Ekologiczne farby, biodegradowalne karty bankowe czy ciuchy z odzysku nie są niczym niezwykłym. Zmiany klimatyczne wymuszają poniekąd na producentach, większego zaangażowania i wychodzenia naprzeciw potrzebom klientów. Coraz więcej firm wprowadza do produkcji ulepszenia, których celem jest ograniczenie śladu węglowego czy zmniejszenie tempa szkodliwych zmian. Sprawdzamy jak sytuacja ma się w przypadku produkcji mebli i to na naszym polskim rynku.

Ostatnie lata to zdecydowany wzrost liczby klientów, którzy doskonale zdają sobie sprawę ze zmian klimatycznych. Już nie tylko cena czy wygląd produktu decydują o tym, czy trafi on do naszego domu. Konsumenci wymagają bowiem gwarancji, że zakupiony mebel jest nie tylko ładny, ale i nie będzie szkodliwy dla zdrowia nich samych oraz ich bliskich. Chcą wiedzieć jak i gdzie powstał, albo skąd pochodzą wszystkie elementy użyte przy produkcji.

Polski mebel w duchu eko

Produkcja mebli jest mocno zaawansowanym procesem, który ma olbrzymi wpływ na środowisko. Co zrobić zatem, by duże fabryki produkowały swoje wyroby w duchu eko? Z tym zagadnieniem świetnie poradził sobie polski producent z Warmii i Mazur, spółka DFM, który swoje produkty sprzedaje w Polsce pod marką livingroom.

By mebel wpisywał się w kanony ekologiczne należy przeanalizować cały proces produkcyjny od początku. Zaczynając od podstaw, budowanych pośród swoich pracowników, aż po skomplikowane procesy produkcyjne, DFM dba o ograniczenie śladu węglowego. Od lat inwestuje też w profesjonalne maszyny w celu optymalizacji wykorzystania surowców, czy zredukowania ilości odpadów poprodukcyjnych. Bardzo dużą wagę przykłada się tu również do kwestii ponownego przetwarzania i wykorzystywania materiałów do i w produkcji.

Właściciele DFM mają świadomość jak ważne jest utrzymanie czystego powietrza, dlatego też, dokładają wszelkich starań, by poprzez inwestycję w najnowsze technologie, ograniczać emisję dwutlenku węgla. Działania DFM na rzecz środowiska poparte są certyfikatami Klimapakt für Möbelindustrie oraz Klimaneutraler Möbelhersteller. Potwierdzają one, że emisja gazów cieplarnianych związanych z prowadzeniem działalności mieści się w obowiązujących normach oraz że firma DFM jest producentem mebli neutralnym dla klimatu.

Ponadto marka livingroom jako pierwsza w Polsce wprowadziła na rynek tkaniny z przetworzonych w 100% butelek PET marki Woven Bottles. Wielu Klientów zaskoczyła ona swoją miękkością i wytrzymałością. Dzięki szerokiej palecie barw "butelkowa" tapicerka z miesiąca na miesiąc zyskuje coraz większe grono fanów i upiększa kolejne salony w polskich domach.

W jakim stopniu taka tapicerka pomaga w redukcji plastikowych odpadów? Do otapicerowania kanapy potrzeba tkaniny wykonanej aż z 459 butelek (0,5 l o wadze 18 g łącznie). Kupując meble w tkaninie Regain w Salonach Livingroom dorzucamy małą cegiełkę do ratowania planety przed zatonięciem w tonach plastiku.

Czy zatem meble mogą być eko? Mogą! Dobromiejski producent mebli firma DFM świetnie to udowadnia. Zaczynając od małych kroków wewnątrz firmy stopniowo ulepszyli produkcję do tego stopnia, że meble wyjeżdzające do Salonów Livingroom są bezpieczne dla użytkownika i środowiska. 

Co jeszcze DFM robi dla klimatu?