Jak rozplanować przestrzeń w garażu?

Nie zawsze garaż pełni tylko jedną funkcję, a można pokusić się nawet o stwierdzenie, że najczęściej nie służy tylko do parkowania samochodu. Planując urządzenie garażu, należy się zatem najpierw zastanowić, do czego konkretnie będzie nam służyło to pomieszczenie i jakie będzie spełniało funkcje. Naturalną koleją rzeczy jest podział wnętrza garażu na strefy i zaplanowanie praktycznego uporządkowania przestrzeni.

Konsekwencją tego planu będzie brak bałaganu w garażu i tym samym wnętrze nie będzie przypominało przypadkowego składzika. W praktyce oznacza to, że w jednym miejscu tworzymy mini warsztat, w innym trzymamy narzędzia ogrodnicze, a w jeszcze innym narzędzia i elementy niezbędne do wykonania napraw w domu lub samochodzie.

Ponadto trzeba zostawić tyle miejsca, żeby swobodnie zaparkować samochód i z niego wysiąść (minimum 60 cm z każdej strony). Mogłoby się wydawać, że wręcz niemożliwością jest, aby na tak ograniczonym metrażu zmieścić wszystko i zachować porządek. Wykorzystując proste triki, meble, organizery i patenty, można w garażu wyczarować w pełni funkcjonalną, uporządkowaną przestrzeń.

Co więcej, garaż również może być nowoczesny i reprezentacyjny. Stosując do wykończenia podłogi i ścian takie materiały jak mikrocement, beton, żywica epoksydowa i gres, uzyskamy bazę pod atrakcyjną aranżację przestrzeni garażowej.

Jakie meble do garażu?

To już nie te czasy, kiedy to za meble w garażu służyła wyeksploatowana szafka z salonu i drewniany regał własnej roboty. Teraz meble do garażu są tak szeroko dostępne, jak komoda do sypialni lub szafka łazienkowa. Co więcej, występują również w formie modułowej i w zależności od wielkości pomieszczenia, możemy samodzielnie zaprojektować własny zestaw. Profesjonalne meble garażowe, a raczej warsztatowe, wykonane są z metalu i sporo kosztują, jednak dobrze sprawdzą się również szafki z płyty meblowej lub tworzywa sztucznego.

Dobrym wyborem są meble na kształt niewielkiej meblościanki z szafkami, szufladami i półkami, ustawione pod jedną ze ścian. Są stosunkowo płytkie i pomieszczą drobne sprzęty oraz niezbędne akcesoria samochodowe. Meblem koniecznym, jeśli nie mamy odrębnego warsztatu, jest stół warsztatowy, najlepiej wyposażony w podręczną szafkę i wygodny obrotowy hoker. Stół możemy postawić jako niezależny mebel lub włączyć go do zestawu mebli, ustawionych pod ścianą. Przydadzą się również półki oraz regał na opony i większe sprzęty. Regały mogą stanowić uniwersalne miejsce do przechowywania, jeśli umieścimy w nich wysuwane kosze.

Ściany w garażu - przestrzeń do wykorzystania

Ściana to często niedoceniana powierzchnia, o którą opieramy rowery, szpadle i drabinę, tworząc efekt bałaganu i przypadkowości. Tymczasem ściany to tak bardzo pożądane, dodatkowe metry powierzchni do wykorzystania. Poniżej kilka trików na włączenie ścian do powierzchni funkcjonalnie zagospodarowanej.

Haki i uchwyty w różnych rozmiarach - można zamocować na nich rower, drabinę, podkaszarkę i narzędzia ogrodnicze. Co więcej, uchwyty można wykorzystać również na suficie i to właśnie w tym miejscu zawiesić drabinę, deskę surfingową, składane leżaki ogrodowe lub wykorzystać je do zawieszenia boksów, stanowiących dodatkowe miejsce do przechowywania rzeczy, używanych sporadycznie.

