Marka Opoczno, czołowy polski producent płytek ceramicznych, za swoją kolekcję Color Crush z serii wielkoformatowych gresów Grand Concept otrzymał Red Dot Award, najważniejszą europejską nagrodę w dziedzinie designu, nazywaną Oscarem Projektowania. Redakcja magazynu Czas na Wnętrze serdecznie gratuluje tego prestiżowego wyróżnienia!

Rozmawiamy z Agnieszką Zapolską, Dyrektorem Marketingu Produktowego i Komunikacji marki Opoczno, o tym, jakie wartości musi nieść ze sobą produkt, by mógł zostać nagrodzonym Red Dot Award, jak przebiega proces projektowy oraz jak tego rodzaju wyróżnienie wpływa na zespół projektantów i producenta.

Red Dot Design Award 2021 dla kolekcji Color Crush Opoczno

Czas na Wnętrze: Pani Agnieszko, po pierwsze proszę przyjąć nasze ogromne gratulacje! Czas na Wnętrze wspiera polskie wzornictwo dlatego bardzo cieszymy się z przyznania marce Opoczno prestiżowej nagrody Red Dot Design Award. Co takie wyróżnienie dla Państwa oznacza?

Agnieszka Zapolska:

Dziękuję! Nie ukrywam, że jesteśmy bardzo szczęśliwi i dumni z tej nagrody, przyznanej naszej kolekcji gresów Color Crush. Red Dot to najbardziej renomowany konkurs wzornictwa na świecie. Prestiżową "czerwoną kropkę" otrzymują najlepsze pod względem designu i jakości produkty, a teraz w tym wyjątkowym gronie znalazł się również produkt marki Opoczno. To ogromne wyróżnienie, potwierdzenie przynależności do wzorniczej ekstraklasy. Przede wszystkim jest to dowód uznania dla naszej odwagi w kreowaniu trendów oraz inspirowaniu naszych klientów do tworzenia pięknych wnętrz. Jako polski producent płytek ceramicznych z ponad stuletnią tradycją, traktujemy nagrodę Red Dot jako potwierdzenie, że projektujemy nowoczesne produkty na najwyższym, światowym poziomie. To prestiżowe wyróżnienie w międzynarodowym konkursie potwierdza również pozycję Opoczno jako marki nowoczesnej, kreatywnej i opartej na mocnych fundamentach.

Kolekcja Color Crush Opoczno nagrodzona Red Dot Design Award 2021

Jak długo trwały przygotowania do wprowadzenia kolekcji?

Kolekcja Color Crush, to flagowy produkt Opoczno z serii wielkoformatowych gresów Grand Concept, która oferuje łącznie aż trzynaście kolekcji. Praca nad tak dużym konceptem wymaga sporo czasu. W przypadku kolekcji Color Crush zajęło nam to około czterech miesięcy, dla całej serii było to ponad pół roku. Trzeba jednak wiedzieć, że praca nad nową kolekcją, to także, oprócz samego inicjowania pomysłów i tworzenia konceptu, który chcielibyśmy przełożyć na płytkę, wybór odpowiednich grafik. Podstawą projektów graficznych naszych kolekcji są skany autentycznych minerałów. Czasami czekamy nawet klika miesięcy na wydobycie kamienia, na którym nam szczególnie zależy, aby przekonać się, czy spełnia nasze wymagania. Dzięki temu mamy unikatowe grafiki tworzone specjalnie dla nas. Podczas prac nad serią Grand Concept zachwyciliśmy się labradorytem. To piękny i rzadki minerał odkryty na półwyspie Labrador w Ameryce Północnej. Specjalnie dla nas wyszukano konkretny kamień naturalny, którego wybrany fragment został później zeskanowany. W kolejnym etapie dołożyliśmy do tego naszą technologię i w efekcie możemy pochwalić się tak spektakularną kolekcją, jaką jest Color Crush, docenioną przez międzynarodowy autorytet w dziedzinie designu.

Kolekcja Color Crush Opoczno nagrodzona Red Dot Design Award 2021

Postawiliście Państwo na odważne wzornictwo zarówno w wyrazie jak i formacie. Czy może Pani opowiedzieć coś  badaniach trendów i obserwacji zachowań konsumenckich z jakich Państwo korzystacie? Co przeważyło szalę na korzyść tak zdecydowanego projektu, który finalnie trafił na rynek?

Śledzenie aktualnych trendów rynkowych, światowych tendencji oraz obserwacja wyborów konsumenckich to praca, którą na co dzień wykonują nasi menadżerowie produktu oraz menadżerowie kategorii. To oni zajmują się koncepcją, dają kierunki i ostatecznie decydują jaka grafika będzie zastosowana na płytce. Kolekcja Color Crush powstała dzięki szczególnemu zaangażowaniu Mileny Sinkiewicz (product manager) i Zofii Trelińskiej-Jakubczyk (category manager). Główną inspiracją całej serii Grand Concept jest natura. Interpretacja natury to obecnie jeden z najsilniejszych trendów w światowym designie. Pierwowzorem kolekcji Color Crush jest wspomniany już labradoryt. Ten wyjątkowy kamień ceniony jest ze względu na swoje metaliczne refleksy. W najpiękniejszych i najrzadszych okazach prezentuje niezwykle szeroką gamę kolorów, w tym odcienie niebieskiego i brązu. Na bazie tego wyjątkowego, naturalnego rysunku powstał brawurowy, a zarazem wyrafinowany wzór, który idealnie odpowiadał naszym oczekiwaniom i ambicjom, aby stworzyć odważną kolekcję z myślą zarówno o klientach indywidualnych, jak i projektantach oraz architektach wnętrz. W efekcie Color Crush przyciąga uwagę niezwykłą grą kolorów. Wyjątkowy melanż żył, załamań i rozświetleń tworzy finalnie mocny, spójny rysunek podkreślony wyjątkowym odcieniem granatu.

Kolekcja Color Crush Opoczno nagrodzona Red Dot Design Award 2021

Czy nagroda Red Dot jest ukoronowaniem pewnych starań, czy może otwiera nowe drzwi, pozwala Państwu jeszcze śmielej patrzeć w przyszłość?

Do tego miejsca doprowadziły nas liczne zmiany, jakie wprowadziliśmy w obszarze designu i technologii w ostatnich latach. Wykorzystujemy obecnie m.in. najnowsze technologie druku cyfrowego, a produkcja płytek odbywa się na nowoczesnych liniach produkcyjnych Continua+. Dzięki nowym narzędziom i procesom oraz zaangażowaniu, pasji oraz ogromnej wiedzy projektantów z naszego zespołu, mogliśmy stworzyć najpierw nową linię produktową Grand Concept, a następnie przełomowy dla nas produkt, jakim jest Color Crush. Dzieląc się informacją nagrodzie, chcemy pokazać, że polska marka Opoczno z ogromnymi tradycjami, w tym z historią wytwarzania przepięknych płytek z okresu międzywojennego (do dzisiaj podziwianych na posadzkach warszawskich kamienic), obecnie tworzy równie wyjątkowe, współczesne kolekcje, które mogą stanowić alternatywę dla oferty włoskich czy hiszpańskich biur projektowych.