6 grudnia 2024 roku wystartowała druga edycja konkursu Designers Play Sustain, skierowanego do projektantów mody cyrkularnej i technologicznej. Uczestnicy mogą zgłaszać się w dwóch kategoriach: upcyklingu oraz ekoprojektowania wspieranego nowymi technologiami.
Druga edycja Designers Play Sustain - co nowego?
Konkurs ma charakter edukacyjny i jest skierowany do miłośników mody przyszłości, przez którą organizatorzy rozumieją: modę cyrkularną, ekoprojektowanie i wykorzystywanie zrównoważonych narzędzi i nowoczesnych technologii w służbie budowania równowagi w przemyśle modowym. Jak pokazują liczne badania, branże tekstylna, odzieżowa i mody są jedną z największych gałęzi przemysłu, który posiada negatywny impakt środowiskowy.
Moda generuje znaczący ślad węglowy i wodny oraz ogromną liczbę odpadów. Dlatego tak ważne są działania podnoszące świadomość wpływu mody na przyszłość planety i dobrostan jej mieszkańców oraz budowanie różnorodnej społeczności ambasadorów na rzecz mody cyrkularnej, a więc takiej, która od momentu pomysłu do zamknięcia obiegu jest zaprojektowana w sposób przemyślany i odpowiedzialny. Konkurs Designers Play Sustain buduje społeczność projektantów tworzących w nurcie upcyklingu. Jednocześnie promuje ich postawy i wzmacnia kompetencje biznesowe środowiska kreatywnego, co ma wspierać skalowalność projektów ekologicznych w modzie.
W 2025 roku do konkursu mogą zgłaszać się projektanci nie w jednej, a w dwóch kategoriach. Pierwsza to upcykling w modzie (Upcykling Ready-2-Wear), druga - dotyczy mody opartej o rozwój nowych technologii w wspierających procesy ekoprojektowania (Ekoprojektowanie Digital-2-AI). Nabór projektantów potrwa do 31 stycznia 2025 roku. Wówczas przez kolejne dwa tygodnie nastąpi proces wyboru finalistów, którzy stworzą cyrkularnej kolekcje zaprezentowane podczas uroczystej, finałowej gali 3 czerwca 2025 roku. Wówczas poznamy laureatów - projektantów mody przyszłości, na których czekają nagrody finansowe o łącznej wartości 70 tysięcy złotych oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez partnerów konkursu.
Uczestnicy, a przede wszystkim finaliści, w trakcie trwania konkursu otrzymają dostęp do profesjonalnych szkoleń i spotkań z ekspertami z dziedziny ekonomii, marketingu, prawa własności intelektualnej, budowania marki oraz specjalny program (aż 30 godzin) podnoszący kompetencje cyfrowe i świadome ich wykorzystanie w programowaniu zrównoważonej mody.
Kto oceni projekty? Poznaj jury konkursu
Przewodniczącym jury jest ponownie Mariusz Przybylski - polski projektant, który od ponad dwóch dekad kształtuje oblicze polskiej mody, zaangażowany w projekty upcyklingowe.
W gronie jury znajdą się miedzy innymi prof. Jolanta Rudzka-Habisiak (ASP w Łodzi), Marlena Wooolford - dziennikarka i futurolożka działająca na stałe w Londynie, która zajmuje się projektowaniem przyszłości w modzie czy Martyna Zastawna. Ponadto grono ekspertów jury tworzą reprezentanci środowiska kreatywnego, naukowego oraz biznesu.
Sukces pierwszej edycji - liczby, laureaci i wpływ na branżę
Pierwsza edycja konkursu osiągnęła ogromne zainteresowanie, budując kredyt zaufania dla Fundacji Play Sustain. W 2024 roku w konkursie wzięło udział 508 projektantów, z których 211 złożyło projekty kolekcji. Spośród 15 finalistów - 7 zostało nagrodzonych. Zwyciężczynią nagrody głównej jest Sandra Skórka. Przyznano wówczas także nagrodę publiczności, którą otrzymała Patrycja Lis. Podczas Gali Finałowej, która odbyła się w kwietniu 2024 roku, w reprezentatywnym Gmachu Politechniki Warszawskiej finałowe kolekcje oglądała ponad 700-osobowa publiczność.
Galę prowadził znany dziennikarz Oliwer Janiak, a ambasadorami idei konkursu byli: Monika Brodka, Reni Jusis, Natalia Przybysz, Sandrine Meunier, siostry Zalewskie, Harel i Michał Zaczyński. Patronat nad wydarzeniem objęli Prezydent Miasta Warszawy oraz media: Elle, Fashion Biznes, a także towarzyszyli jej partnerzy: Co Za Tydzień? (TVN), Vogue i Forbes Polska. Zasięg medialny projektu wynosił 150 000 000 UU.
Sponsorem strategicznym wydarzenia był VIVE Group - firma, która od blisko 30 lat zajmuje się efektywnym wykorzystaniem tekstyliów z drugiego obiegu, współpracując z partnerami na wszystkich kontynentach. W skład grupy VIVE wchodzi spółka VIVE Innovation, która zajmuje się produkcją innowacyjnego kompozytu budowlanego, wytwarzanego ze zużytych tekstyliów, zamykając obieg odpadów.
Więcej informacjina: https://playsustain.pl/events/designers-play-sustain-2025/