Na Zamku Królewskim w Warszawie możemy podziwiać przepiękną porcelanę zdobioną motywami pejzażowymi. Wzorowane na rycinach staranne dekoracje to prawdziwa uczta dla oczu.

Wśród wzorów, które może znaleźć na porcelanie dominują elementy kwiatowe, jednak w historii zdobnictwa białego złota, jak nazywana jest często porcelana, pojawiały się także bardziej złożone przedstawienia, takie jak sceny rodzajowe czy krajobrazy. Piękną porcelanę z motywami pejzażowymi zobaczymy na Zamku Królewskim w Warszawie.

Prezentowane tu obiekty powstały w latach 1735-1800, niemal wyłącznie w Królewskiej Manufakturze Porcelany w Miśni. Wzorowane były one w większości na rycinach artystów, między innymi słynnego Bernarda Bellotta, zwanego Canaletto, artysty działającego na dworze Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Dzbanek do kawy z serwisu déjeuner Stanisława Augusta z widokami Warszawy według Bellotta, Królewska Manufaktura Porcelany w Miśni, 1780-1790, Zamek Królewski w Warszawie

Wystawa została rozplanowana w dwóch wnętrzach w bezpośrednim sąsiedztwie Sali Canaletta, której ściany zdobią widoki Warszawy pędzla tego artysty. Widok Warszawy od strony Pragi, Widok placu przed kościołem Bernardynów w Warszawie wraz z Widokiem Pałacu Ordynackiego zostały powtórzone przez Bellotta jako akwaforty, które zostały przetransponowane na naczynia z należącego do króla Stanisława Augusta serwisu déjeuner z porcelany miśnieńskiej. Z zastawy déjeuner ocalały trzy elementy: kafetiera, imbryk od herbaty i taca, które zostały tu razem zestawione po ponad 200 latach. Oryginalne, zachowane naczynia zestawiono z "kopiami" elementów pierwotnie wchodzących w skład zastawy: mlecznikiem, cukiernicą oraz parami filiżanek do herbaty i kawy ze spodkami. Formy te kontrastują nieskazitelną bielą z barwnie malowanymi i złoconymi  porcelanowymi zabytkami.

Filiżanka ze spodkiem z widokami Miśni i Drezna, Królewska Manufaktura Porcelany w Miśni, ok. 1800. Na filiżance - Miśnia prawdopodobnie wg C.G. Ehrlicha. Na spodku Drezno wg Bellotta

Wspaniałymi obiektami jest także siedem talerzy z serwisu namiestnika Zjednoczonych Prowincji księcia Wilhelma V Orańskiego oraz dwa analogiczne naczynia powstałe w manufakturze miśnieńskiej w latach 1772-1774. Okazała zastawa podarowana Wilhelmowi V przez Holenderską Kompanię Wschodnioindyjską (VOC) pierwotnie składała się z co najmniej 435 elementów. Utrwalono na nich widoki miast holenderskich oraz siedziby dyrektorów lub inwestorów VOC w Holenderskich Wschodnich Indiach (Indonezja), gdzie Wilhelm V był namiestnikiem od 1766 r. Były one wzorowane na rycinach autorstwa holenderskich, głównie XVIII-wiecznych artystów.

Zabytki porcelanowe, poza obiektami z kolekcji Zamku Królewskiego w Warszawie,  zostały wypożyczone z Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Warszawy oraz muzeów zagranicznych: Porzellansammlung (SKD) w Dreźnie, Bayerische Nationalmuseum w Monachium, Landesmuseum Württenberg w Stuttgarcie oraz MAK (Muzeum Sztuk Dekoracyjnych) w Wiedniu.

"Pejzaże na porcelanie. Inspiracje malarskie z Bellottem w tle",
Zamek Królewski w Warszawie,
7 czerwca - 4 września 2022.

Więcej informacji na: www.zamek-krolewski.pl