W 1990 roku na warszawskim Ursynowie IKEA otworzyła swój pierwszy sklep w Polsce. Przez 30 lat wszystko wokół postępuje w tempie, które często nas zaskakuje. Zmieniają się domy, miasto, my i nasze życie, a IKEA dba o to, by były to zmiany na lepsze. Inspiruje i pomaga urządzać domy bardziej przyjazne dla natury, naszego dobrego samopoczucia i zdrowia - piękne, a zarazem wygodne. Lepsze codzienne życie dla wielu ludzi to nieustające motto IKEA.

IKEA w 1990 roku

Jest rok 1990, w Warszawie powstaje długo wyczekiwany, pierwszy sklep IKEA na Ursynowie. To ważne wydarzenie nie tylko dla mieszkańców, ale również dla całej marki. Podczas otwarcia obecny jest założyciel firmy, sam Ingvar Kamprad! Do tej pory IKEA znana była w Polsce tylko z zagranicznych katalogów, które często były traktowane jak czasopisma wnętrzarskie pełne pomysłów i inspiracji. Sklep miał powierzchnię około 1000 m2 i był w tamtym czasie prawdopodobnie najmniejszym sklepem IKEA na świecie. Mimo to klienci mieli do dyspozycji ekspozycję kilku gotowych wnętrz. Mebli można było dotykać, siadać na nich, mościć się, sprawdzać, jak bardzo są wygodne. W tamtym czasie nie było to wcale oczywiste - dotychczasowe meblowe ekspozycje były często odgrodzone od klientów taśmą niczym w muzeum. Klienci początkowo nieśmiało podchodzili do tych innowacji, ale bardzo szybko w pełni zaczęli z nich korzystać.  

Łóżko Bialitt, fot. Monika Szelachowska

- Doskonale pamiętam dzień, w którym otworzyliśmy na warszawskim Ursynowie pierwszy w Polsce sklep IKEA. Był on znacznie mniejszy od tych obecnych jednak i tak przed otwarciem uformowała się ogromna kolejka. Pierwsi klienci nie mieli śmiałości, żeby siadać na wystawowych meblach, było to dla nich zupełnie nowe doświadczenie, tak samo, jak możliwość kupowania artykułów wyposażenia wnętrz w systemie samoobsługowym. Nowością były również skandynawskie nazwy, które bawiły klientów. Dużą popularnością cieszył się na przykład tapczan NÅRKE, który do dziś z pewnością znajdziemy w niejednym polskim domu - mówi Urszula Wilczak z IKEA Retail w Polsce, Dyrektorka Regionu IKEA Kraków, w sklepie IKEA na Ursynowie - kasjerka i sprzedawczyni mebli.

W tym samym czasie w stolicy trwa budowa pierwszej linii metra ze stacją „Kabaty”. Jednak dopiero za pięć lat mieszkańcy będą mogli korzystać z mierzącego ponad 11 km odcinka. W centrum miasta dumnie stoi już jeden z najwyższych w Polsce kompleksów biurowo-handlowych Centrum LIM, które niezmiennie od trzech dekad będzie zdobić nowoczesne Śródmieście!

Następne lata to szybki rozwój kraju i Warszawy, w której miejską tkankę na zawsze wrasta IKEA. Obecnie w stolicy i na przedmieściach są 3 sklepy IKEA (IKEA Janki, IKEA Targówek, IKEA w Blue City) oraz trzy Punkty Odbioru Zamówień IKEA (w CH Blue City, King Cross Praga i Wola Parku). Świat się zmienia i zmieniają się również oczekiwania klientów. IKEA wychodząc naprzeciw potrzebom nowej rzeczywistości, stawia na rozwój sprzedaży online oraz usług dostawy do domu, w tym nowoczesnych rozwiązań, które pozwolą być jeszcze bliżej mieszkańców.

IKEA to gwarancja demokratycznego wzornictwa: dobrego designu, zrównoważonego rozwoju, przystępnych cen, jakości i ponadczasowości połączonej z funkcjonalnością - to produkty, za którymi kryją się miliony wspaniałych historii i wspomnień. W niektórych mieszkaniach do dzisiaj zajdziemy artykuły kupione w sklepie IKEA na Ursynowie - jak stolik LACK, regał IVAR, sofę KLIPPAN albo ówczesny bestseller fotel POÄNG (wszystkie artykuły do dziś są w asortymencie marki) czy niedostępne już produkty jak lampę BRUTTO, przy której dziadek opowiadał niesamowite historie albo krzesło ÖGLA, pamiętające wiele rodzinnych obiadów i śniadań przy stole. Kiedy rozejrzymy się po naszych mieszkaniach, może odkryjemy również regał ASPIRANT ze skrupulatnie notowaną ołówkiem linią wzrostu naszych dzieci lub nas samych, albo stół SÖRGÅRDEN noszący ślady artystycznej twórczości małych malarzy!

Początki IKEA w Polsce sięgają jednak znacznie wcześniej niż 30 lat, bo aż do lat 60-tych XX wieku, kiedy marka nawiązała pierwszą współpracę z polskim dostawcą. W 1961 roku firma złożyła zamówienie na dostawę krzeseł z giętego drewna bukowego - ÖGLA. Od tej pory Polska zajmuje wyjątkowe miejsce na mapie globalnej działalności IKEA i jest drugim co do wielkości producentem mebli IKEA na świecie. W 2021 roku marka będzie świętować 60 lat relacji z Polską.

Regał Ivfar, fot. Monika Szelachowska

30 lat IKEA POLSKA

Teraz IKEA chcąc celebrować 30 lat wspólnego przeżywania pięknych chwil w domu, przygotowała szereg działań. W przestrzeni IKEA Wola Park będzie można zobaczyć wystawę zdjęć konkursowych przedstawiających archiwalne aranżacje i produkty IKEA w polskich mieszkaniach. Kto wie, może wśród nich odkryjemy ponownie produkty, które sami mamy w naszych rodzinnych domach i pozwolimy sobie na chwilę zadumy?

Z okazji jubileuszu, już od 1 października, zakupy z całego asortymentu IKEA w warszawskich sklepach będzie można rozłożyć na 30 rat 0%! Zapraszamy do odwiedzenia sklepów IKEA oraz wspólnego świętowania w Warszawie trzydziestu lat bycia razem. Wierzymy, że przed nami jeszcze wiele pięknych chwil. Witajcie w lepszym domu!