W czasach ekranów, nadmiaru obowiązków i dużej ilości czynników stresogennych, coraz więcej osób zmaga się z bezsennością. Niestety w tym gronie znalazłam się i ja. Mimo stosowania się do wszystkich zasad: zaciemniania sypialni, braku ekranów przed snem, lekkiej kolacji, wietrzenia pomieszczenia, prawie każdej nocy przekręcałam się z boku na bok usilnie próbując zasnąć. Każdy, kto choć przez jakiś czas miał problemy z zaśnięciem wie, że im dłużej próbujemy i im bardziej o tym myślimy, tym gorzej nam to wychodzi.

A co, gdybym Wam powiedziała, że istnieje roślina, która ułatwi Wam zasypianie? Dobroczynne działanie roślin znane jest od wieków i wykorzystujemy ich prozdrowotne właściwości w różnych lekarstwach, ale może zamiast leków, najpierw postawić na naturę w najczystszej postaci? To metoda tańsza, bardziej ekologiczna i bez konieczności codziennego pamiętania o braniu suplementów.

Lawenda - naturalne lekarstwo

Lawenda od zawsze była uznawana za zioło o szerokim, prozdrowotnym zastosowaniu. Już w starożytności była wykorzystywana między innymi do odkażania ran, przy bólach głowy, bólach reumatycznych, a nawet dolegliwościach gastrycznych. Dzięki swojemu niezwykle złożonemu pod względem struktury olejkowi eterycznemu, jak się okazuje wykazuje również niezwykle korzystne działanie na jakość snu. Olejek, zawarty w lawendzie działa bowiem wyciszająco na ośrodkowy układ nerwowy, wygasza jego nadmierną aktywność, redukuje napięcie emocjonalne i działa relaksująco.

To wszystko sprawia, że lawenda jest niezastąpiona w walce z bezsennością. Roślina w sypialni sprawi, że poczujemy się odprężeni i pomoże nam uporać się z natłokiem myśli. Jeśli wieczorami czujemy się spięci, przytłoczeni czy podirytowani, to lawenda jest zdecydowanie rozwiązaniem, które powinniśmy wypróbować. Na dodatek, dzięki swoim pięknym kwiatom z pewnością stanie się ozdobą naszej sypialni.

Jak dbać o lawendę?

Jeśli nie macie ręki do roślin i stresujecie się, że lawenda, którą kupicie, zaraz Wam zwiędnie i uschnie, możecie odetchnąć z ulgą. Na szczęście lawenda to roślina, która jest dość łatwa w uprawie i odporna na czynniki zewnętrzne, nie trzeba więc być specjalistą, żeby mieć ją w domu i cieszyć się nią przez długi czas.

Z uwagi na to, że pochodzi z rejonu, który jest suchy i ciepły, jest odporna na słońce i bez problemu może stać nawet na mocno słonecznym parapecie. Większość odmian dobrze sobie radzi także z przeciągami, co w sypialni, którą należy często wietrzyć jest bardzo ważne.

Jeśli chcemy, żeby roślina długo nam służyła, pamiętajmy o odpowiednim podlewaniu. Lawendy nie należy podlewać zbyt często, zdecydowanie lepiej poradzi sobie z suchością, niż nadmierną wilgocią. Uważajmy jednak by nie doprowadzić do przesuszenia korzeni. Idealna doniczka, to doniczka gliniana, która pomoże w naturalnym przepływie wody. Dbajmy o lawendę także podcinając jej na wiosnę gałązki, a z pewnością odwdzięczy się nam pięknymi kwiatami przez długi czas.

Autor
Ta roślina pomoże wam z bezsennością. Wprowadźcie ją do swojej sypialni, a poczujecie ulgę
Maria Maj
Dziennikarka wnętrzarska & ekspertka lifehacków. Specjalizuje się w praktycznych poradach domowych, ułatwiających codzienne życie. Miłośniczka minimalizmu i...