Odbywający się co roku konkurs KOŁO na projekt łazienki, organizowany przez firmę Geberit, zawsze budzi ogromne zainteresowanie wśród początkujących architektów i studentów architektury. Z ogromną przyjemnością ogłaszamy start 23. edycji konkursu. Partnerem konkursu został Tatrzański Park Narodowy, który na miejsce projektu wybrał Dolinę Chochołowską.

Konkurs zwraca uwagę na deficyt toalet publicznych w Polsce oraz na często pozostawiające wiele do życzenia warunki panujące w ogólnodostępnych ubikacjach. Przez ponad dwadzieścia lat, dzięki organizatorowi, partnerom, a także autorom najciekawszych zgłoszeń powstały nowoczesne, funkcjonalne i estetyczne toalety w wielu miejscach w Polsce. Partnerem tegorocznej edycji został Tatrzański Park Narodowy.

Rejon polany Huciska w Dolinie Chochołowskiej, czyli lokalizacja projektowanej toalety, został wybrany nie bez przyczyny - Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN podjął decyzję, by przenośne toalety typu toi-toi sukcesywnie zastępować stacjonarnymi. Między innymi w Dolinie Chochołowskiej obecnie znajdują się przenośne szalety, a szlak jest jednym z najpopularniejszych w Tatrach. Toalety stacjonarne są rozwiązaniem bardziej ekologicznym i estetycznym, znacząco też wpłyną na komfort turystów tłumnie odwiedzających Dolinę Chochołowską.  

Toaleta KOŁO szlaku

Konkurs skierowany jest do architektów oraz studentów architektury. Ich zadaniem będzie zaprojektowanie obiektu o funkcji toalety publicznej z pomieszczeniem gospodarczym na użytek Tatrzańskiego Parku Narodowego, udostępnionego dla turystów w rejonie polany Huciska w Dolinie Chochołowskiej. Koncepcja ma wpisywać się w otoczenie, nawiązywać do lokalnej tradycji, kultury, przyrody, historii, w projekcie muszą być wykorzystane produkty marek Geberit i/lub KOŁO.

Ważne jest zastosowanie rozwiązań umożliwiających dostęp do obiektu wszystkim grupom odbiorców, w tym turystom o szczególnych potrzebach, takim jak osoby z niepełnosprawnościami, osoby starsze czy opiekunowie z małymi dziećmi. Istotne będzie także projektowanie w duchu zrównoważonego rozwoju (wykorzystanie materiałów naturalnych oraz przyjaznych dla środowiska, zastosowanie źródeł energii odnawialnej, odzysk wody, projektowanie rozwiązań mających na celu zmianę nieekologicznych zachowań turystów).

Toaleta publiczna przy Al. Roguckiego w Płocku, proj. Stanisław Łukasz Spychaj

Start pod okiem autorytetów

Konkurs na projekt łazienki to jedna z najstarszych inicjatyw tego typu w Polsce. Na przestrzeni lat wzięły w nim udział setki projektantów i architektów, dla wielu z nich był on początkiem i furtką do kariery. Co roku w gronie jurorów zasiadają autorytety z branży projektowej. Koncepcje nadesłane na tegoroczną edycję konkursu oceni jury w składzie:

 • dr hab. inż. arch. Ewa Kuryłowicz - kierowniczka Zakładu Projektowania i Teorii Architektury na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, wiceprezes w autorskiej pracowni architektury Kuryłowicz & Associates, sędzia SARP Warszawa,
 • Robert Konieczny - architekt, założyciel pracowni KWK Promes,
 • Magdalena Federowicz-Boule - prezes i dyrektor kreatywna pracowni Tremend, sekretarz Warszawskiego Oddziału SARP, sędzia SARP,
 • prof. Jan Sikora - wykładowca na Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, założyciel pracowni projektowej Sikora Wnętrza,
 • Przemo Łukasik - architekt, współzałożyciel pracowni Medousagroup,
 • Aleksandra Kozłowska - laureatka konkursu „Projekt Łazienki 2018”, obecnie związana z pracownią KWK Promes,
 • Przemysław Powalacz - Prezes Zarządu Geberit sp. z o. o., Filip Zięba - zastępca dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego,
 • Ewa Holek-Krzysztof z Działu Komunikacji i Wydawnictw Tatrzańskiego Parku Narodowego,
 • Agnieszka Grzegorczyk - przedstawicielka Gminy Kościelisko,
 • Jan Karpiel-Bułecka senior - architekt, popularyzator folkloru góralskiego,
 • Marcin Rząsa - artysta rzeźbiarz z Zakopanego.

Spośród zgłoszonych prac jurorzy wybiorą najlepszy projekt, przyznają także wyróżnienia i nagrody specjalne. Również internauci będą mieli okazję wybrać koncepcję, która najbardziej im się podoba, w głosowaniu na profilu marki Geberit na portalu Facebook. Łączna pula nagród to ponad 50 tys. zł.

Harmonogram konkursu

Regulamin konkursu ze wszelkimi wytycznymi technicznymi i materiałowymi dotyczącymi projektów i lokalizacji, szczegółami na temat nadsyłania zgłoszeń oraz harmonogramem jest dostępny na stronie www.konkurskolo.pl. Termin nadsyłania projektów mija 11 października 2021 roku, jednak warto zapoznać się z regulaminem wcześniej - pytania na temat konkursu można zadawać przez formularz na stronie www.konkurskolo.pl do 7.06.2021 roku.

Laureatów konkursu „Projekt Łazienki 2021” poznamy w listopadzie 2021 roku podczas uroczystej gali - w zależności od sytuacji - w większym gronie lub online. Sekretarzem konkursu „Projekt Łazienki 2021” z ramienia marki Geberit jest Justyna Zborowska.

Projekt plakatów: Ola Woldańska-Płocińska

Partnerzy: Tatrzański Park Narodowy, SARP, Instytut Wzornictwa Przemysłowego

Patroni medialni: Czas na Wnętrze, Architektura i Biznes, Architektura Murator, Bryła, Dobre Wnętrze, Elle Decoration, F5, Label Magazine, Onet, Radio Kampus, Sukces, Sztuka Architektury, Sztuka Wnętrza, WhiteMAD, Urządzamy.pl

Zdjęcie otwierające artykuł: Grand Prix 2010, toaleta publiczna nad Wisłą w Warszawie, proj. Katarzyna Szpicmacher, Maja Matuszewska, Aleksandra Krzywańska