Pięknie oświetlona choinka - tradycja jest ważna

Lampki choinkowe nierozerwalnie kojarzą się z klimatem świątecznym. Możemy zdecydować się na ozdobienie zewnętrznej choinki ozdobami wiszącymi takimi jak bombki, jednak lampki to zdecydowanie podstawa. Duże lampki w kształcie dzwonków lub drobne światełka LED ubiorą drzewko w magiczny blask. Wybierając lampki, zwróćmy uwagę na to, aby były przeznaczone na zewnątrz, czyli muszą być odporne na wilgoć i mróz.

Girlanda świąteczna zewnętrzna - ponadczasowy bożonarodzeniowy klimat

Girlanda świąteczna to już klasyka. Gęste długie sploty i łańcuchy wykonane z gałązek drzew iglastych i zimozielonych roślin są niezwykle uniwersalne. Zielone girlandy same w sobie są piękne, ale możemy dodatkowo ozdobić je bombkami, szyszkami, kokardami lub lampkami LED. Girlandą możemy udekorować okolice drzwi wejściowych, ale nie tylko. Zawieszenie jej pod podbitką, położenie na parapetach zewnętrznych i murkach lub obwieszenie ogrodowej fontanny przyniesie pożądany świąteczny efekt. Możemy również zdecydować się na girlandę świetlną.

Kurtyna świetlna zewnętrzna - deszcz światła

O świątecznym błysku kurtyny świetlnej nie trzeba się rozpisywać, to należy po prostu zobaczyć. Wiszące obok siebie sznury lampek LED tworzą kurtynę przypominającą deszcz światełek. Ta świąteczna może zostać urozmaicona elementami w kształcie gwiazdek, dzwonków lub sopli. Sznury lampek mogą być długie, krótkie lub mieszane, szerokie na 5 metrów lub 3. Kurtynę świetlną zewnętrzną możemy zawiesić na elewacji, podbitce, oknie bądź altanie, tworząc magiczne miejsce idealne do obejrzenia pierwszej gwiazdki lub sylwestrowych sztucznych ogni. Kurtyną możemy ozdobić również ogrodowe drzewa i krzewy.

Wieniec świąteczny - drzwi gotowe na święta

Dekoracja świąteczna drzwi wejściowych do domu jest ważna. To tu witamy gości, dlatego dobrze jest, aby wejście z daleka emanowało świątecznym klimatem panującym wśród domowników. Girlanda to świetna dekoracja, jednak wieniec bożonarodzeniowy zawieszony na drzwiach to must have świątecznego wystroju. Wykonany z zielonych gałązek ozdobionych dekoracjami, wikliny, włóczkowych pomponów lub bombek z pewnością zachwyci zaproszonych gości.

Figury LED - renifer, choinka, czy może gigantyczna bombka?

To z pewnością jedne z najbardziej efektownych dekoracji zewnętrznych. Święcące figury to dekoracje wykonane z węży ledowych zainstalowanych na stelażach. Materiały użyte do produkcji tych ozdób umożliwiają wykonanie dekoracji w kształcie i rozmiarze, który tylko sobie wymarzymy. Możemy więc w ogrodach przydomowych ustawić intensywnie świecące ledowe renifery, choinki, pudełka prezentowe, duże bombki, aniołki, gwiazdy, drzewka i bałwany, a nawet Mikołaja z saniami. Przepięknie będzie się prezentowała ozdoba LED w kształcie lampionu zawieszona na ganku.

Stroiki świąteczne stojące i wiszące - drobne dekoracje też są ważne

Nie tylko te duże ozdoby świąteczne robią duże wrażenie. Drobne akcenty skupiają wzrok i zachwycają kunsztem i delikatnymi formami. Mowa tu o stroikach, które zdobią świątecznie nie tylko wnętrze domu, ale mogą stanowić piękną ozdobę jego otoczenia. Taką ozdobę możemy wykonać samodzielnie. Wystarczy to, co mamy aktualnie pod ręką i nieco kreatywności. Wykorzystajmy drewniane podstawki, gałązki, bombki, szyszki, wstążki, gwiazdki wycięte z filcu i sztuczne kwiaty, a z efektu będziemy prawdziwie dumni. Stroik można zawiesić lub położyć na tarasie, murku, w okolicy wejścia lub na pieńku będącym pozostałością ściętego drzewa.

