o skali międzynarodowej – koncerty festiwalowe i nagrody na międzynarodowych konkursach, w tym w kategorii kameralistyka na VI International Master Competition for Music Teachers i w kategorii kameralistyka na North International Music Competition oraz rekomendację Fundacji Muzyki Polskiej za wyróżniającą się interpretację polskich utworów. Dalbergia Duo współpracuje z polskimi i zagranicznymi kompozytorami przy prawykonywaniu oraz współtworzeniu nowych utworów. W ich repertuarze znajdują się kompozycje twórców polskich i zagranicznych, stanowiące klasykę literatury perkusyjnej oraz aranżacje repertuaru muzyki klasycznej i filmowej. Artystki działają jako pedagożki w szkołach muzycznych I i II stopnia, a także propagują wiedzę o muzyce, organizując warsztaty dla osób nie związanych ze światem muzycznym. dalbergiaduo.com

12.40-13.10 warsztaty dla dzieci „Papierowe sny”

Zabawy rytmiczne z małymi instrumentami perkusyjnymi, które przybliżą dzieciom i młodzieży świat muzyczny, ukazując potrzebę obcowania z muzyką i sztuką. Wykonywane utwory będą stanowić muzyczny opis prezentowanych wizualizacji, których motywem przewodnim jest natura.

13.10-13.25 przerwa

13.30-14.00 - koncert Dalbergia Duo

14.10-14.40 warsztaty „Papierowe sny”

14.40-14.55 przerwa

15.00-15.30 koncert Dalbergia Duo

SOBOTA I NIEDZIELA

12:00-14:00 Warsztat Misza i Grisza

Wydawnictwo Tashka z najpiękniejszymi książkami dla dzieci! Na stoisku Wydawnictwa w bohaterowie popularnej książki - Misza i Grisza - tym razem będą gotować.

W kreatywnych warsztatach skomponują z dziećmi pizzę a la Misza i kulinarne kukiełki, obsadzając Gęś w roli kucharza.

Warsztaty są bezpłatne i nie obowiązują na nie zapisy.

Fot. NUDO

Co, gdzie i kiedy?

WZORY na wiosnę 2019 27-28 kwietnia

Dom Towarowy Bracia Jabłkowscy ul. Bracka 25 Warszawa

Godziny wydarzenia 11-19

wstęp wolny

A tak bawiliśmy się podczas zeszłorocznych Targów Designu WZORY!