Wakacje kredytowe - w ostatnim czasie niezwykle gorący temat, który wałkuje każdy, kto posiada kredyt hipoteczny w złotówkach z oprocentowaniem zmiennym. Czyli większość polskich kredytobiorców. Nic dziwnego, ponieważ wakacje kredytowe pozwalają na zawieszenie spłaty kredytu nawet na 4 miesiące w ciągu roku. W takim razie brać czy nie brać - chciałoby się rzec za Szekspirem "oto jest pytanie". My na to pytanie odpowiadamy - czytaj dalej i poznaj odpowiedź.

Wakacje kredytowe 2022

Wakacje kredytowe - według ustawy, która prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek 14 lipca - są kierowane do wszystkich kredytobiorców, którzy posiadają kredyt hipoteczny w złotówkach. Niezależnie od dochodu, jak to było początkowo zapowiadane. Jedynym wymogiem jest fakt, że kredyt został zaciągnięty na zakup lub budowę nieruchomości przeznaczoną do celów mieszkalnych. Oznacza to, że jeśli ktoś kupił mieszkanie przeznaczone na wynajem, nie może skorzystać z wakacji kredytowych.

W przypadku kiedy kupiłeś mieszkanie na kredyt, w którym aktualnie mieszkasz, możesz skorzystać z ulgi. Możliwe jest odroczenie spłaty kredytu aż o 8 miesięcy. W 2022 roku możesz zawiesić jeszcze 4 raty: dwie w trzecim kwartale, czyli w sierpniu i wrześniu i dwie kolejne w czwartym kwartale, czyli październiku, listopadzie lub grudniu.  

Wakacje kredytowe - jak to działa?

Wakacje kredytowe umożliwiają zawieszenie spłaty kredytu zarówno w jeśli chodzi o ratę kapitałową, jak i odsetkową. Czyli całą wartość Twojej miesięcznej raty możesz odłożyć na konto i nadpłacić nią kolejne raty, zmniejszając tym samym kapitał pozostały do spłaty. Co ważne to 8 zawieszonych rat należy spłacić, jednak ustawodawca zaznaczył, że wydłużenie okresu kredytowanie nie będzie wiązać się z nałożeniem odsetek na okres tych 8 miesięcy. Dlatego mówi się, że zaoszczędzoną kwotą za 8 miesięcy niepłacenia rat nadpłacasz sam kapitał. Wniosek o wakacje kredytowe możesz złożyć:

• listownie,

• osobiście - w oddziale banku,

• w bankowości elektronicznej (ze względu na świeżość ustawy, nie każdy bank będzie posiadał taką możliwość).

Wakacje kredytowe - kto może skorzystać?

Wakacje kredytowe to rozwiązanie dla wszystkich, którzy kupili dom lub mieszkanie przeznaczone do zamieszkania. Tylko taki osoby mogą skorzystać z ulgi. Z tej ustawy wykluczone są osoby, który nabyły mieszkanie lub dom do celów zarobkowych, czyli np. na wynajem.

Wakacje kredytowe - warto brać czy nie

Bankierzy i doradcy finansowi są zgodni - brać. Jeśli Twoja sytuacja materialna nie pozwala Ci na swobodną spłatę miesięcznych rat kredytu, ponieważ po podwyżce stóp procentowych znacznie wzrosła Twoja rata, nie zastanawiaj się, tylko korzystaj. Dzięki pieniądzom zaoszczędzonym przez 8 miesięcy niepłacenia rat możesz nadpłacić kredyt, czyli mówiąc w uproszczeniu niejako obniżyć jego oprocentowanie. Wartość ta będzie oczywiście zależna od kwoty kredytu oraz okresu kredytowania. Jednak jakie by nie były te dwa parametry i tak będzie to dla Ciebie opłacalne. Z ulgi możesz skorzystać w każdym banku, ponieważ jest to ustawa ogólnopolska, jeśli masz kredyt w:

• ING,

• mBank,

• Santander, lub innym banku, wypełnij wniosek o odroczenie spłaty kredytu. Z pierwszej ulgi możesz skorzystać już w przypadku sierpniowej raty.

Wakacje kredytowe - tylko dla kredytów hipotecznych

Wakacje kredytowe są dedykowane wyłącznie kredytom hipotecznym, ponieważ w większości przypadków to one oparte są o WIBOR i zmienne stopy procentowe. Kredyty gotówkowe najczęściej oparte są o stałe, równe raty dlatego też wakacje kredytowe to rozwiązanie dla hipotek.

Wakacje kredytowe a zdolność kredytowa

Informacja o skorzystaniu z wakacji kredytowych zostanie odnotowana w BIK, co może negatywnie wpłynąć na zdolność kredytową. Ponieważ osoba ubiegająca się o ulgę, może zostać zakwalifikowana jako kredytobiorca podwyższonego ryzyka.