Hotel Warszawa Art Fair obchodzi w tym roku trzecie urodziny! Z tek okazji w dniach 6-8 września w budynku hotelu aż 30 polskich i zagranicznych galerii zaprezentuje prace współczesnych artystów. W ramach wydarzenia przewidziano też dwa projekty specjalne. Wydarzenie patronatem honorowym objął Prezydent m. st. Warszawy.

Chętnie przyjmujemy nowe wyzwania, dlatego w tym roku nie jedno, ale dwa piętra Hotelu Warszawa otwierają się na sztukę oraz jej miłośniczki i miłośników. Hotel Warszawa Art Fair to wyjątkowe i pierwsze takie w Polsce targi sztuki współczesnej organizowane w przestrzeni hotelowej. Gościć będzie w drugi wrześniowy weekend trzydzieści polskich i zagranicznych galerii. Galerie będą miały do dyspozycji pokoje hotelowe, w których przygotują pokazy artystów - indywidualne i zbiorowe.

Zapraszamy na wydarzenie: Hotel Warszawa, plac Powstańców Warszawy 9

  • Piątek, 6 września, 14.00-15.00 Press Preview w hallu głównym Hotelu Warszawa
  • Sobota, 7 września, 12.00-19.00 Dzień otwarty dla publiczności
  • Niedziela, 8 września, 12.00-19.00 Dzień otwarty dla publiczności

W wydarzeniu weźmie udział aż 30 galerii z Polski i zagranicy. Obok stołecznych galerii, wśród których kilka nowych, m. in. Wanda Gallery i TURNUS, pojawią się galerie z Poznania, Gliwic i Wrocławia (Łęctwo, Esta, Krupa Gallery). Grupę zagranicznych galerii uzupełnią: Coulisse Gallery za Sztokholmu, DRIFTS Gallery z Wilna, GALERIE MUELLER ze Szwajcarii, Heliconia Projects z Miami oraz Shahin Zarinbal z Berlina. Po raz drugi gościmy Galeriję Vartai z Wilna. Tak jak co roku, galerie pokażą prace od 1 do 4 osób artystycznych, z którymi współpracują. 

Wyjątkowe wystawy - kolekcja Elizy Łoś Strychowskiej, Anny Pawelak i Anny Chodzeń

Organizatorzy zaplanowali również dwa projekty specjalne. W związku z trzecimi urodzinami targów pokazy galerii uzupełnią trzy polskie kolekcjonerki, fragmenty kolekcji których zobaczymy w przestrzeniach pokoi hotelowych.

Kolekcja Elizy Łoś Strychowskiej koncentruje się na twórczości współczesnych artystek. Prezentacja dla HWAF zatytułowana „Have a sit and look WHAT is looking/Usiądź i zobacz CO patrzy" obejmuje prace Karoliny Jabłońskiej, SiOn, Izy Tarasewicz, Barbary Wesołowskiej, Zofii Pałucha, Róży Litwy.

Pokaz przygotowany przez Annę Pawelak to wideo Zuzanny Janin w dialogu z rzeźbą młodej niemieckiej artystki Hanny Sophie Dunkelberg i obrazem Moniki Falkus.

W przestrzeni zadedykowanej kolekcji Anny Chodzeń zobaczymy ulubione prace kolekcjonerki - obrazy Andrzeja Sobczyka, Jarosława Modzelewskiego i Włodzimierza Pawlaka.

Drugi projekt specjalny to pokaz filmów zatytułowany „Das Erste Mal”, przygotowany przez berlińsko-nowojorskiego artystę Floriana Meisenberga. Podobny wybór zaprezentowano wcześniej m. in. w trakcie targów Frieze w Nowym Jorku. Florian Meisenberg zestawia pierwsze prace wideo znanych twórców i twórczyń. Nie zabraknie polskich akcentów. Wsparcie techniczne projektu zapewnia firma Eidotech.

Wystawa fotografii i dodatkowe atrakcje

Oprócz prezentacji galerii zapraszamy do programu partnerskiego, umiejscowionego w lobby hotelu oraz w pokojach hotelowych na pierwszym piętrze. Jednym z punktów tego programu jest wystawa fotografii przygotowana przez Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, które od pierwszej edycji jest partnerem targów. Będą to fotografie artystek, których prace znajdują się w kolekcji muzeum, m.in dzieła Natalii LL, Ewy Partum, Teresy Gierzyńskiej i Anety Grzeszykowskiej. Fotografie, które zobaczymy w trakcie HWAF, pochodzą z prywatnych kolekcji członkiń i członków Towarzystwa, które wspiera MSN w zakupach dzieł do kolekcji poprzez łączenie środowisk  filantropów, kolekcjonerów i znawców sztuki współczesnej.

Partner główny wydarzenia - Bank BNP Paribas - zaprezentuje najcenniejszy obraz z kolekcji banku - „Żniwa” Włodzimierza Tetmajera, malarza Młodej Polski i brata poety Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Obraz na co dzień jest przechowywany w bankowym skarbcu.

Hotel Warszawa Art Fair to wyjątkowe i pierwsze takie w Polsce targi sztuki współczesnej organizowane w przestrzeni hotelowej. Tę atrakcyjną formułę świat sztuki poznał w Nowym Jorku w Gramercy Hotel. Dziś jednym z najciekawszych hotelowych targów sztuki jest Felix Art Fair w The Hollywood Roosevelt Hotel w Los Angeles. W tym roku w przestrzeniach jednego z najnowocześniejszych warszawskich hoteli zainaugurujemy trzecią edycję Hotel Warszawa Art Fair, podczas której będzie można zobaczyć kilkadziesiąt prac najciekawszych polskich i zagranicznych artystów, zarówno mocno usytuowanych w świecie sztuki, jak i na początku swojej artystycznej drogi.

Tegoroczną edycję promuje ilustracja autorstwa Zosi Dzierżawskiej 

Galerie z Polski uczestniczące w wydarzeniu: BWA Warszawa, Dawid Radziszewski, ESTA, Ewa Opałka Gallery, FundacjaGalerii Foksal, Gunia Nowik Gallery, HOS, Import Export, JEDNOSTKA, Krupa Gallery, Le Guern, LETO, lokal_30, Łęctwo, Monopol, Olszewski Gallery, Polana Institute, Profile, Raster, Szydłowski, Śmierć Człowieka, TURNUS, Wanda Gallery, Wschód 

Galerie z zagranicy: Coulisse Gallery (Stockholm), DRIFTS Gallery (Vilnius), GALERIE MUELLER (Switzerland), Galerija Vartai (Vilnius), Heliconia Projects (Miami), Shahin Zarinbal (Berlin) 

 

Hotel Warszawa - budynek Prudential

Hotel Warszawa mieści się w budynku Prudential, który został zaprojektowany przez Marcina Weinfelda, którego wizję zrealizowała para wybitnych inżynierów: Stefan Bryła i Wieczesław Poniż. Oddany do użytku w 1934 roku, w momencie powstania był najwyższym budynkiem w Polsce i drugim najwyższym w Europie. W trakcie II Wojny Światowej Prudential mocno ucierpiał, stał się jednym z pierwszych celów niemieckiego ostrzału artyleryjskiego. Pierwszy poważny remont przeprowadzono dopiero w latach 1950–54 - drapacz chmur dostosowano do założeń realizmu socjalistycznego. Dziś w murach Prudentialu mieści się Hotel Warszawa - odremontowany i odrestaurowany pięciogwiazdkowy hotel należący do Grupy Likus Hotele i Restauracje.