Jakie miejsce będzie odpowiednie dla biurka?

Znalezienie odpowiedniego miejsca na biurko zdeterminuje w jakimś stopniu późniejsze zakupy. Dopiero po ustaleniu jego położenia, będziemy mogli określić, jakie może mieć wymiary, a także zdecydować się na konkretny kolor.

Najważniejsze jest to, aby biurko było postawione w miejscu, w którym dziecko będzie miało dostęp do światła. Za dnia może to być okolica okna, a kiedy światło zastane zastąpi mrok, ważna jest możliwość podłączenia w danym miejscu lampki. Warto również zdecydować się na miejsce, w którym w przyszłości nie braknie miejsca na dodatkowe półki, stoliczek na drukarkę czy inne sprzęty i akcesoria. 

Biurko dla dziecka - wymiary

Pierwsze biurko dla dziecka najczęściej kupowane jest, kiedy dziecko ma sześć lat i idzie do pierwszej klasy. Wówczas większość dzieci ma mniej więcej 115 do 125 centymetrów wzrostu, a to oznacza, że biurko powinno mieć około 55 centymetrów wysokości. Na tym etapie dzieci rosną bardzo szybko, dlatego dobrym rozwiązaniem jest biurko dla dziecka regulowane, które posłuży maluchom znacznie dłużej i bez utraty komfortu.

W przypadku małych dzieci biurka wcale nie muszą być duże. Wystarczy blat o głębokości 50 centymetrów i szerokości do 75 centymetrów, co w zupełności wystarczy do rysowania oraz odrabiania zadań domowych. Mimo standardów w tej dziedzinie, zawsze warto przetestować interesującą nas opcję, aby zapewnić dziecku maksymalną wygodę. Jeśli dziecko siedząc przy biurku ma wyprostowaną postawę i może bez problemu oprzeć ręce o blat, a nogi o podłogę, mebel będzie dobrze pełnił swoją funkcję. Kąty między ramieniem a przedramieniem oraz podudziem a łydką muszą być proste. 

Jak wybrać odpowiednie biurko dla chłopca i dla dziewczynki?

W okresie dziecięcym podział na to, co jest przeznaczone dla chłopców, a co dla dziewczynek jest niezwykle istotny dla dzieci. Na szczęście w sklepach znajduje się mnóstwo modeli biurek, które można z powodzeniem dopasować do potrzeb małych użytkowników. Biurka dla dzieci mogą różnić się funkcjonalnością, kształtem i kolorem.

Wymarzone biurko dla dziewczynki najczęściej ma biały kolor urozmaicony różowymi motywami lub też motywami z popularnych bajek. Wśród wielu modeli nie brakuje motywów ozdobnych, które sprawiają, że przypominają one nieco efektowne toaletki. Biurko dziecięce dla chłopca najczęściej ma wstawki w intensywnych kolorach albo motywy nawiązujące do sportu. 

Odpowiednie biurko dla nastolatków - na co warto zwrócić uwagę?

Biurko młodzieżowe to już o wiele bardziej zaawansowany mebel niż w przypadku małych dzieci. Powinno być funkcjonalne i mieć sporo miejsca na uporządkowane przechowywanie ważnych materiałów ze szkoły, zajęć dodatkowych czy też dotyczących pasji nastolatka. Młodzież nie chce w swoim pokoju motywów z bajek, które jeszcze kilka lat wcześniej ją pasjonowały, wobec czego i biurko powinno wyglądać doroślej. Na przykład biurka Ikea to szeroki wachlarz modeli do wyboru, które można dostosować do aktualnych potrzeb oraz upodobań nastolatków.

Charakteryzują się zazwyczaj prostotą i funkcjonalnością, a w ofercie salonów znajdują się zarówno minimalistyczne biurka z paroma szufladami, jak i narożne biurka z dodatkowymi półkami i szafkami. Biurko Ikea to również wariant, który jest dość prosty w transporcie i złożeniu, a także cechuje się wysoką jakością i może posłużyć nastolatkowi przez całe lata nauki. 

Jakie akcesoria powinny znaleźć się na biurku dziecka?

Zarówno w przypadku dzieci, jak i młodzieży, najważniejszym elementem znajdującym się na biurku zawsze jest lampa na biurko. Odpowiednie oświetlenie sprawia, że nauka jest komfortowa i nie męczy oczu. Lampa na biurko dla dziecka może być ciekawym gadżetem z ulubionym motywem lub też możliwością zmieniania kolorów światła. Z kolei w przypadku nastolatków o wiele częściej sprawdzają się lampy przywodzące na myśl biura, których wysokość można regulować i które oświetlają jak największą część blatu.

Warto zainwestować również w przyborniki i organizery na długopisy, zakreślacze i karteczki samoprzylepne, dzięki czemu na biurkach zapanuje porządek. Od lat wielką popularnością cieszą się również wieszane nad biurkiem tablice korkowe lub magnetyczne, na które trafiają ważne notatki, plany lekcji, przypomnienia i wiele innych informacji. Jeśli na biurku finalnie ma znaleźć się monitor komputera, warto zainwestować w bezprzewodową klawiaturę oraz biurko, które ma wysuwaną półkę pod blatem.