Czym jest opaska wokół domu?

Opaska wokół domu jest po prostu wytyczonym wzdłuż całej elewacji dookoła domu szlakiem, wypełnionym na przykład żwirem, czy też kostką brukową. Może przypominać ona niektórym wąski chodnik, wykonany wokół całego budynku i jednocześnie przylegający do jego ścian, jednakże taka opaska nie pełni roli chodnika, a przynajmniej nie po to się ją wykonuje.

Oczywiście, jak ktoś ma taką potrzebę, opaska wokół domu może być wykorzystywana i w takim celu. Taka opaska pełni jednak bardzo funkcjonalną rolę przede wszystkim wtedy, kiedy na dworze pada deszcz. W takich momentach opaska umożliwia zachowanie czystości elewacji, podczas gdy woda deszczowa w kontakcie z ziemią rozbryzguje się, tworząc błoto.

Jako iż elewacja budynku nie jest bezpośrednio połączona z ziemią, pozostaje ona w większości przypadków czysta, zamiast być pobrudzoną od rozpryskującego się błota. Co więcej, warto wiedzieć, iż taką opaskę można wykonać w sposób szczelny bądź przepuszczający, w zależności od tego, czy chcemy, by grunt pod nią wchłaniał wodę deszczową czy też nie. Nowoczesna opaska wokół domu jest nie tylko ozdobą wokół domu, pięknie odgradzającą wizualnie elewację od ziemi, ale przede wszystkim spełnia ona bardzo ważną funkcję, dlatego zdecydowanie warto, choć przemyśleć jej zastosowanie. Oczywiście nie jest ona elementem niezbędnym. 

Jak wykonać opaskę wokół domu?

Wykonanie nawet najtańszej opaski wokół domu wcale nie jest takie trudne, jakie mogłoby się na początku wydawać. Warto jednak tak czy tak odpowiednio się do tego przygotować i dowiedzieć się na ten temat trochę więcej, by wykonać pracę jak najlepiej. Bardzo istotne dla trwałości samej opaski jest, chociażby odpowiednie zagęszczenie gruntu wokół fundamentów budynku.

Jeszcze przed rozpoczęciem prac związanych z wykonaniem opaski, należy także przygotować w prawidłowy sposób podłoże, na przykład usuwając w tym celu humus, czyli górną warstwę gleby, która bardzo bogata jest w materię organiczną. Niestety humus nie daje się zagęścić w odpowiedni sposób oraz utrzymuje sporą wilgoć poprzez wchłanianie wody, a jest to rzecz jasna dość szkodliwe dla ścian budynku poniżej opaski. Zamiast humusu najlepiej jest ułożyć warstwę filtracyjną, przepuszczającą wodę deszczową. W tym celu warto wykorzystać żwir.

W przypadku wykonania opaski żwirowej, na przykład ze żwiru, woda deszczowa może wsiąkać w glebę, a następnie z niej odparowywać. Z kolei opaska betonowa, jako iż jest szczelna, może spowodować występowanie nieprzerwanie wilgotnej strefy pod opaską, a więc zaraz przy ścianach fundamentowych, co z kolei może powodować zawilgocenie i zagrzybienie ścian.

Dodatkowo też przed wyłożeniem żwiru najlepiej jest umieścić na gruncie warstwę agrotkaniny, która pozwoli na odpowiednie utrzymani kamieni w piasku, przez co gleba pod żwirem nie będzie się zapadać. Co więcej, agrotkanina może również zahamować rozwój niechcianych chwastów. Należy pamiętać, by wybierać w tym celu tylko przepuszczalne agrotkaniny, gdyż ich nieprzepuszczalne odpowiedniki mogą powodować gromadzenie się wody w okolicach fundamentów.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest także opaska wokół domu z desek, w przypadku której deski drewniane zazwyczaj wykorzystuje się jedynie w celu dekoracyjnym, urozmaicającym zwykłą żwirową opaskę. Układa się wtedy pojedyncze listewki już na żwirze, tworząc tym samym dekorację, bądź wąski chodnik wokół domu.

Z czego można wykonać opaskę wokół domu?

Wspomniana wcześniej opaska żwirowa jest najpopularniejszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o wypełnienie opaski. Można wykonać również podobną opaskę z kamieni ozdobnych. Taka kamienna opaska jest przede wszystkim łatwiejsza w budowie i niezbyt wymagająca, a co więcej, doskonale przepuszcza wodę opadową, co umożliwia jej odpowiednie odparowanie. Oczywiście taka kamienna opaska powinna być obramowana, przy czym najlepiej, żeby użyte zostało w tym celu obramowanie granitowe bądź betonowe. W innym przypadku kamienie z opaski będą po prostu wypadały i tym samym przedostawały się na trawnik.

Opaskę wokół domu można także wykonać z kostki brukowej bądź granitowej. Takie rozwiązanie jest na pewno łatwiejsze w utrzymaniu niż kamienna opaska, gdyż kostkę brukową łatwiej jest wyczyścić. W przypadku opaski wokół domu z kostki należy jednak wiedzieć, iż nie powinno się wykonywać jej na warstwie betonu czy też podsypki cementowo-piaskowej, ponieważ to może zablokować przepuszczanie wody opadowej, a co za tym idzie, także jej odparowanie.