Co będzie modne w tym roku? Jakie wybrać fronty, blaty i jaką armaturę, żeby być na czasie i podążać za trendami? Czasami warto zejść z utartej ścieżki i trochę poeksperymentować, szczególnie z barwami i kuchenną biżuterią. W kuchni nastała epoka kamienia, marmuru i miedzi.

Nadal lubimy otwarte kuchnie

Kuchenne rewolucje zaczęły się już 10 lat temu. Mniej więcej przed dekadą kuchnia otworzyła się na salon, przestała być azylem kucharza, a stała się reprezentacyjną strefą spotkań i wspólnego gotowania z rodziną i przyjaciółmi. Przenosiny życia towarzyskiego do kuchni umożliwiły wyspy, które zmieniły sposoby jej projektowana.

- Dziś aranżuje się wyspę w centralnej części, a za nią szafę od podłogi do sufitu, w której schowane są pozostałe strefy kuchni. Dostęp do nich jest możliwy dzięki systemowi przesuwnych frontów. To coraz modniejsze rozwiązanie - wskazuje Julian Przynoga, stolarz z firmy Julo Mebel.

Wysoka zabudowa kuchenna

Wysokie meble kuchenne umożliwiające przechowywanie wielu produktów były ubiegłorocznym hitem i będą też modne w tym sezonie.

Wielu klientów wybiera cargo Sige, które dzięki kilku koszom służy za spiżarnię. Dużą popularnością cieszyła się także półka wysuwana do szafek narożnych Nuvola+ - wylicza Tomasz Kunicki, właściciel sklepu meblowego "Drzazga" przy ul. Karmelkowej we Wrocławiu.

Słowa handlowcy potwierdza stolarz Julian Przynoga: carga zdominują kuchnię, przeważać będzie wysoka zabudowa i wewnętrzne szuflady.

Jeżeli ktoś zdecyduje się na zamykane górne szafki, to powinien skłonić się ku frontom ramowo-płycinowym. Warto pamiętać, że na topie są otwarte szafki górne.

- Montuje się sam szkielet, z półkami szklanymi lub drewnianymi, lub relingi z haczykami. Wszystko jest wtedy łatwo dostępne. To dobre rozwiązanie dla osób, które dużo gotują - tłumaczy Julian Przynoga.

Powrót do drewna - kuchnia bliska naturze

Do kuchni w wielkim stylu wraca drewno. Tegorocznym hitem mogą być drewniane blaty, stoły i fronty szafek. Żadnego lakieru. Tylko drewno olejowane lub woskowane, aby uzyskać efekt naturalności.

- Nawet z odzwierciedlonymi wadami, popękane, imitujące stare - doradza stolarz.

Dążyć w stronę natury - taki jest trend. Eksperci oprócz drewna polecają szkło, zamiast aluminium doradzają stal. Modne blaty to blaty kamienne (do nich szafki w stonowanym kolorze) i marmurowe.

- Marmur zdecydowanie wraca do łask - zauważa stolarz - koniecznie z charakterystycznymi żyłkami, żeby podkreślić naturalność kamienia. W mniejszych kuchniach kamienny lub marmurowy blat dodatkowo rozjaśni strefę roboczą.

Jasne kolory kuchni to wciąż wybór numer jeden wśród Polaków, zakochanych w skandynawskim stylu. Dominują matowe odcienie bieli i szarości. Czasem warto jednak trochę poszaleć, również w małych kuchniach.

- Nie bójmy się ciemnych mebli - zachęca Julian Przynoga. - Przestrzeń można przecież rozjaśnić podłogą lub blatem.

Kuchnię ożywią kolory pastelowe takie jak turkus, oliwka czy pomarańcz. Nowością jest antracyt, coraz popularniejszy kolor np. zawiasów.

Metalowe uchwyty i ciemne fronty

W przypadku armatury kuchennej i uchwytów królować będzie chrom, miedź i mosiądz, ponieważ współgrają z antracytem i szarością urozmaicając wygląd kuchni.

- Kuchnia w miedzianym klimacie robi się coraz modniejsza. Miedziane uchwyty, których kilka modeli jest w naszej ofercie, czy baterie są niejako kuchenną biżuterią - porównuje Michał Kichler, ekspert ds. okuć meblowych z firmy Häfele.

- Formę polecam klasyczną, niekrzykliwą, niech kształtem pasują do innych elementów dekoracyjnych w domu czy mieszkaniu - dodaje.

Taśmy led w nowoczesnej kuchni

Hitem 2020 wśród oświetlenie będą natomiast taśmy LED ze zmienną barwą światła.

- Wprowadziliśmy je do sprzedaży pod koniec roku i już widzimy duże zainteresowanie - informuje Tomasz Kunicki ze sklepu przy ul. Karmelkowej. Oświetleniem steruje się za pomocą aplikacji. Można zmieniać natężenie światła i barwę: od zimnej, przez neutralną po ciepłą.

- Rozwiązanie na miarę XXI wieku - przyznaje Michał Kichler z Häfele. Dodaje, że inteligentne systemy (np. BLE Box) wyznaczają trendy nie tylko w kuchni, ale i w całym domu.