Komary to jedne z tych owadów, które są szczególnie uciążliwe. Nie dość, że ich bzyczenie skutecznie może utrudnić wieczorne zasypianie, to na dodatek są małe, trudne do zlikwidowania i zostawiają po sobie trwały ślad. Komary nie tylko wysysają krew, ale także wprowadzając swoją ślinę, wywołują czasem lżejszą, czasem mocniejszą reakcję alergiczną i mogą przenosić różnego rodzaju choroby.

Z kuchni do sypialni

Najprostsze rozwiązania to często najlepsze rozwiązania. Po co kupować w sklepach chemiczne środki, skoro z pewnością w kuchni masz coś, co świetnie odstraszy komary? To coś, to cebula - warzywo bardzo często używane w naszej, polskiej kuchni.

Znane nie tylko ze swoich walorów smakowych, ale także właściwości prozdrowotnych. Cebula to cenne źródło magnezu, kwasu foliowego, żelaza, potasu, wapnia, a także witamin z grupy B,C,K,E,A. Kto z nas nie słyszał o syropie z cebuli? Jak się okazuje, to niepozorne warzywo to także idealny odstraszacz komarów, meszek czy innych małych owadów.

Co należy zrobić z cebulą, aby zadziała jako naturalny środek odstraszający? Na szczęście nic skomplikowanego! Wystarczy dokładnie obrać ją z łupiny, a następnie pokroić na plasterki. Tak pokrojone warzywo należy ułożyć na małym talerzyku lub miseczce i postawić blisko okna. Zawarte w cebuli związki sprawią, że żaden komar się do nas nie zbliży i nie zakłóci nam spokojnego snu.

Taniej i zdrowiej

Domowe sposoby na walkę z komarami, to nie tylko opcja na zaoszczędzenie pieniędzy. Oczywiście cebula jest znacznie tańsza niż jakkolwiek specjalistyczny preparat ze sklepu. Jest to jednak także wybór podyktowany dbaniem o swoje zdrowie.

Specjalistyczne środki do walki z komarami zwykle wypakowane są dużą ilością chemii. Przy wycieczce do lasu czy wieczornym spotkaniu nad jeziorem, na pewno warto zapatrzyć się w kupny aerozol i popsikać nim dokładnie wszystkie narażone na ugryzienie miejsca.

Zupełnie inaczej jednak sprawa wygląda, gdy szukamy czegoś, co ma działać przez wiele godzin podczas naszego snu. Spanie w sypialni wypełnionej chemicznym prepratem z pewnością nie będzie dobre dla naszego zdrowia. W tym przypadku warto sięgnąć po domowe, naturalne rozwiązanie.

Cebula przed i po

Pokrojone plastry cebuli sprawdzą się nie tylko jako odstraszacz komarów, ale także w przypadku, gdy komar nas już ugryzie. Zamiast uporczywie drapać zaczerwienienie, powodując tylko większe swędzenie, można przyłożyć plasterek cebuli i delikatnie natrzeć obolałe miejsce.

Sok i substancje zawarte w cebuli szybko wnikną w głąb skóry, przynosząc natychmiastową ulgę. Dzięki działaniom bakteriobójczym zatrzymają potencjalną infekcję. Już po kilku minutach obrzęk, uciążliwe swędzenie i pieczenie powinny zniknąć bezpowrotnie.

Autor
Komary nie dają spać? Zróbcie to, a odstraszycie je na dobre
Maria Maj
Dziennikarka wnętrzarska & ekspertka lifehacków. Specjalizuje się w praktycznych poradach domowych, ułatwiających codzienne życie. Miłośniczka minimalizmu i...