Amerykański Instytut Pantone właśnie obwieścił światu najbardziej wyczekiwaną informację grudnia. Szerokie grono architektów, projektantów i designerów z niecierpliwością czekało na wybór koloru roku 2021. Jaki odcień towarzyszyć nam będzie w nachodzącym czasie?

Kolor roku 2021

Tegoroczny wybór ekspertów zaskoczył wszystkich! Po raz pierwszy wybrano bowiem aż dwa kolory! Odcieniami na nadchodzący rok 2021 mają być szary Ultimate Grey oraz żółty Illuminating. Bezpośredni wpływ na ostateczną decyzję Instytutu Pantone miała pandemia koronawirusa - szarość symbolizuje wieczność, fundamenty naszego życia, a także otaczającą nas rzeczywistość, żółty to z kolei nadzieja i optymistyczna wizja przyszłości.

O Instytucie Pantone

Amerykańskie przedsiębiorstwo Pantone zostało założone przez Lawrence'a Herberta w 1963 roku. Znany w przemyśle poligraficznym instytut opracował swoją własną paletę barw uznaną na całym świecie za wiodące źródło wiedzy na temat kolorów. Pantone Color Institute oferuje szereg publikacji dotyczących prognozowania trendów kolorystycznych i książek edukacyjnych, które dostarczają unikalnych inspiracji oraz zwracają uwagę na trendy w projektowaniu. Co roku najlepsi światowi eksperci na podstawie badań i obserwacji wybierają wiodący kolor na nadchodzący rok. Ich wybór ma bezpośredni wpływ na aranżację wnętrz, a także na produkty wyposażenia wnętrz dostępne na rynku. W 2020 roku dominującą barwą okrzyknięto Classic Blue. W latach poprzednich były to Living Coral, Ultra Violet i Greenery.