Półki - do przechowywania niewielkich podręcznych elektronarzędzi, na przykład szlifierki, wkrętarki lub wiertarki. Półka może również służyć do przechowywania śrubokrętów, jeśli wywiercimy w niej otwory.

Zamknięte szafki wiszące - do przechowywania rzeczy, które powinny być niedostępne dla dzieci lub nie mogą być narażone na styczność z promieniami słonecznymi.

Tablica narzędziowa wyposażona w zawieszki, uchwyty i kuwety - pozwoli umieścić na wyciągnięcie ręki drobne narzędzia do majsterkowania takie jak wkrętaki, klucze, nożyk, miara, kombinerki, czy młotek.

Listwy magnetyczne - zawieszone na ścianie, umożliwią przytwierdzenie wierteł, bitów i mniejszych metalowych narzędzi.

Półka z pojemnikami lub słoikami, których nakrętki przymocowane są do półki od spodu. To prosty trik, ale niezwykle przydatny w przypadku przechowywania drobnych elementów takich jak śrubki. Na półce można dodatkowo coś postawić.

Druciane kosze - zawieszone na ścianie, pomieszczą rękawice robocze, szmatki i przybory do czyszczenia samochodu.

Organizery i boxy - sposób na znikające śrubki

Pojemniki, boxy i organizery warsztatowe zdecydowanie pomagają uniknąć stresującego poszukiwania drobnych rzeczy, które są potrzebne „na już”. Najpopularniejsze są plastikowe pudełka z przegródkami, w których przechowywane są śrubki, nakrętki i gwoździe. Takie organizery mogą stanowić wyposażenie szuflad i szafek, co znacznie podwyższa funkcjonalność mebli. Organizery można również ułożyć na regale.

Bardziej wymagającym klientom producenci oferują profesjonalne skrzynie narzędziowe bądź mobilne szafki narzędziowe na kółkach, które umożliwiają pracę przy samochodzie na podjeździe. Każda z tych propozycji warta jest uwagi, ponieważ zaledwie jeden nieodłożony na miejsce gwóźdź, zalegający na posadzce garażowej lub podjeździe, może być sprawcą przebicia opony samochodu.

Jak przechowywać w garażu większe sprzęty?

W sytuacji braku domku narzędziowego garaż stanowi miejsce do przechowywania dosłownie wszystkiego, co związane jest z nie tylko z samochodem, ale i otoczeniem domu. O ile drobne sprzęty można schować w szafce lub ustawić na regale, o tyle duże elementy i urządzenia, ustawione pod ścianą, będą sprawiać wrażenie zagracenia wnętrza garażu.

Rozwiązaniem mogą być duże skrzynie. Schowane w skrzyni kosiarka, taczka, zapasowe koła albo opony, czy większe części samochodowe, nie będą rzucać się w oczy i powodować wrażenia bałaganu. Skrzynię można również postawić na zewnątrz w mniej widocznym miejscu, wtedy nie zajmie cennego miejsca w garażu.

O czym pamiętać, urządzając garaż?

Warto pamiętać przede wszystkim o optymalnym oświetleniu, które jest niezbędne nie tylko do wygodnego parkowania, ale i zajęć, wykonywanych w pomieszczeniu. Idealnie, jeśli dostępne są dwa źródła energooszczędnego światła LED, przy czym jedno z nich powinno doświetlać przestrzeń warsztatową z szafkami, a drugie oświetlać całe wnętrze.

Kolejnym przydatnym elementem jest zlew. Umycie samochodu i drobne naprawy to sporo brudu na dłoniach, dlatego dobrze byłoby, gdybyśmy nie musieli wnosić go do domu. Zlew przyda się również podczas prac porządkowych w garażu. Konieczny jest także kosz lub stojak na śmieci z wymiennymi workami.

Autor
Jak urządzić garaż w domu jednorodzinnym? Triki na organizację przestrzeni
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...