Dlaczego warto kupić krzesełko do karmienia dla dzieci?

Odwróćmy sens. Co się dzieje, kiedy nie kupimy krzesełka do karmienia dla dziecka? Maluch podczas posiłków najpewniej będzie siedział na kolanach rodzica lub w zwykłym fotelu, podparty poduszkami. Może się nudzić i marudzić, a przy tym wyrywać się i wiercić. To dla pociechy rozwiązanie niekomfortowe i niebezpieczne. Warto nadmienić, że to dyskomfort również dla rodzica, ponieważ trudno jest trafić łyżką do buzi zainteresowanego zupełnie czymś innym bobasa.

Nierzadko spotykamy scenki, kiedy dziecko podczas karmienia biega po pokoju lub bawi się zabawkami. Przyznajmy, że nie są to dobre nawyki. Krzesełko do karmienia da dziecku więcej możliwości i komfortu. Dziecko uczone jest od początku, że podczas posiłków skupia się wyłącznie na jedzeniu i z czasem uczy się samodzielnie jeść. Ubrudzona jest przy tej nauce tylko tacka krzesełka i śliniaczek, a nie fotel, rodzic i wszystko dookoła.

To nie koniec zalet krzesełka do karmienia dla dziecka, a jedna z nich jest wyjątkowo ważna. To właściwa postawa ciała dziecka podczas przyjmowania posiłku. W krzesełku stabilnie zostaje podparta miednica, a co za tym idzie, również tułów i głowa. Stanowi to nie tylko o odciążeniu kręgosłupa, ale również o prawidłowym przeżuwaniu i połykaniu pokarmu, a co za tym idzie, ograniczeniu możliwości zachłyśnięcia lub zakrztuszenia się. 

Krzesełko Fini od Kinderkraft cechuje się minimalistycznym, skandynawskim wyglądem, przystępną ceną i wielofunkcyjnością, dzięki odpinanym nogom i tacce.

Kiedy kupić krzesełko do karmienia?

Najlepszym momentem na zakup krzesełka do karmienia jest czas, kiedy dziecko zaczyna spożywać pokarmy stałe i już stabilnie siedzi, czyli ma 6 miesięcy lub więcej. Słowo „więcej” jest tu kluczowe, ponieważ każde dziecko rozwija się w innym tempie.

Jedne dzieci w wieku 6 miesięcy siedzą już stabilnie, inne osiągają ten stan dopiero po ukończeniu 8, a nawet 9 miesiąca. Czas zakupu krzesełka do karmienia jest zatem bardzo indywidualny i to rodzic, który obserwuje swoje dziecko, powinien podjąć decyzję o terminie zakupu krzesełka.

Krzesełko do karmienia Evolu 2 jest odpowiednie dla dzieci od 6 miesięcy, do 6 lat. Dzięki opcjonalnemu zestawowi przedłużenia nóg, krzesełko można również dopasować do wyspy kuchennej o wysokości 90 cm. Dodatkowo dostępna jest drewniana tacka do karmienia, o regulowanej głębokości.

Na co zwrócić uwagę, kupując krzesełko do karmienia dla dziecka?

Najważniejszą kwestią jest bezpieczeństwo dziecka podczas korzystania z krzesełka. Mebel powinien być stabilny i wyposażony w systemy, chroniące dziecko przed wypadnięciem. Mowa tu o przemyślanej konstrukcji, której bezpieczeństwo potwierdzone powinno być pozytywną opinią lub atestem, wydanym przez Instytut Matki i Dziecka, Centrum Zdrowia Dziecka, lub inną instytucję, uprawnioną do wydania takiej opinii. Zwróćmy również uwagę na to, czy rodzaj użytych materiałów zgodny jest z europejskimi normami EN 14988-1:2006.

Krzesełko do karmienia dla dziecka wybieramy spośród kilku, dostępnych na rynku modeli.

Tradycyjne krzesełko do karmienia - to wysoki, stabilny mebel wykonany z drewna, metalu lub tworzywa. Komfortową opcją jest krzesełko 2 w 1, które zostało wyposażone w możliwość przeorganizowania mebla w stolik z osobnym krzesełkiem. Taki mebel rośnie wraz z dzieckiem i może zostać przez nie wykorzystany w przyszłości również do lepienia ludzików z plasteliny lub rysowania.

