Zagadnienia w artykule:
  • Sypialnia dziecięca jako „pokój cichy”
  • Domowy plac zabaw - zalety bawialni w domu
  • Pokój zabaw dla dzieci w domu - gdzie urządzić?
  • Jak urządzić bawialnię?
  • Oddzielna bawialnia i sypialnia dla dzieci - czy warto?
  • Bawialnia w pokoju dziecięcym - osobny kącik zabaw

Sypialnia dziecięca jako „pokój cichy”

Dziecko potrzebuje przestrzeni do wyciszenia się i nauki, ale również do zabawy. Oczywiście można pogodzić te funkcje w jednym pomieszczeniu, jednak w przypadku posiadania dwójki i więcej pociech, mogą powstać sytuacje niekomfortowe i konfliktowe.

Sypialnia dziecięca powinna z założenia być miejscem cichym, skłaniającym do relaksu i wypoczynku. Trudno wdrożyć to w życie, jeśli jedno dziecko chce się uczyć lub spać, a drugie w tym samym czasie wyciąga zabawki z czeluści komody i poddaje się głośniej zabawie.

Dzieci, posiadając oddzielną bawialnię i sypialnię, uczą się większej obowiązkowości, związanej z porą wieczornego udania się do łóżka. Łatwiej jest rodzicom ustalić zasady i czas, w którym dzieci będą się uczyć, spać i bawić.

W przypadku oddzielnej bawialni nie trzeba martwić się o utrzymanie porządku, co jest niejednokrotnie zmorą rodziców, szczególnie kiedy trzeba posprzątać zabawki przed snem. Ten problem zamykany jest w bawialni. 

Domowy plac zabaw - zalety bawialni w domu

Największą zaletą bawialni dla dzieci w domu jest radosny uśmiech pociech na widok pomysłowo urządzonego pokoju zabaw, jednak to nie wszystko.

Rodzice, urządzając osobną bawialnię dla dzieci, również mogą odetchnąć z ulgą, ponieważ korzyści płynące z tego rozwiązania, nie zawsze są oczywiste, a dopiero z czasem okazuje się, że oddzielny pokój zabaw dla dzieci to strzał w dziesiątkę. 

Nauka porządku - pokój zabaw jest miejscem przygotowanym specjalnie dla dzieci. Pociechy będą wiedziały, że należy utrzymywać porządek w bawialni, aby móc znaleźć ulubione akcesoria, a po zakończonej zabawie trzeba odłożyć je na swoje miejsce.

Brak bałaganu w sypialni dziecka - sprzyja zasypianiu w przyjemnej atmosferze, pozbawionej konieczności uprzykrzonego cowieczornego sprzątania zabawek, zalegających na podłodze i łóżku.

Coś fajnego dla każdego dziecka - można wyodrębnić w bawialni dla dzieci kilka stref takich jak strefa plastyczna, strefa ruchu, strefa kreatywności i zabaw sensorycznych. Nawet dwuletnie dziecko może mieć ustawiony pod ścianą ulubiony stoliczek.

Dbałość o potrzeby każdego dziecka - bawialnia jest w każdej chwili dostępna dla dzieci, potrzebujących zabawy, a wspólna sypialnia dla dzieci, potrzebujących w tym samym czasie snu i odpoczynku.

Brak bałaganu „na widoku” - ileż to razy dzieci przenosiły się z zabawkami do salonu? Mem o rodzicu wdeptującym nocą w klocki Lego nie wziął się znikąd. Pociechy, mając własny pokój zabaw, nie będą przenosić się z zabawkami w inne miejsca domu.

Dzieci mogą bez skrępowania zaprosić znajomych bez obaw o bałagan w pokoju, czy niezaścielone łóżko. Pokój zabaw jest miejscem, w którym swobodnie cała grupka może zająć się wspólną integracją.

Dzieci nie nudzą się w bawialni - rodzic może wykazać się kreatywnością, urządzając pokój zabaw i zadbać o to, aby dzieci w pełni mogły wykorzystać swój potencjał. Czas zyskany podczas zabawy dzieci w bawialni to czas dla rodzica na niespieszne wypicie kawy lub obejrzenie odcinka ulubionego serialu.

Pokój zabaw dla dzieci w domu - gdzie urządzić?

