Dynamicznie zmieniający się świat ostatniej dekady miał ogromny wpływ na sposób myślenia o funkcjonalności akademików uniwersyteckich na całym świecie. Projekt akademika MILESTONE Wrocław Fabryczna, którego budowa ruszy już niebawem, jest innowacyjną odpowiedzią na potrzeby studentów nowej generacji. Za projekt odpowiada studio Kuryłowicz & Associates.

Koszt najmu był jeszcze niedawno najważniejszym argumentem, by wybrać życie w akademiku. Aktualnie ten czynnik już dawno przestał być nadrzędnym wyznacznikiem dla studentów szukających miejsca do życia. Dawne kryteria zastępuje wysoka jakość, design pozwalający na elastyczność oraz bogata, zróżnicowana oferta atrakcji w ramach jednej infrastruktury. Młodzi ludzie już nie traktują akademików w wymiarze spania i rozrywki. Innowacyjna przestrzeń musi stanowić w pewnym sensie odpowiedź na ich potrzeby i sprzyjać samorozwojowi.

"Nowoczesny akademik powinien być odzwierciedleniem potrzeb i ambicji współczesnego studenta. Musi to być innowacyjna przestrzeń, stworzona w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju, a design powinien opierać się na zaawansowanych technologicznie rozwiązaniach, które powinny odnosić się w nowoczesny sposób do historii i tradycji danego miejsca - wyjaśnia Piotr Marciniak, architekt-partner i kierownik projektu z pracowni Kuryłowicz & Associates

Kontekst

Przy wschodniej granicy działki przebiegała linia kolejowa łącząca tereny dawnej fabryki wagonów Linke - Hofmann - Werke, która funkcjonowała w latach 1839-1945. Do dziś możemy wciąż znaleźć pozostałości dawnej infrastruktury kolejowej. Dlatego też projektanci nawiązują do postindustrialnego kontekstu miejsca.

Stal użyta w nowoczesnym wydaniu, podstawowe kolory oraz proste formy dają poczucie uporządkowania i bezpretensjonalności. Budynek w swoim rzucie przypomina odwróconą literę "U" i tym samym tworzy wewnętrzny dziedziniec dla jego mieszkańców. Poszukiwania dotyczące elewacji bazują na wszechobecnej infrastrukturze kolejowej oraz industrialnym charakterze miejsca. Efekt rozmycia elewacji został osiągnięty za pomocą blachy trapezowej o różnym rytmie i miejscu wstawienia, a poziome linie pojawiają się w pasach międzykondygnacyjnych.

Balans

Architekci z Kuryłowicz & Associates myśleli o MILESTONE Wrocław Fabryczna w taki sposób, aby zagwarantować odpowiedni balans pomiędzy prywatnością a wieloma możliwościami wchodzenia w interakcje międzyludzkie. Wspólne przestrzenie na poziomie mikro to kuchnia i salon dzielone przez 2-3 lokatorów jednego "studia". W skali makro będą przestrzenie, na których mają się przecinać ciągi komunikacyjne studentów rezydujących w ramach całego kampusu - pokoje skupienia i rozrywki, laboratoria IT, sklepy, siłownie, pralnie, kawiarnie i inne lokale gastronomiczne.

Innowacyjność

Wspólne przestrzenie MILESTONE Wrocław Fabryczna będą w naturalny sposób zachęcać studentów do nawiązywania społecznych relacji. Wnętrza części prywatnych oraz wspólnych zostaną wyposażone w nowoczesne, modułowe meble, które można łatwo przesuwać i przenosić, wykorzystując je podczas różnego rodzaju eventów - zarówno tych zorganizowanych, jak i spontanicznych. Klimat poszczególnych stref i wyposażenia były inspirowane atmosferą kolorystyczną różnych znanych miejsc Wrocławia. Architekci inspirowali się takimi lokalizacjami jak Most Grunwaldzki, Stadion Olimpijski czy też Dworzec Główny.

Stymulacja

W ramach jednej infrastruktury połączone zostaną funkcje pełnione wcześniej osobno przez obiekty uniwersyteckie, jak i mieszkaniowe. W ramach kompleksu powstanie półformalna strefa do nauki, laboratoria IT oraz ministrefy przedsiębiorczości, które będą mogły stymulować wymianę pomysłów, a także wspomagać aktywności wykraczające poza struktury typowo uniwersyteckie.

Potrzeby obecnej generacji studentów wywierają ogromny wpływ na to, jak projektujemy przeznaczoną dla nich przestrzeń. Mają oni swoje unikalne wymagania i oczekiwania, które projektanci muszą dobrze poznać i przeanalizować. Badamy te informacje, a następnie zadajemy pytania, jak powinien wyglądać akademik nowej generacji. MILESTONE Wrocław Fabryczna jest naszą odpowiedzią - mówi arch. Anna Polańska z Kuryłowicz & Associates

Budowa ruszyła w maju 2022.
Nazwa projektu: MILESTONE Wrocław Fabryczna - Hotel studencki z lokalami handlowo-usługowymi
Adres: Wrocław ul. Fabryczna 22

Inwestor: Wrocław Fabryczna 22
Projekt: Kuryłowicz & Associates
Projekt wnętrz: Leydo Tomaszewska Studio

Powierzchnia działki: 7203 m2
Powierzchnia zabudowy: 2369 m2 
Powierzchnia biologicznie czynna: 1946 m2
Ilość pokoi: 373
Ilość łóżek: 512
Ilość miejsc postojowych: 86 (57 garaż podziemny)

Zespół projektowy:

arch. Ewa Kuryłowicz
arch. Piotr Marciniak
arch. Patryk Królikowski
arch. Anna Polańska
arch. Alina Narwojsz
arch. Zofia Fedorów