Jak właściwie pielęgnować dywan?

Jak wspomniano, dywan pełni funkcję zarówno estetyczną, jak i praktyczną. Stanowi jeden z elementów dekoracyjnych w pomieszczeniu. Poza tym może poprawiać akustykę, a chodzenie po nim jest bardziej komfortowe w porównaniu z chodzeniem po gołej podłodze. Aby jednak dywan mógł spełniać swoje zadania, konieczna jest jego właściwa pielęgnacja. Co ważne, nie polega ona jedynie na regularnym odkurzaniu. O czym należy jeszcze pamiętać? 

Przede wszystkim wszelkie zabrudzenia, plany powinny być z dywanu usuwane jak najszybciej. Im dłużej będzie się z tym zwlekać, tym będą one trudniejsze do wywabienia. Pamiętać trzeba również, aby do czyszczenia dywanu zawsze dobierać odpowiednie środki i stosować właściwe metody. To, jakie preparaty czyszczące zastosować uzależnione jest przede wszystkim od tego, z jakiego materiału dywan jest wykonany. Dlatego wcześniej należy to dokładnie sprawdzić. To samo dotyczy metod czyszczenia dywanów. Mówiąc o pielęgnacji dywanu, oczywiście wspomnieć trzeba o jego regularnym odkurzaniu. Powinno się robić przynajmniej raz w tygodniu. Istotne jest także, aby korzystać do tego celu z dobrej jakości sprzętu. Na pewno sprawdzą się tu odkurzacze Electrolux.

Czego nie robić, jeśli chce się mieć zadbany dywan?

Niezależnie od tego, czy posiada się dywan wykonany z włókien naturalnych, czy z włókien syntetycznych, to wiedzieć trzeba, że są pewne określone czynności, których nigdy wykonywać się nie powinno. W przeciwnym bowiem razie można szybko doprowadzić do uszkodzenia wykładziny. W pierwszej kolejności podkreślić trzeba, że preparaty czyszczące nigdy nie mogą być dobierane w sposób przypadkowy. Konieczne jest, aby pasowały one do struktury oraz rodzaju dywanu. Po drugie, nie można pozostawiać żadnych zabrudzeń bez dokładnego czyszczenia miejscowego. Istotne jest także, aby takie czyszczenie wykonane było jak najszybciej. Co ważne, pamiętać trzeba, że podczas czyszczenia plam nie można ich zbyt mocno trzeć. Może to bowiem uszkodzić strukturę dywanu. Nie powinno się także czyścić plam "od środka do krawędzi".

Wspomnieć warto także o tym, że zaleca się suszenie dywanów po praniu w pozycji pionowej. Na koniec dodać jeszcze można, że dywanów nie powinno się odkurzacz słabej jakości odkurzaczami. Będzie to nie tylko nieskuteczne, ale może także uszkodzić dywan. Lepiej postawić na dobre urządzenie, np. Dyson V8 i mieć pewność, że dywan odkurzany jest skutecznie i bezpiecznie.

Jak często prać dywan?

Nie da się ukryć, że każdy dywan przyciąga kurz, pyłki, włosy, sierść, czy bakterie. Dlatego tak ważne jest systematyczne odkurzanie przynajmniej raz w tygodniu. Czasem warto wziąć, np. dobry odkurzacz bezprzewodowy Bosch i odkurzyć dywan nawet częściej. Jednak samo odkurzanie to nie wszystko. Nie można zapomnieć także o praniu dywanu. Powinno się to robić przynajmniej dwa razy w roku. Dzięki temu zachowa swój estetyczny wygląd, będzie bezpieczny dla zdrowia, a także będzie również ładnie pachniał. Pamiętać jednak trzeba o zastosowaniu tu odpowiednich środków piorących oraz o tym, że dywan po praniu musi schnąć w pozycji poziomej.