Lampiony i latarnie - świąteczny nastrój w jedną chwilę

Lampiony i latarenki świąteczne zachwycają delikatnym blaskiem, a dokładniej roztaczaną wokół stylową poświatą. Zakupienie gotowej dekoracji pozwala na wybór jej formy. W sklepach znajdziemy więc lampiony w wielu kolorach i kształtach, a nawet z delikatnie zdobionymi szybkami. Lampiony jednak bez trudu wykonamy również samodzielnie. Wystarczą butelki lub słoiki, do których wkładamy lampki lub druciki LED na baterie. Szklany pojemnik możemy ozdobić z zewnątrz zwojami naturalnego sznurka lub wstążki i małymi gałązkami. Lampion DIY poprószony sztucznym śniegiem będzie prezentował się nad wyraz świątecznie.

Donice z iglakami - stylowa ozdoba tarasu i wejścia

Niezwykle reprezentacyjną alternatywą dla tradycyjnej zewnętrznej świątecznej choinki są iglaki w okazałych donicach, ustawione przy wejściu lub na tarasie. Być może mamy takie już w ogrodzie i wystarczy odpowiednio je ozdobić. Donice owijamy jutową tkaniną i przewiązujemy wstążką lub wkładamy w dekoracyjne osłonki, a rośliny ozdabiamy bombkami, wstążkami lub srebrzonymi szyszkami. Gotowe. Tak niewiele trzeba, żeby wyczarować świąteczną atmosferę.

Betonowe zawieszki, podstawki i misy - ozdoby samodzielnie wykonane cieszą bardziej

Beton kreatywny i dekoracyjny zakupimy bez trudu w sklepie budowlanym, a dodając do niego wodę, tworzymy bazę dla naszej pomysłowości. To doskonały sposób na ozdobienie posesji urządzonej w stylu nowoczesnym, industrialnym lub minimalistycznym. Z masy betonowej wykonamy betonowe zawieszki, czyli wiszące gwiazdki, serca, choinki i sople, którymi ozdobimy choinkę w ogrodzie lub ganek. W celu uzyskania pożądanego kształtu wykorzystujemy zwykłe kuchenne foremki do pierników. Z betonu wykonamy również podstawkę pod świąteczny stroik lub świecznik oraz misę na szyszki, a dysponując sprayem lub farbą w kolorze złota albo srebra, oryginalne ją ozdobimy.

Naturalne ozdoby świąteczne na zewnątrz

Trend eko nieustannie towarzyszy nam na każdym kroku. Wykorzystując naturalne materiały i wykonując ozdoby świąteczne własnym sumptem, nie tylko sprawiamy sobie i bliskim radość, ale również dbamy o nasze finanse i Planetę. Jakie dekoracje świąteczne możemy zrobić samodzielnie? Poniżej kilka inspiracji dla zewnętrznych ozdób świątecznych DIY.

Worki jutowe wypełniamy sianem, na górze przewiązujemy ozdobną wstążką lub sznurkiem i mocujemy przy wiązaniu kilka gałązek oraz szyszek. Taką dekorację możemy ustawić w dowolnym miejscu, czyli w ogrodzie pomiędzy roślinami, na ganku lub tarasie.

Kosze wiklinowe w różnych rozmiarach wypełniamy orzechami włoskimi lub szyszkami. Naturalne dekoracje możemy umieścić również we własnoręcznie wykonanych betonowych misach. Oprószone sztucznym śniegiem lub sreberkiem w sprayu godnie ozdobią taras i murki.

Srebrzone sprayem lub bielone sztucznym śniegiem szyszki zawieszamy na drzewach i krzewach wokół domu. Choinka wykonana z patyków połączonych sznurkiem to już żadna nowość. Możemy ozdobić ją pomponami z włóczki oraz szyszkami i zawiesić na elewacji.

Zewnętrzne dekoracje to niejako przedłużenie świątecznego klimatu panującego w domu. Wyglądając przez okno, przyjemnie jest zawiesić oko na oświetlonej ogrodowej choince, a bożonarodzeniowa dekoracja wejścia z pewnością zachęci gości do odwiedzin. Nie ograniczajmy się więc, tym bardziej że wiele z tych ozdób możemy wykonać samodzielnie niewielkim kosztem.  

Autor
Ozdoby świąteczne na zewnątrz - jakie wybrać?
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...