Instalacja jako forma wyrazu artystycznego, od lat cieszy się dużym uznaniem. W projekcie ROTA ET SPECULUM, główną bohaterką stała się ceramika, ulokowana w przestrzeni Pałacu Zamoyskich, czyli siedziby SARP w Warszawie. Jej twórcy, Szymon Hanczar i Przemek Słowik, połączyli doskonale znane produkty łazienkowe z ogromną taflą lustra, światłem i muzyką. Pracę odsłonięto podczas bankietu Geberit Thinking Forward, zorganizowanego przez firmę Geberit, który był zwieńczeniem konferencji "Shigeru Ban i architektura dla uchodźców". Partnerem wydarzenia został Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP.

Transformacja produktów

28 września, w Pawilonie SARP w Warszawie, można było podziwiać premierową odsłonę dzieła Hanczar Studio, jednej z najbardziej znanych na polskiej scenie pracowni projektowej. Instalacja cieszyła się dużym zainteresowaniem gości, tworząc doskonałe tło do dyskusji na temat strategicznych zmian w Geberit. ROTA ET SPECULUM została bowiem zainspirowana transformacją części produktów z marki Koło do portfolio Geberit.

Podczas wydarzenia, o strategicznych zmianach opowiedział Adrian Burzyk, Dyrektor Projekty i Technologie: "Trzydzieści lat serie ceramiki łazienkowej Nova, a następnie Nova Top i Nova Pro marki Koło, były i są najbardziej popularnymi modelami, obecnymi w łazienkach użyteczności publicznej. Niemal każdy z mieszkańców naszego kraju zetknął się z naszymi miskami wiszącymi, kompaktami, umywalkami i pisuarami w urzędach, biurach, szkołach, uczelniach wyższych lub szpitalach i przychodniach. Nasza ceramika towarzyszyła przemianom na rynku budowlanym przed i po wejściu do Unii Europejskiej. Od kwietnia 2023 seria ta zmienia nazwę na Selnova, zmienia się także brand! Staje się ceramiką uznanego producenta stelaży podtynkowych, szwajcarskiej firmy Geberit. Połączenie rozpoznawalnej i budzącej zaufanie ceramiki z niezawodnymi stelażami podtynkowymi otwiera nowy rozdział w naszej firmie".

Instalacja Hanczar Studio, fot. Dagmara Maroszek-Bździuch MUFKA Fotografia

Lustro integralną częścią instalacji

Miejscem wyznaczonym na prezentację dzieła została Sala Lustrzana w Pałacu Zamoyskich. Autorzy, chcąc podkreślić wyjątkowość tego miejsca, sięgnęli po lustro jako jedną z integralnych części instalacji. Właściwości tego tworzywa niosą ze sobą od zawsze niezliczone symboliczne konotacje. Bez względu na motywację, użycie lustra często ułatwia artystom tworzenie narracji wokół postrzegania siebie, rozumienia świata i przedmiotów, jakimi otaczamy się na co dzień. To właśnie lustro (w tym przypadku laminat prod. REHAU) pomogło odczarować swoistą "trywialność" obiektów, jakimi były poszczególne modele ceramiki sanitarnej.

Instalacja Hanczar Studio, fot. Dagmara Maroszek-Bździuch MUFKA Fotografia

Odbicia, układ form ceramicznych w innej orientacji, "podglądanie" jej pod różnymi kontami, czy zmultiplikowanie w tafli lustrzanej…wszystko to stworzyło absolutnie nową jakość wizualną produktów znanych nam z domowych łazienek. Poza lustrem, drugą materią, która współtworzyła instalacje, okazało się oświetlenie. Odcięcie światła naturalnego za pomocą wewnętrznych okiennic i ograniczenie jego źródła do jednej długiej nisko zwieszonej oprawy nad obiektami, którą przygotowała firma LedLine, wydobyło obiekty z półmroku, w jakim skąpane było pomieszczenie. Kolor światła nie mógł być przypadkowy - niebieska barwa nawiązywała do identyfikacji firmy Geberit.

Instalacja Hanczar Studio, fot. Dagmara Maroszek-Bździuch MUFKA Fotografia

Zerwanie z domyślnym kształtem koła

Podczas pierwszych spotkań, dotyczących koncepcji artystycznej, projektanci zostali poinformowani, że marka Koło wkrótce stanie się marką techniczną, a większość jej oferty przejmie firma Geberit. Tym sposobem autorzy podczas prac koncepcyjnych zerwali z domyślnym kształtem koła, na rzecz owalu, który idealnie wpisał się przy okazji w kształt pomieszczenia. Usytuowanie go w obu osiach Sali Lustrzanej, pomogło zdominować wizualnie przestrzeń. Ostatnim elementem performance’u była nastrojowa muzyka. Całość stworzyła obraz, który został z gośćmi Geberit na dłużej.

Instalacja Hanczar Studio, fot. Dagmara Maroszek-Bździuch MUFKA Fotografia

"Ze swojej strony mogę dodać, że miałem na początku spory dylemat, po jakie środki sięgnąć by z ekspozycji umywalek i misek WC nie zrobić ekspozycji targowej, szczególnie w obiekcie tej rangi. Nie ukrywam, że w mojej pracy właśnie to lubię najbardziej, że podejmujemy się nieznanego i nie mamy w głowie dziesiątek gotowych pomysłów, które tylko czekają na zwizualizowanie. Każdy projekt ekspozycji czy wnętrza, powstaje pod szczególne okoliczności, tak było też w przypadku instalacji dla firmy Geberit" - dodaje Szymon Hanczar.

Instalacja była dostępna dla zwiedzających podczas bankietu Geberit, a także w trakcie premiery nowego wydania magazynu Architecture Snob, które odbyło się 30 września w Pawilonie SARP w Warszawie.

Partnerami instalacji były firmy: REHAU Polska oraz LEDLine.

Zachęcamy do obejrzenia relacji z wydarzeń: www.geberit.pl

Więcej informacji na: www.geberit.pl