Kontynuacja minimalistycznego podejścia, zamiłowanie do surowości inspirowanej architekturą, spokój odnaleziony w motywach natury, czy kontrastowe aranżacje z wykorzystaniem drewna - to najciekawsze kierunki w aranżacji, które już niebawem będziemy wprowadzać do swojego domu.

- Podobnie jak w poprzednich sezonach, tak również w 2023 roku możemy czuć pełną swobodę w doborze mebli i dodatków w naszych domach, inspirując się wieloma trendami - najważniejsze, aby w tej eklektycznej mieszance stylów zachować zdrowy umiar, np. bazując na ustalonej palecie kolorów, która pojawi się w naszym salonie, sypialni czy w pokoju dziecięcym - przekonują eksperci Salonów Agata.

Botanika w domu

Drobne, roślinne motywy kojarzą nam się głównie z wnętrzami domków na angielskiej wsi. Teraz nic nie stoi na przeszkodzie, aby znalazły się także w naszych czterech kątach. Wszystko za sprawą całego wachlarzu akcesoriów z botanicznym printem. Wśród nich prym wiodą poszewki dekoracyjne, pościele, obrazy czy dywany. Mocniejszy efekt uzyskasz dodając do tego dekoracyjne tapety. Będą idealnym tłem dla drewnianych mebli w rustykalnym charakterze.

Przełam kolor i fakturę

Lubisz styl boho, a z drugiej strony podoba Ci się mocny charakter loftowych wnętrz? Mariaż tych motywów uzyskasz, jeśli meble w odcieniach drewna przełamiesz czarnymi elementami. Ten zabieg stworzy kontrastowy efekt - prosty, ale bardzo oryginalny i efektowny. By ocieplić tak stworzoną aranżację, wystarczy dodać trochę żywych lub sztucznych roślin w plecionych donicach.

Brutalnie? Oryginalnie!

"Brutalizm" to pojęcie oznaczające niezwykle charakterystyczny - jak sama nazwa wskazuje - styl w architekturze. Definiują go modernistyczne bryły, obecność stali, surowych materiałów, takich jak cegła, szkło czy beton, a także odsłonięte instalacje - czy wszystko to brzmi dla Ciebie nieco znajomo?

- Inspiracje takim kierunkiem czerpiemy już od jakiegoś czasu, obserwując industrialne przestrzenie. W naszych domach pojawiły się już ściany z surowej cegły, metalowe szprosy i elementy mebli, a także lampy na kablach. Być może w nadchodzących miesiącach poczujemy się jeszcze odważniej we wprowadzaniu surowości do swoich wnętrz, zarówno za sprawą materiałów czy kolorystyki. Jeśli nie chcesz tego efektu uzyskać w całym swoim domu, może warto zastosować go np. w łazience czy przedpokoju - komentują eksperci Salonów Agata.

Marmur już nie tylko na płytkach

W ostatnich sezonach styliści wnętrz przekonali nas do motywu marmuru - charakterystyczne pęknięcia pojawiły się w wielu formach w naszych kuchniach czy łazienkach, w formie blatów oraz płytek na ścianach i podłogach. Teraz idziemy o krok dalej - ten elegancki motyw pojawia się bowiem w formie stolików kawowych, dywanów, lamp, a nawet drobnych akcesoriów, jak kubki czy zegary. Spodoba się w szczególności osobom ceniącym klasykę i naturalne barwy we wnętrzach.

Dla dziewczynki i chłopca

Nowe, wnętrzarskie upodobania można zauważyć także w przypadku aranżacji pokoi dziecięcych. Jak się okazuje, Polacy odchodzą nieco od aranżowania tych pomieszczeń według schematów kolorystycznych - np. różowych dla dziewczynek i niebieskich dla chłopców. Obecne kolekcje mebli i dekoracji bazują na nieco bardziej stonowanych odcieniach - beżu, bieli czy szarości. Doskonałym elementem uzupełniającym dla tych barw są też odcienie drewna w różnych tonacjach.

Prostota wciąż w modzie

Wspólnym łącznikiem dla wszystkich scharakteryzowanych kierunków jest generalne podejście do upraszczania przestrzeni wokół nas, do którego coraz bardziej przekonują się także Polacy. Nadmiar bodźców z otoczenia, setki komunikatów płynących z mediów masowych i społecznościowych i ostatnie wydarzenia w skali świata spowodowały, że w naszych domach poszukujemy przede wszystkim spokoju i wyciszenia. Sprzyjają temu proste, obłe bryły mebli, stonowane barwy i monokolorystyczne przestrzenie.

Więcej informacji na: www.agatameble.pl