Składane krzesełko do karmienia dziecka - to mebel wizualnie podobny do tradycyjnego wariantu, jednak wyposażony jest w możliwość łatwego złożenia. Po złożeniu można go schować, gdyż zajmuje mniej miejsca.

Krzesełko - nadstawka jest dodatkiem mocowanym do zwykłego krzesła. To model bardzo uniwersalny i z pewnością przyda się podczas wakacyjnych wyjazdów. Zajmuje niewiele miejsca i bez problemu zmieści się do samochodu.

Krzesełko Ovo wykonane przez hiszpańskiego producenta Micuna stało się ulubionym wyborem celebrytów oraz zostało nagrodzone przez specjalistyczne magazyny z branży dziecięcej. Znakomita jakość wykonania oraz możliwość, że krzesełko "rośnie" wraz z dzieckiem pozwala na jego długą i niezwodną eksploatację.

Najważniejsze cechy dobrego krzesełka do karmienia dla dzieci

Bezpieczeństwo i wygoda dziecka - według tych dwóch głównych kryteriów powinniśmy wybrać krzesełko do karmienia pociechy. Istnieje jednak szereg dodatkowych udogodnień, z których warto skorzystać. Sprawdźmy, w jakie wspierające funkcje wyposażone są krzesełka do karmienia dla dzieci.

Kółka z blokadą - to przydatna funkcja, zapewniająca meblowi mobilność. W razie potrzeby, kółka można zdemontować.

Blat do podawania posiłków z regulacją i tacką - regulowany blat umożliwia swobodne włożenie dziecka do krzesełka i przesuwanie go, wraz ze wzrostem dziecka. Idealnie, jeśli jest szeroki i wyposażony w wyjmowaną tackę, która można umyć w zlewozmywaku lub zmywarce.

Oparcie z regulacją kąta nachylenia - umożliwia dostosowanie oparcia do różnych aktywności. Jeśli dziecko korzysta jeszcze z butelki, wygodniejsza będzie dla niego pozycja półleżąca.

Stokke Trip Trap to chyba najbardziej znane krzesełko do karmienia na świecie. Klasyczny skandynawski produkt zaprojektowany przez Petera Opsvika zrewolucjonizował świat krzeseł dla dzieci już w 1972 roku, kiedy to Tripp Trapp® zadebiutował na rynku. Krzesełko posłuży naszemu dziecku od momentu narodzin, aż do dorosłości.

Wyprofilowane siedzisko z regulacją wysokości - siedzisko stanowi o wygodzie maluszka. Powinno być wygodne, aby dziecko chętnie korzystało z krzesełka, jednak nie maksymalnie miękkie, żeby dziecko nie zapadało się w głąb krzesła.

Regulowany podnóżek - wraz z regulowanym siedziskiem, umożliwiają uzyskanie prawidłowej, symetrycznej postawy dziecka siedzącego na krzesełku.

Pasy bezpieczeństwa - uniemożliwiają wypadnięcie dziecka z krzesełka. Kilkustopniowa regulacja pozwala na dopasowanie pasów do wzrostu dziecka.

Zdejmowany pokrowiec na siedzisko i oparcie - to konieczność, ponieważ dziecko, szczególnie uczące się samodzielnie jeść, z pewnością będzie brudzić. Łatwe zdjęcie pokrowca i wypranie go w pralce pomoże nam zachować krzesełko w idealnej czystości.

Wielofunkcyjność - płozy do bujania, huśtawka, stolik z krzesłem, kieszonki na drobiazgi. W te wszystkie dodatkowe funkcje może zostać wyposażony jeden mebel, jakim jest krzesełko do karmienia. W jednej chwili zmienimy jego przeznaczenie i unikniemy zakupu kilku dodatkowych sprzętów.

Design krzesełka do karmienia dla dzieci

Obawa o to, że krzesełko do karmienia dla dziecka zaburzy spójność aranżacji w kuchni lub jadalni, jest nieuzasadniona. Krzesełka w stylu skandynawskim, loftowym, czy nowoczesnym są ogólnodostępne w sklepach stacjonarnych i internetowych. Duży wybór kolorystyczny krzesełek metalowych, drewnianych i z tworzywa pozwala na harmonijne wkomponowanie ich w dowolne rozwiązania wnętrzarskie.

Autor
Krzesełko do karmienia dla dzieci - na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...