Jakie filiżanki do kawy wybrać?

Choć większość z nas ma w domu filiżanki, to podczas wizyty gości serwujemy w nich głównie, w zależności od preferencji, kawę lub herbatę. Tymczasem filiżanki do herbaty powinna być delikatnie pękata z szerokim brzegiem. Filiżanka do kawy powinna mieć bardziej cylindryczny kształt. Ta ostatnia ma też zwykle grubsze ścianki i jest cięższa.

Na co zwrócić uwagę, kupując filiżanki do kawy?

Kupując filiżanki do kawy, warto zwrócić uwagę na kilka cech produktów, by zakup okazał się w pełni trafiony i udany. Oto najważniejsze elementy.

Pojemność

Pojemność filiżanki do kawy jest uzależniona od typu spożywanej kawy. Za standardową wielkość uznaje się tę od 80 do 200 mililitrów. W większych filiżankach serwowana jest na przykład biała kawa. Małe filiżanki do kawy kojarzą się przede wszystkim z espresso. Dla porównania filiżanki do herbaty mają od 250 do 300 ml.

Materiał

Materiał wydaje się kluczowym czynnikiem przy wyborze filiżanki do kawy. Jaki warto wybrać? Wszystko wskazuje na porcelanę, która ma liczne właściwości. Po pierwsze, jest bardziej trwała, łatwo się ją myje (można to nawet robić w zmywarce w niskich temperaturach) i pozostaje odporna na przebarwienia i ślady, które często kawa pozostawia. Filiżanki porcelanowe do kawy mają zerową nasiąkliwość oraz niską przewodność cieplną, co oznacza, że "mała czarna" dłużej pozostanie w nich ciepła. Jest również duże prawdopodobieństwo, że taka porcelana będzie służyć nawet kolejnym pokoleniom. Nie bez powodu wiele takich serwisów i zastaw dziedziczy się po babciach.

Design

Filiżanki do kawy z porcelany występują w szerokiej gamie kolorystycznej, dlatego każdy jest w stanie wybrać coś dla siebie. Tradycjonaliści mogą się zdecydować na klasyczną biel, romantycy na filiżanki w stylu vintage ze wzorem kwiatowym, a miłośnicy oryginalnych akcentów mogą postawić na bardziej nasycone kompozycje.

Rodzaje filiżanek

Zatem w zależności od typu preferowanej kawy powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednie filiżanki, aby czerpać jeszcze większą przyjemność z picia małej czarnej. Delektowanie się nią stanie się prawdziwym rytuałem i celebracją chwil z ważnymi ludźmi.

Filiżanka do czarnej kawy

Tradycyjne filiżanki do czarnej kawy są smukłe i wysokie. Takie wyprofilowanie ma gwarantować dłuższe zatrzymanie aromatu napoju. Najlepiej wybierać produkty porcelanowe ze względu na liczne zalety.

Filiżanka do espresso

Filiżanka do espresso znana jest ze swoich niewielkich rozmiarów. Jej pojemność to 50-80 ml. Oprócz tego ma grube ścianki, które pozwalają zachować na dłużej odpowiednią temperaturę napoju. Espresso znane jest ze swojego wyrazistego smaku, więc chociaż jest typową "małą czarną", to ze względu na intensywność pije się ją wolniej niż standardową kawę. Szybko też stawia na nogi. Tego typu wysokiej jakości filiżanki dostępne są w ofercie Home and Passion, która zawiera najlepsze światowe marki: PIP Studio, Easy Life czy Tokyo Design Studio. Łączy je wysokiej jakości porcelana oraz nowoczesny design.

Filiżanka do cappuccino

Filiżanka do cappuccino jest dość pojemna, ponieważ ma od 150 do 180 ml. Jej kształt powinien pozwolić na wyciągnięcie spienionego mleka na samą górę. Filiżanka powinna być zresztą też wypełniona spienionym mlekiem po same brzegi. W tym przypadku również wskazane są grube ścianki, które będą zachowywać ciepło, a jeszcze lepszy efekt się osiągnie po wcześniejszym podgrzaniu filiżanki, co przedłuży zachowanie optymalnej temperatury napoju.

Filiżanka śniadaniowa

Jeżeli jesteśmy amatorami gorącej czekolady czy kakao, powinniśmy się zaopatrzyć w dużą i szeroką filiżankę, taką o pojemności większej niż 300 ml. Będzie ona świetnym uzupełnieniem śniadania, zwłaszcza typu francuskiego.

Kubki i szklanki do latte

Fani latte, czyli kawy składającej się z równych proporcji kawy i mleka, powinni zaopatrzyć się w specjalne szklanki do latte lub kubki, dzięki którym będą mogli cieszyć się elegancko zaserwowaną kawą. Tradycyjnie tego rodzaju napój podaje się w wysokiej i przezroczystej szklance o pojemności 250-300 ml, tak aby cieszyła również oko swoimi atrakcyjnymi wizualnie warstwami. Można się jednak zdecydować na kubki porcelanowe do latte, których szlachetny design i ręczne wykonanie sprawią, że latte pite z takiego naczynia zyska zupełnie inny wymiar.

Serwis kawowy na specjalne okazje

Serwis kawowy to także doskonały pomysł na okolicznościowy prezent, który sprawdzi się nie tylko od święta, ale również na co dzień. Taki podarunek może być wręczony z okazji ślubu, nowego mieszkania, urodzin czy Dnia Matki lub Babci. W rzeczywistości nie ma takiej okazji, gdzie serwis kawowy by się nie sprawdził. 

Takim uniwersalnym podarunkiem może być zestaw kawowy. Oprócz gotowych kompletów, można rozejrzeć się za klasycznymi filiżankami występującymi pojedynczo lub w dwuczęściowym komplecie. Taki upominek ucieszy koleżankę z pracy czy siostrę. Klasyka jest ponadczasowa i nigdy nie wychodzi z mody. Decydując się na bogatsze zdobienia, warto uwzględnić charakter danej osoby. Taki dodatek stanie się świetną dekoracją domu.

Więcej informacji na: homeandpassion.pl