Wiosenne porządki w pościeli
Sypialnia w domu powinna być oazą spokoju - miejscem odpoczynku, relaksu i odprężenia. Nie wszystkim od razu przypadną do gustu zmiany, jeśli do tej pory lubili pomieszczenie w jego poprzedniej formie. Jednak pamiętajmy o tym, że sypialnia jest miejscem szczególnym pod względem utrzymywania w niej czystości. Chodzi o to, by panujące w niej warunki w jak najmniejszym stopniu sprzyjały rozmnażaniu się roztoczy i bakterii. Łóżko tapicerowane, materac, kołdry, poduszki i pościel, pod którą śpimy, są ulubionymi miejscami dla rozwoju szkodliwych mikroorganizmów. Wiosna jest okazją do skontrolowania stanu materaca i pościeli. Zimowa kołdra puchowa może być już zbyt gruba i ciepła na temperatury panujące wiosną i latem. W letnie noce będzie się spało o wiele przyjemniej, gdy ciało otuli lekka kołdra o właściwościach antyalergicznych.
Jaka pościel na wiosnę i lato będzie najlepsza?
Wygodne pościele uszyte z gładkich tkanin sprawdzą się idealnie na letnie miesiące. Gdy temperatura wzrośnie, warto zmienić pościel na jasną - pastelową lub ozdobioną delikatnymi wzorami. Wybierajmy tę uszytą z naturalnych materiałów, takich jak bawełna i len o gładkim wykończeniu. Latem sprawdza się więc satyna dająca przyjemne chłodzące odczucie w kontakcie ze skórą. Jeśli chodzi o wypełnienie letnich kołder, to preferowane są syntetyczne włókna - ultralekkie i przewiewne, a także odporne na roztocza. Możemy też wybrać kołdrę z aloesem, którą cechuje wyjątkowo wysoka odporność na drobnoustroje.
Puchowe kołdry zimowe zamieniamy na cieńsze i lżejsze kołdry z wypełnieniem syntetycznym. Są one przewiewne i nie przyciągają kurzu oraz roztoczy, co jest szczególnie ważne dla alergików. Wybór kołder jest na rynku ogromny, a pomiędzy modelami z puchu przeznaczonymi na zimę i kołdrami letnimi z wypełnieniem syntetycznym mamy jeszcze trzecią opcję: kołdrę uniwersalną.
Zdecydowanie warto rozważyć jej - jest ona polecana w szczególności na pory przejściowe - okres wiosenny i jesienny. Jest wystarczająco ciepła, by ochronić przed chłodniejszymi nocami, ale na tyle przewiewna, by nie pocić się pod nią, kiedy temperatura na zewnątrz wzrośnie. W gorące lipcowe i sierpniowe noce idealna będzie kołdra wspomniana już bardzo lekka kołdra z wypełnieniem syntetycznym lub nawet samo prześcieradło.
Kontrola stanu materaca
Łóżko z materacem zwykle zajmuje w sypialni najwięcej miejsca. Ponadto ten mebel wymaga starannego czyszczenia. Dbanie o usuwanie kurzu spod łóżka pomaga ograniczyć liczbę roztoczy. Co pewien czas powinniśmy sprawdzić, w jakiej kondycji jest materac - czy nie ma na jego powierzchni widocznych załamań i wgnieceń, które mogłyby świadczyć o konieczności wymiany na nowy. Oto kilka symptomów, które wskazują na to, że nadszedł czas na zmiany poważniejsze niż wymiana samej pościeli i kołdry:
- powierzchnia materaca jest nierówna, pojawiły się w niej dołki albo wyraźne wgniecenie z jednej strony,
- materac utracił elastyczność, nie ma już swojej pierwotnej sprężystości i nie wraca do pierwotnego kształtu,
- po przebudzeniu doskwiera Ci ból pleców, materac stał się niewygodny, a nawet po spokojnej przespanej nocy odczuwasz dyskomfort w okolicy kręgosłupa,
- materac wydziela nieprzyjemny zapach, przez co pojawia się u Ciebie poranny katar lub częste kichanie.
Przeciętna żywotność materaca wynosi kilka lat - w zależności od zaleceń producenta jest to od 7 do 10 sezonów. Po tym czasie warto rozważyć wymianę materaca na nowy, niezależnie od poziomu jego zużycia. Jeśli materac ulegnie uszkodzeniu, znajduje się w wilgotnym lub słabo wietrzonym pomieszczeniu, jest zabrudzony i traci pierwotne cechy, wymiana może być konieczna wcześniej, niż oznaczył to producent.
Wiosenna metamorfoza sypialni dzięki dodatkom
Gruntowne porządki, przegląd stanu materaca i wymiana pościeli, a także zakup nowej kołdry czy poduszki to istotne zmiany dla samopoczucia, choć nie wywołują spektakularnych efektów. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na to, jak można odświeżyć sypialnię na sezon wiosna–lato i uzyskać efekt WOW!
Zamiana ciężkich, zimowych zasłon na lekkie i zwiewne firany odmieni pomieszczenie i doda powiewu wiosennej świeżości. Co jeszcze można zmienić w sypialni na cieplejsze miesiące? Na rynku pojawiły się tapicerowane panele ścienne będące alternatywą dla tradycyjnego wezgłowia łóżka. Nadadzą one wnętrzu nowoczesnego wyglądu, a ich kształt pozwala na rozmaite kombinacje kształtów i kolorów. Tłumiące hałas, miękkie i przyjemne w dotyku panele ścienne to idealny sposób na wprowadzenie nowości do nieco opatrzonej aranżacji wnętrza sypialni.
Kwiaty w doniczkach do sypialni
Rośliny doniczkowe to doskonały sposób na wprowadzenie natury do sypialni, co dodatkowo wspomoże poczucie wiosennej atmosfery. Jeżeli mamy do dyspozycji szerszy parapet okienny lub otwarte półki albo ścienne kwietniki, wykorzystajmy je na to, by wprowadzić do swojego domu zieleń. Rośliny, które mają właściwości oczyszczania powietrza, są szczególnie polecane do sypialni.