W Warszawie wydarzenia artystyczne, po lekkim wakacyjnym rozprężeniu, ruszają pełną parą. Targi, warsztaty, festiwale i wystawy polecają się na wrzesień. Warto zerknąć na harmonogram i poznać najciekawsze wydarzenia artystyczne w Warszawie we wrześniu 2023.

Adolf Ryszka. Przestrzeń niesie cień

25.08-29.10.2023 ZACHĘTA - Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa, plac Stanisława Małachowskiego 3

Już od 28 sierpnia trwa wystawa dzieł Adolfa Ryszki, należącego do czołówki najwybitniejszych rzeźbiarzy powojennej Polski. Inspirującą sztukę rzeźbiarską artysty, przepełnioną wielozmysłowym oddziaływaniem na widza i nieoczywistym przekazem, można już obejrzeć na wystawie, która zakończy się 29 października. W skład ekspozycji wchodzą zarówno najbardziej znane, jak i nieznane dzieła uznanego artysty. Na wystawie będzie można również obejrzeć pozyskane niedawno rzeźby autora: Niewinny I (1965) i Niewinna III (1968). 

Piknik Retro Warszawa

2.09.2023 Warszawa, ul. Kłopotowskiego 15

Entuzjaści klimatów lat minionych koniecznie powinni wziąć udział w Pikniku Retro. Ten niezwykły powrót do przeszłości pozwoli przywrócić wspomnienia dawnych lat, kiedy wszystko wydawało się szczytem techniki i mody. Wystawa retro samochodów, pokazy street artu, warsztaty z rzemieślnikami i pokaz warszawskiej retro mody zakręcą łezką w oku starszemu pokoleniu, ale również zagwarantują solidną dawkę wiedzy młodym ludziom, nieświadomym realiów czasów dawniejszych. Udział w pikniku umili tematyczna oprawa muzyczna.

Festiwal Czasu Wolnego LABA 2023

2-3.09.2023 Jazdów, przy domkach fińskich

Czy to będzie totalna laba? Nie do końca. Organizatorzy festiwalu zadbali o brak nudy, nie będzie to więc tylko bezczynne leżakowanie na trawie. W programie między innymi kiermasz wyrobów rękodzielniczych dla domu i nie tylko, warsztaty kontaktu z ciałem, joga, warsztaty wypalania w drewnie, nauka tworzenia świec sojowych, konkurs poetycki i przekazanie wiedzy o pożytecznym życiu pszczół. A to dopiero początek. Na pewno warto wziąć udział! Przewidziano również atrakcje dla najmłodszych.

WARSZTAT FOTOGRAFA | Spotkanie robocze z Maciejem Plewińskim

3.09.2023 Dom Spotkań z Historią, Warszawa, ul. Karowa 20

Połączone z warsztatami spotkanie z fotografem Maciejem Plewińskim to gratka dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z fotografią lub chcą pogłębić swoją wiedzę, związaną z tą dziedziną. Analiza przyniesionych przez uczestników fotografii to pokaźna dawka informacji zwrotnych, która z pewnością przełoży się na udoskonalenie warsztatu twórczego. Spotkanie zaplanowane jest na godzinę 10.30, natomiast tuż po nim, o godzinie 15 nastąpi uroczyste zwieńczenie wydarzenia, czyli spotkanie z pozostałą częścią znanej fotograficznej rodziny, zatytułowane „PLEWIŃSCY | Fotografie trzech pokoleń”. Pozostaje czerpać pełnymi garściami z doświadczenia i wiedzy fotograficznej rodziny Plewińskich.

Królewska wymiana roślin: Meksyk i nie tylko

3.09.2023 Warszawa, Łazienki Królewskie

Wymiana roślin w Łazienkach Królewskich jest doskonałym sposobem nie tylko na zapoznanie się z niecodziennymi gatunkami roślin z Meksyku, ale również nabycie oryginalnych egzemplarzy do własnej kolekcji. Organizatorzy zapraszają na wydarzenie wszystkich miłośników flory, szczególnie kaktusów i sukulentów. Spotkanie towarzyszy wystawie czasowej „Kolor życia. Frida Kahlo".

