Jak skutecznie wyczyścić kostkę brukową?  

Mycie kostki brukowej powinno odbywać się przy użyciu wody z dodatkiem specjalnych preparatów. Ważne, aby środki do czyszczenia kostki brukowej były skuteczne i bezpieczne dla nawierzchni, aby nie uszkodzić kostki. Można do tego wykorzystać specjalne preparaty, które mają odpowiednio dobrane substancje myjące dopasowane do różnych problemów (np. do usuwania mchu i porostów), wygodne aplikatory i dokładną instrukcję stosowania lub ogólnodostępne środki np. sodę oczyszczoną, ocet, czy płyn do mycia naczyń, które nie zniszczą podjazdu, są tanie i łatwo dostępne.

  • Soda oczyszczona - sprawdza się w walce z mchem i chwastami w szczelinach. Wystarczy zmieszać sodę z wodą i tak przygotowaną papkę nałożyć w szczeliny, a po kilku minutach spłukać. W ten sam sposób można usunąć tłuste plamy z oleju.
  • Ocet - pomaga usunąć różnego rodzaju zabrudzenia z kostki brukowej i odświeżyć jej wygląd. To też świetny sposób na pozbycie się mchu, a dodatkowo ocet jest w pełni naturalny i ekologiczny. Ocet należy zmieszać z wodą w proporcji 2:1 i spryskać roztworem kostkę brukową. 
  • Płyn do mycia naczyń - polecany do usuwania tłustych, oleistych plam.

Czym czyścić kostkę brukową?  

Czyszczenie kostki brukowej wymaga odpowiednich akcesoriów, z których najważniejsze to szczotka do kostki brukowej i myjka ciśnieniowa. Szczotka pozwala mechanicznie usunąć różnego rodzaju zanieczyszczenia, a dzięki swej specyficznej budowie dociera do wszystkich zakamarków, usuwając z nich piasek, błoto, mech, porosty i kurz. Może mieć ona prostą formę szczotki na kiju lub mieć bardziej zaawansowaną budowę, nawet w formie dużych zamiatarek z pojemnikiem na śmieci. Te ostatnie świetnie sprawdzą się na dużych posesjach i okazałych podjazdach. Z kolei myjka ciśnieniowa zapewnia wygodne mycie kostki brukowej przy użyciu wody pod dużym ciśnieniem. To doskonały sposób na małe i średnie zabrudzenia, a dodatkowo myjka przyda się do wyczyszczenia mebli, umycia auta, czy odświeżenia elewacji.

Czy warto czyścić kostkę brukową samodzielnie? 

Czyszczenie kostki brukowej można wykonać samodzielnie, zwłaszcza że przy standardowych zabrudzeniach nie jest to szczególnie trudne. Jednak przy trudnych, czy starych plamach ich usunięcie może być trudne. Problemem może być również fakt, że dokładne wyczyszczenie kostki brukowej na dużym terenie jest czasochłonne i wymaga duże ilości pracy oraz odpowiedniego sprzętu. W takim przypadku lepiej zamówić mycie kostki brukowej u profesjonalnej firmy. Fachowcy zrobią to szybko, dokładnie i bezpiecznie dla struktury nawierzchni, dzięki czemu kostka brukowa nie zostanie zniszczona i odzyska swój wspaniały wygląd.

Ile kosztuje czyszczenie kostki brukowej? Cena za metr  

Ceny czyszczenia kostki brukowej są bardzo zróżnicowane, a na ostateczny koszt wpływa wiele czynników: rejon kraju (w tym również wielkość miasta); odległość od firmy do klienta (koszt dojazdu); stan kostki brukowej; rodzaj zabrudzeń - do niektórych trzeba użyć specjalistycznego sprzętu lub preparatów, co podnosi koszt usługi; stopień zabrudzenia kostki brukowej; konieczność wykonania dodatkowych zabiegów: piaskowania, regeneracji, impregnacji; wielkość nawierzchni - im jest ona większa, tym cena za metr kwadratowy jest niższa.

To oznacza, że aby poznać dokładną cenę mycia kostki brukowej, należy skontaktować się z firmą i poprosić o wycenę usługi. Jednak średnia cena samego czyszczenia kostki brukowej za 1 metr kwadratowy wynosi:

  • 5 - 15 zł lekkie zabrudzenia;
  • 7 - 20 zł lekkie zabrudzenia z mchem, porostami lub grzybami;
  • 10 - 30 zł trudne, oleiste zabrudzenia;
  • 20 - 50 zł trudne zabrudzenia pobudowlane.
  • Z kolei za usługę piaskowania trzeba zapłacić około 120 zł za metr kwadratowy.

Jak utrzymać kostkę brukową w dobrym stanie?  

Kostka brukowa jest trwała i pięknie wygląda, ale wymaga odpowiedniej pielęgnacji, dzięki czemu przetrwa przez długi czas w doskonałym stanie. Zabiegi powinny obejmować: regularne mycie kostki brukowej przed rozpoczęciem i po zakończeniu sezonu zimowego, bieżące sprzątanie podjazdu (zamiatanie, usuwanie opadłych liści, gałązek i innych zabrudzeń), szybkie usuwanie trudnych plam (np. z oleju) oraz impregnacja kostki brukowej co 3 lata lub częściej, jeśli jest taka potrzeba.