Osoby mające w planach rozpoczęcie budowy domu w roku 2023 mogą spodziewać się zmian w niektórych procedurach budowlanych. Zapowiadane są zmiany dotyczące pozwoleń na budowę, a także pozwoleń na użytkowanie nieruchomości. W nowelizacji prawa budowlanego mają się znaleźć jeszcze inne zapisy. Co warto wiedzieć na ten temat?
Zmiany w Prawie Budowlanym
Dopełnianie niektórych formalności związanych z budową domu w 2023 ulegną zmianie. Ministerstwo Rozwoju i Technologii obiecuje wprowadzenie nowelizacji w życie już w pierwszym kwartale 2023 roku, a niektóre przepisy mają obowiązywać już od stycznia. Nowelizacja przepisów budowlanych ma służyć uproszczeniom i usprawnieniom procedur budowlanych, co ma przełożyć się na rozwój budownictwa jednorodzinnego.
2023 rok - brak konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę domu
Obecne przepisy w formule uproszczonej umożliwiają budowę domu do 70 m² powierzchni. Nie ma również wymogu prowadzenia na takiej budowie dziennika budowy, czy zatrudniania kierownika tejże budowy. Przygotowywane nowe przepisy odnoszące się budowy domów znoszą obowiązek uzyskiwania pozwolenia na budowę, ale dotyczące również domów większych, czyli powyżej 70 m² powierzchni użytkowych. W nowych przepisach trzeba będzie spełnić dwa warunki, żeby móc zgłosić do urzędu budowę domu:
• budynek musi mieć docelowe przeznaczenie mieszkalne dotyczące inwestora i wymagane będzie oświadczenie, którego złamanie będzie obłożone odpowiedzialnością karną;
• dom nie może mieć więcej niż dwie kondygnacje. Budowa budynku mieszkalnego w roku 2023 bez uzyskiwania pozwolenia na budowę zdejmuje z inwestora sporo formalności, ale nie wszystkie. Nadal konieczne będzie przedstawienie m.in. dokumentów:
• decyzji o warunkach zabudowy;
• oznaczenia na miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego;
• projektu budowlanego.
2023 rok - budowa domu bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na użytkowanie
Nowelizacja Prawa budowlanego w roku 2023 ma wprowadzić także inne zmiany. Jest to m.in. duża zmiana dotycząca obowiązku uzyskiwania pozwolenia na użytkowanie domu, który zostanie zlikwidowany. Zastąpienie obowiązku ma dotyczyć większości budów i w zamian ma zacząć obowiązywać oświadczenie kierownika budowy o zakończeniu inwestycji.
Nowe przepisy pozwolą na zamieszkanie w domu bez oczekiwania na decyzję o możliwości korzystania z domu wydawaną przez właściwy organ nadzoru budowlanego. Obecnie bez pozwolenia na użytkowanie domu inwestor łamiący przepisy narażony jest na kary administracyjne, które dodatkowo mogą być nakładane wielokrotnie. Po zmianie przepisów w roku 2023 inwestor będzie miał dwa tygodnie na poinformowanie urzędu o rozpoczęciu użytkowania domu i będzie można taką informację przekazać również drogą elektroniczną. Natomiast decyzja o pozwoleniu na użytkowanie zostanie utrzymana, ale jedynie w sytuacjach, gdy:
• inwestor sam zdecyduje się o nie wystąpić;
• w budynku trwają jeszcze prace budowlane, ale inwestor już chce w nim zamieszkać.
2023 rok - prowadzenie dziennika budowy
Już od 27 stycznia 2023 roku będzie można prowadzić dziennik budowy w wersji elektronicznej. W tym celu konieczne będzie zalogowanie się do Elektronicznego Dziennika Budowy. Logowanie do EDB przewidziane jest poprzez stronę Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Do dziennika budowy dostęp będą mieli inwestorzy oraz kierownicy budów, natomiast tylko inwestorzy będą mieli możliwość udostępniania wglądu do EDB innym osobom zaangażowanym w inwestycję. Do końca maja 2026 roku będzie równolegle obowiązywać papierowa wersja dziennika budowy, a prowadzenie wersji elektronicznej będzie dobrowolne.
2023 rok - domy budowane lub remontowane w kooperatywie
Od marca roku 2023 ma zacząć obowiązywać formuła budowania domów zwana kooperatywą mieszkaniową. W założeniu ma ona ułatwić budowę domów i mieszkań. Według wprowadzanych przepisów będzie można zrealizować budowę budynku przez grupę ludzi, którzy będą jego przyszłymi mieszkańcami. Tutaj chodzi jednocześnie właśnie o to, że jest to formuła przewidziana wyłącznie dla osób realizujących wspólnie inwestycję budowlaną w celach mieszkaniowych i dotyczących ich samych.
Kooperatywa mieszkaniowa nie może dotyczyć budowy mieszkań na wynajem czy na sprzedaż i dotyczy przynajmniej trzech osób fizycznych, a nie przedsiębiorców. Kooperatywa dotyczy zarówno budowy budynku od podstaw, jak i adaptację budynku już istniejącego na potrzeby mieszkaniowe dla uczestników kooperatywy. Czy zmiany rzeczywiście przełożą sie na rozwój budownictwa mieszkaniowego?