Balkon francuski - czym jest?

Balkon francuski, nazywany także portfenetrem, jest to dość specyficzna konstrukcja balustrady balkonowej, która jest całkowicie płaska. Standardowy balkon charakteryzuje się tym, iż można na niego wyjść, a więc swobodnie na nim stanąć, a nawet w zależności od jego wielkości, równie swobodnie się po nim poruszać. Balkon francuski jest tak naprawdę jedynie samą balustradą, przymontowaną do elewacji budynku.

Od standardowego balkonu odróżnia go więc fakt, iż nie posiada on płyty, po której można stąpać. Może w przeciwieństwie do standardowego balkonu na balkonie francuskim nie postawimy stołu wraz z krzesłami, lecz należy powiedzieć, iż wyróżnia się on szczególnie swoją wyjątkową ozdobnością, a także i nowoczesnością. 

Zalety balkonu francuskiego

Mówiąc o zaletach, warto zwrócić uwagę na to, iż taki nowoczesny balkon francuski może występować w wielu różnych rodzajach, w zależności od jego konstrukcji, a także materiału, z którego został on wykonany. Dużym powodzeniem cieszy się na przykład balkon francuski szklany, który prawdopodobnie jest najbardziej nowoczesnym rodzajem takiej balustrady. Z kolei balkon francuski kuty pasuje nie tylko do tych nowoczesnych budynków, lecz sprawdzi się również i przy tych bardziej tradycyjnych. Całkiem różni się on od szklanej alternatywy, lecz jest na pewno łatwiejszy w utrzymaniu czystości.

Kolejną wielką zaletą takiego balkonu jest z całą pewnością fakt, iż balkon francuski szczególnie pełni funkcję dekoracyjną. Oczywiście w zależności od konkretnego modelu, można dopasować do swojego budynku taką balustradę, która będzie najlepiej pasowała i prezentowała się na elewacji jak najkorzystniej. Co więcej, taki balkon wbrew pozorom może być bardzo funkcjonalny. Otóż dzięki zastosowaniu właśnie takiego rozwiązania, jesteśmy w stanie wpuścić do naszego mieszkania bardzo dużo światła, co sprawi, iż wydawać się będzie ono bardziej przestronne, niż jest w rzeczywistości.

Balkon francuski - montaż

Montaż balkonu francuskiego wcale nie jest taki trudny, jaki mógłby się wydawać. Na początku oczywiste jest, iż należy skompletować wszystkie niezbędne do tego narzędzia oraz akcesoria, dzięki którym wykonana praca będzie bezpieczna i możliwie jak najbardziej profesjonalna. Montaż takiego typu balkonu powinien nastąpić w momencie, kiedy elewacja budynku jest już w pełni gotowa, co pozwoli znacznie ułatwić pracę.

Do montażu balkonu francuskiego potrzebne będą takie narzędzia jak:

  • zaprawa,
  • wiertarka wraz ze specjalnymi wiertłami,
  • szpile,
  • stalowe rurki,
  • pompa do oczyszczenia otworów z pyłu,
  • kotwy chemiczne oraz
  • nakrętki kołpakowe.

Na początek prac najlepiej jest wykonać dwa otwory na głębokość około 10 cm i oczyścić je z pyłu. Następnie należy wykonać kolejne dwa otwory na głębokość styropianu, wywiercone po przekątnej względem wcześniej wywierconych otworów. Następnym krokiem jest umieszczenie kotew chemicznych we wcześniej wywierconych otworach.

Zaraz potem należy zaaplikować szpile do rurek i wbić je do otworów wywierconych w drugiej kolejności. Po odczekaniu, aż kotwy chemiczne zwiążą się, należy za pomocą nakładek kołpakowych przykręcić słupki do mocujących elementów. Pod koniec wystarczy już tylko zamontować poprzeczki pomiędzy przykręconymi słupkami, a także zamontować poręcz i różnego rodzaju zaślepki czy nakładki, dołączone do danego rodzaju barierki.

Pomysły na aranżację balkonu francuskiego

Francuski balkon to bardzo ciekawe i pomysłowe rozwiązanie. Decydując się na nie, najlepiej jest od razu przemyśleć kwestię jego aranżacji. Pomysłów na taką aranżację jest naprawdę bardzo wiele, mimo iż sam balkon nie jest zbyt dużych rozmiarów. Rewelacyjnym pomysłem jest na przykład zamontowanie na balustradzie balkonowej specjalnej półki, na której można następnie umieścić, chociażby doniczki z kwiatami.

Kolejnym bardzo ciekawym pomysłem na aranżację takiego balkonu, jest zawieszenie na nim łańcucha ze świecącymi lampeczkami, czy też diodami ledowymi, dzięki czemu taki balkon będzie nie tylko ładnie się prezentował, ale również będzie dobrze oświetlony. Chcąc z kolei skorzystać z takiego balkonu w sposób możliwie jak najbardziej funkcjonalny, można na przykład zawiesić na balustradzie suszarkę na pranie. Taka suszarka jest niewielka, z łatwością można ją zawiesić, czy też zdjąć z balustrady i może pomieścić na sobie nawet dość sporą ilość prania, w zależności od tego, którą dokładnie wybierzemy.