Czym jest suterena, a czym piwnica?

Przepisy prawa budowlanego dokładnie definiują oba pojęcia. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. (Dz.U. Nr 75, poz. 690; zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 2351, Dz.U. z 2020 r. poz. 1608) rzuca nieco światła na te, teoretycznie bliskie sobie pojęcia. Za piwnicę uważa się: „kondygnację podziemną lub najniższą nadziemną bądź ich część, w których poziom podłogi co najmniej z jednej strony budynku znajduje się poniżej poziomu terenu”.

Za suterenę uważa się: „kondygnację budynku lub jej część zawierającą pomieszczenia, w której poziom podłogi w części lub całości znajduje się poniżej poziomu projektowanego, lub urządzonego terenu, lecz co najmniej od strony jednej ściany z oknami poziom podłogi znajduje się nie więcej niż 0,9 m poniżej poziomu terenu przylegającego do tej strony budynku”. 

Czym różni się suterena od piwnicy?

Z definicji, oprócz wymaganych poziomów podłogi w stosunku do terenu (suterena z założenia musi być podziemna, a piwnicę może stanowić najniższa kondygnacja budynku, niekoniecznie znajdująca się pod ziemią), wynika zatem jeszcze jedna ważna różnica pomiędzy sutereną a piwnicą, mianowicie suterena musi mieć okno. Rozpatrując założenia, wynikające z przepisów prawa budowlanego, można pokusić się o stwierdzenie, że każda suterena jest piwnicą, jednak nie każda piwnica może być sutereną.

Czy można zamieszkać w suterenie?

Mieszkanie urządzone w suterenie nie jest niczym nowym. To niezwykle popularne rozwiązanie, stosowane często w starych kamienicach i domach. Nie da się również nie zauważyć, że mieszkanie w suterenie jest powszechnie funkcjonującym sposobem na własne lokum w stolicach takich jak Warszawa, Londyn, czy Berlin. Powodem tej popularności jest niższa cena lokali, a nierzadko zdarza się, że są one umiejscowione w ścisłym centrum miasta.

Zanim jednak zapadnie decyzja o budowie domu z mieszkaniową sutereną, należy pamiętać o zapewnieniu tej dodatkowej przestrzeni odpowiedniej izolacji termicznej, hydroizolacji i wentylacji. Ochroni to mury przed zimnem i wilgocią, ponieważ brak zabezpieczenia w konsekwencji może prowadzić do pojawienia się w pomieszczeniu grzyba i pleśni.

Dobrze jest pamiętać również o kwestii odwodnienia, jeśli do drzwi wejściowych sutereny prowadzą schodki w dół, kończące się podestem przed drzwiami. W przypadku ulewnych deszczy może zdarzyć się, że woda będzie gromadzić się przed drzwiami i ostatecznie zaleje mieszkanie, dlatego kluczową kwestią w tej sytuacji jest wykonanie kratki odprowadzającej nadmiar wody w okolicach drzwi wejściowych.

Z uwagi na fakt, że suterena jest słabo doświetlona, gdyż z reguły ma jedno okno, dobrze jest zadbać o kilka źródeł sztucznego światła w pomieszczeniu. Suterena mieszkalna może stanowić dodatkowe źródło dochodu, jeśli zostanie wynajęta. Jest to bardzo dobry sposób na podreperowanie budżetu tym bardziej że suterena może mieć osobne wejście i być w zasadzie niezależnym mieszkaniem.

Co można zrobić w suterenie?

Pomieszczenie rekreacyjne, miejsce rozrywki dla dzieci, gabinet? Suterenę możemy wykorzystać wedle uznania. Oznacza to, że jeśli nie ma w planach kolejnej sypialni lub niezależnego mieszkania, to odpowiedź na to pytanie znajduje się w rozpatrzeniu własnych potrzeb. Zasadniczo nie ma żadnych ograniczeń w kwestii przeznaczenia sutereny. Poniżej kilka pomysłów na zaanektowanie tej przestrzeni.

Pralnia z suszarnią - pozwoli pozbyć się z łazienki zajmujących sporo miejsca sprzętów. Pozyskaną w łazience przestrzeń można wykorzystać i postawić dużą wannę wolnostojącą lub okazały prysznic walk in.

Spiżarnia - kuchnia z pewnością nabierze lekkości, jeśli zostanie pozbawiona rzadko używanych sprzętów AGD i zapasów jedzenia.

Pomieszczenie rekreacyjne - domowa siłownia, biblioteka, mini sala kinowa, jaskinia prawdziwego pana domu albo pokój przeznaczony do spotkań towarzyskich, wyposażony w stół bilardowy, barek i duży stół do gier planszowych. Każda opcja jest dobra, jeśli umożliwia chwilę relaksu.

Strefa wellness i SPA - to już niemalże magiczny zakątek, wykluczający konieczność odwiedzin w profesjonalnym studio. Umieszczając w suterenie domową saunę lub jacuzzi i wykorzystując do aranżacji wnętrza naturalne drewno i kamień, powstanie ekskluzywna przestrzeń do odnowy ciała i ducha.

Gabinet - przyda się, jeśli zabrakło na niego miejsca w domu. Pracując zdalnie, z powodzeniem można wykorzystać suterenę i zaanektować ją na domowe biuro. Wartością dodaną są cisza i spokój, niezbędne do pracy.

Miejsce zabaw dla dzieci - w suterenie miejsca jest raczej pod dostatkiem, dlatego zmieszczą się tam zarówno długie tory z pociągiem, ogromny domek dla lalek i duże piankowe puzzle. I jeszcze zostanie sporo miejsca.

Własna działalność gospodarcza - suterena do świetne miejsce na warsztat handmade, gabinet copywritera, firmę krawiecką, czy gabinet lekarski. Jeśli w dodatku znajduje się w centrum miasta, to kosztowny marketing nie będzie potrzebny. Wystarczy przyciągający wzrok szyld z informacją, że „do firmy zapraszamy schodkami w dół”.

Czy warto zbudować lub kupić dom z sutereną?

Biorąc pod uwagę szereg możliwości wykorzystania tej dodatkowej przestrzeni, zdecydowanie warto zbudować dom z sutereną lub go kupić. Suterena może stać się niezależnym pomieszczeniem dla gości, którzy bez skrępowania będą mogli zatrzymać się w domu na dłużej. To również dobry pomysł na wynajem lub pierwsze samodzielne mieszkanie dla dorastających dzieci.

Aranżacja sutereny to tak naprawdę urządzenie dużej przestrzeni według własnego uznania. Eksponując techniczne elementy takie jak surowa cegła, czy odsłonięte rury, można niskim kosztem stworzyć loft z prawdziwego zdarzenia, natomiast zwolennicy dużych jasnych otwartych przestrzeni, mogą postawić na barwy bliskie naturze i zaaranżować ciepłe, przytulne wnętrze w stylu skandynawskim.

Autor
Suterena w domu - czym różni się od piwnicy?
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...