Pieczenie na parze znane jest od czasów starożytnych. By cieszyć się wyjątkowo aromatycznym jedzeniem, w neolicie zawijano je w liście roślin lub oklejano gliną i tak przygotowane zakopywano na wiele godzin w specjalnych dołach wypełnionych rozżarzonym drewnem lub po prostu wkładano w ognisko. Później, w czasach starożytnych od Chin po kraje basenu Morza Śródziemnego do powszechnego użytku weszły specjalne kamionkowe garnki, jak choćby znany do dziś tadżin. Z kolei po wynalezieniu elektryczności to rozwiązanie zastąpiono bardziej praktycznymi parowarami.

Dziś miłośnicy zdrowego stylu życia i wykwintnych smaków mają do dyspozycji znacznie bardziej zaawansowane oraz znacznie łatwiejsze w obsłudze narzędzie - piekarniki parowe marki Electrolux! Dzięki posiadanej przez nie funkcji Steamify nie musimy wiedzieć nic o pieczeniu na parze - wystarczy tylko wybrać pożądaną temperaturę pieczenia, a urządzenie samo doda odpowiednią ilość pary. W piekarnikach parowych z funkcją Steamify możesz przygotować dania aż w 4 trybach: pieczenie, gotowanie, duszenie oraz opiekanie. Z tą dająca ulgę wiedzą, przyjrzyjmy się wszystkim zaletom tych niezwykłych urządzeń.

Smaczniej i zdrowiej

W piekarniki parowym Electrolux mamy pełną kontrolę nad temperaturą i wilgotnością. Możemy piec potrawy tak jak w standardowym piekarniku elektrycznym lub dodać parę, aby wzbogacić smak potraw. Kombinacja pary i tradycyjnego ogrzewania sprawi, że pieczywo, bułki i chleb, będą na zewnątrz chrupiące, a w środku niesamowicie miękkie. Delikatne pieczenie przy użyciu pary pozwoli rybom i warzywom zachować delikatność i uniknąć przesuszenia. Para bowiem wpływa na idealną konsystencję przygotowywanych potraw, zapobiega utracie ich koloru, a przede wszystkim sprawia, że w jedzeniu pozostaną witaminy i wartości odżywcze. W ten sposób potrawy staną się bardziej apetyczne i zdrowe!

…oraz oszczędniej i bardziej fit 

Ponieważ użycie pary ogranicza potrzebę dodawania tłuszczu, ta metoda przygotowywania jedzenia pomaga w utrzymaniu smukłej sylwetki. Potrawy stają się więc nie tylko smaczne i pełne wartości odżywczych, ale także dietetyczne! Nie obciążają również budżetu domowego, ponieważ piekarniki parowe, Electrolux pozwalają piec i gotować w niskich temperaturach i oszczędzają energię nawet do 20%.* Dzięki temu oszczędzamy czas i pieniądze, przygotowując jednocześnie zdrowsze dania i utrzymując świetną sylwetkę!

Gotuj na poziomie restauracyjnym

Chyba każdy z nas słyszał o stosowanej przez najsłynniejszych mistrzów kuchni wyrafinowanej metodzie przygotowywania jedzenia, która nosi francuska nazwę sous vide. Jak to działa? Mięso lub ryby są przyprawiane i pakowane próżniowo w woreczek, co pozwala na idealne połączenie aromatów i smaków. Metoda ta opóźnia proces utleniania, jednocześnie wzbogacając danie i zatrzymując w nim naturalne soki, witaminy oraz mikro- i makroelementy. Proces gotowania sous vide jest trochę dłuższy niż tradycyjne pieczenie, ale nie wymaga skomplikowanych narzędzi. Piekarniki SteamPro Electrolux oferują precyzyjną kontrolę parametrów, co gwarantuje jednolity, delikatny smak za każdym razem, gdy chcesz zasmakować wyjątkowych kompozycji.

Więcej niż tylko pieczenie

Piekarnik parowy to nie tylko narzędzie do zdrowego gotowania i przygotowywania potraw na poziomie restauracyjnym. Ma on wiele innych zastosowań! Piekarniki parowe Electrolux oprócz podstawowych funkcji piekarnika, takich jak termoobieg, pieczenie góra-dół czy grill posiadają też dodatkowe programy, z których warto korzystać. Doskonałym programem jest rozmrażanie, wekowanie czy suszenie grzybów i owoców, ale także wyrastanie ciasta. Warto też skorzystać z funkcji regeneracja, która za pomocą pary w kilka minut pozwoli skutecznie i smacznie podgrzać danie z poprzedniego dnia. Odgrzewanie potraw przy użyciu pary zapobiega wysychaniu ich powierzchni. Ciepło rozprowadzane jest delikatnie i równomiernie, dzięki czemu smak i aromat potraw są takie same jak potraw świeżo przyrządzonych.

Doskonałe dania za każdym razem

Jeśli mamy na swoim koncie kulinarną wpadkę, taką jak spalona zapiekanka czy niedopieczone ciasto, piekarnik parowy SteamCrisp jest rozwiązaniem naszych problemów. To urządzenie stworzone z myślą o miłośnikach idealnie przygotowanych potraw - chrupiących na zewnątrz i soczystych w środku. Para i gorące powietrze poprawiają smak i konsystencję, a także zapobiegają wysychaniu potraw. To doskonały sposób na przygotowanie wyśmienitych mięs, zapiekanek, pieczywa czy ciast, a także na odgrzewanie dań, bez obawy o utratę wilgoci. Termosonda stale kontroluje temperaturę potrawy i sygnalizuje moment jej ugotowania, automatycznie wyłączając piekarnik. Dzięki temu nie ma ryzyka niedopieczonej piersi z indyka czy zbyt suchej pieczeni.

Piekarniki parowe Electrolux to prawdziwa rewolucja w każdej kuchni!

Więcej informacji na: www.electrolux.pl

*Na podstawie wewnętrznych testów porównujących piekarnik Electrolux SteamPro [BSE998230M] z piekarnikiem Electrolux Multifunction [BPE556370M]. Test przeprowadzono na filecie z łososia i piersi kurczaka SousVide

 

 

Autor
Kuchnia przyszłości. Pieczenie na parze z Electrolux - wykwintność i zdrowie w jednym
Robert Pieńkowski
Dziennikarz, kucharz, archeolog, aktor, improwizator, animator. Był redaktorem w wielu prestiżowych magazynach jak Pani, Sukces, Elle Decoration, Gala, Maxim. Ma dwie...