Dziecko, szczególnie małe, najchętniej będzie przebywać w pobliżu rodziców, ponieważ wtedy czuje się bezpiecznie. Działa to również w drugą stronę, ponieważ dzieci „na oku” to spokojny rodzic i bezpieczne pociechy. W pokoju zabaw dzieci będą spędzać sporo czasu, dlatego dobrze byłoby bawialnię umiejscowić w pobliżu salonu i kuchni. Warto rozważyć tę kwestię już na etapie projektowania domu.

W domu już istniejącym na bawialnię można zaanektować gabinet lub suterenę. To drugie rozwiązanie świetnie sprawdzi się szczególnie w przypadku starszych dzieci, które nie wymagają już nieustannej uwagi. Wart uwagi jest również pokój zabaw dla dzieci na poddaszu. Duża, nieograniczona przegrodami przestrzeń zachęca rodziców i dzieci do kreatywnej aranżacji przestrzeni.

Jak urządzić bawialnię?

Urządzanie bawialni może być dla rodziców pełnym radości czasem mentalnego powrotu do etapu dzieciństwa. Zamiast zakupu drogich mebli, sprzętów i zabawek, czasem lepiej uruchomić wyobraźnię.

Przechowywanie. Najlepiej w bawialni sprawdzą się otwarte regały na zabawki i gry, dopełnione wysuwanymi koszykami na drobne akcesoria. Wszelkie wolnostojące duże kosze i pudła na zabawki również są mile widziane.

Strefa ruchu. Energia roznosi pociechy od rana do wieczora. Szczególnie daje się to we znaki w deszczowe i zimne dni z konieczności spędzane w domu. Solidną dawkę ruchu zapewnią w bawialni ścianka wspinaczkowa i drewniana lub sznurkowa drabinka gimnastyczna.

Koniecznym wyposażeniem towarzyszącym jest gruby materac na podłodze. Dobrym pomysłem dla młodszych dzieci będzie niewielki basen dmuchany lub z pianki, wypełniony plastikowymi kulkami. Mile widziana jest huśtawka i koń na biegunach.

Kącik plastyczny. Wystarczy stolik z szufladą na materiały plastyczne i powieszona nad nim tablica korkowa, na której pociechy zawieszą swoje dzieła sztuki. Na stoliku dzieci mogą również lepić figurki z plasteliny i tworzyć kształty z piasku kinetycznego. Kącikiem plastycznym w bawialni może stać się również ściana pomalowana farbą tablicową i kreda do rysowania.

Namiot tipi. To kryjówka dla dziecka, które akurat potrzebuje chwili wyciszenia na przeczytanie książki lub pobycie samemu, a nie chce opuszczać pokoju zabaw

Miękkie tekstylia. Puchate poduszki, puszysty gruby dywan i miękkie koce dodadzą przytulności. Dzieci wygodnie mogą bawić lub położyć się na podłodze.

Fotel lub pufa to miejsce do odpoczynku w bawialni nie tylko dla dziecka, ale również rodzica, który chce przyjrzeć się zabawie pociech lub w niej uczestniczyć.

Bawialnia w pokoju dziecięcym - osobny kącik zabaw

Nie zawsze udaje się przeznaczyć na bawialnię osobne pomieszczenie. Jest to bolączka dotycząca szczególnie mieszkań w blokach, które mają dość ograniczony metraż. Nic straconego. Pokój dziecięcy można podzielić na strefy i przy dobrej organizacji przestrzeni, wydzielić kącik na bawialnię.

Stawiając po jednej stronie pokoju łóżko, biurko i szafę na ubrania, druga część pokoju może stanowić przestrzeń przeznaczoną do zabawy, czyli bawialnię. Podział stref można zaakcentować parawanem, przeszkloną ścianką lub zasłoną.

Oddzielna bawialnia i sypialnia dla dzieci - czy warto?

Zdecydowanie warto zdecydować się na oddzielną sypialnię i bawialnię dla dzieci. Wymienione wyżej zalety to argumenty, podkreślające korzyści płynące z podjęcia takiej decyzji. Jedyną trudność może stanowić brak miejsca, dlatego dobrze jest rozważyć stworzenie bawialni dla dzieci już na etapie projektowania domu.

W ostateczności można na bawialnię zaanektować nieużywany garaż w bryle budynku, oranżerię, zabudowaną werandę lub poddasze, jednak pomieszczenie powinno być bezpieczne w użytkowaniu, dobrze oświetlone i zaizolowane termicznie.

Autor
Czy oddzielna sypialnia i bawialnia dla dzieci to dobry pomysł?
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...