Czego nie widać w sztuce. Oprowadzanie po wystawie w Muzeum nad Wisłą

5.09.2023 Muzeum nad Wisłą, Warszawa, Wybrzeże Kościuszkowskie 22

Wydarzenie dedykowane jest w szczególności osobom z dysfunkcją wzroku, a organizatorzy zapewniają pomoce dotykowe i audiodeskrypcję wszystkich materiałów wizualnych. Jest to przedsięwzięcie towarzyszące wystawie „Pocałunek nie zabija. Ania Nowak i gościnie”, która potrwa do 10 września. Wystawa jest zbiorem dzieł z zakresu fotografii, rzeźby, malarstwa, sound art i wideo, a ekspozycja i performanse oscylują wokół tematyki radzenia sobie z życiem i utratą.

fot. Kuba Mozolewski

Enkaustyka. Warsztaty z malarstwa z Krzysztofem Gliszczyńskim w ramach wystawy „Barwa i farba”. Warsztaty dla osób w wieku licealnym

08.09.2023 ZACHĘTA - Narodowa Galeria Sztuki, plac Stanisława Małachowskiego 3

Uczniowie w wieku licealnym, głodni artystycznej wiedzy, zaproszeni są na warsztaty przybliżające jedną z technik malarstwa, czyli enkaustykę. To obco brzmiące słowo oznacza technikę malarską, polegającą na nakładaniu farb na gorąco, a ich spoiwem jest wosk pszczeli. Enkaustyka popularność zyskała w starożytności, a jej terapeutyczny zamysł znany jest od podszewki malarzowi Krzysztofowi Gliszczyńskiemu, który z przyjemnością przekaże swoją artystyczną wiedzę młodemu pokoleniu.

Krajobraz fantazji Harajuku | Spotkanie autorskie z Lily Adamowicz z pokazem alternatywnej mody

9.09.2023 Muzeum Azji i Pacyfiku, Warszawa, ul. Solec 24

Pokaz alternatywnej japońskiej mody ulicznej poprowadzi Lily Adamowicz, badaczka japońskiej popkultury i autorka takich książek jak „Krajobraz fantazji. Harajuku w ujęciu transkulturowym”, czy „Oblicza Kawaii”. Wokół japońskiego stylu zainspirowanego europejskimi strojami historycznymi z domieszką uroczej i słodkiej estetyki kawaii krąży wiele legend. Czy to modne? Jak wygląda taki styl ubierania się? Tego i wielu innych ciekawych informacji uczestnicy dowiedzą się na tym niecodziennym pokazie. Oprócz tej właśnie stylistyki zaprezentowane zostaną również inne przykłady japońskiej mody.

Piknik. Przeróbmy sobie arcydzieło: Wkręceni w Picassa

9.09.2023 Park Kombatantów, Warszawa, Księdza Juliana Chrościckiego

Każdy, kto lubi i ceni Picasso, będzie miał okazję wziąć udział na pikniku, inspirowanym jego twórczością. Warsztaty plastyczne umożliwią namalowanie kubistycznego autoportretu, a nauka ozdabiania płóciennych toreb elementami w stylu kubistycznym pozwoli zabrać z sobą do domu kreatywną, praktyczną i unikatową pamiątkę. Działania artystyczne poprowadzi Agnieszka Zimnowodzka, autorka książki „Historie wyciągnięte z kapelusza: Historia z obrazem”.

Prz szłość | Warsztaty kreatywnego pisania

10.09.2023 Warszawa-Bielany, LAS kawiarnia, Aleja Zjednoczenia 11

Jest i coś dla posiadaczy lekkiego pióra, lubujących się w kreatywnym wyrażaniu myśli poprzez tworzenie słowa pisanego. Zabawy schematami językowymi i kreowanie zwięzłych, pomysłowych i często wieloznacznych haseł to zaledwie zalążek tego, czego można nauczyć się na warsztatach z lingwistką Martą Twarowską. Warsztaty skierowane są do młodzieży i osób dorosłych, wstęp wolny.

HER Docs Film Festival 2023: Zaangażowane spojrzenie

13-17.09.2023 Miasto Stołeczne Warszawa

Miasto Stołeczne Warszawa współfinansuje artystyczny projekt, który gromadzi wiele wydarzeń, odbywających się w Warszawie w terminie 13-17 września. Przewidziane są między innymi warsztaty tworzenia filmów dokumentalnych, projekcje w warszawskiej Kinotece, warsztaty zawierające się w tematyce feministycznego spojrzenia na film, czy wykłady i panele dyskusyjne w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Szczegółowy harmonogram wydarzenia zostanie opublikowany 1 września na stronie HER Docs Forum.

III Królewski Festiwal Rzemiosł

16-17.09.2023 Teren Przedpola Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16

Pokazy i warsztaty, panele dyskusyjne z mistrzami rzemiosła oraz możliwość nabycia oryginalnych wyrobów rękodzielniczych to tylko niektóre z atrakcji, zaprezentowanych na III Królewskim Festiwalu Rzemiosła. Ceramika, haft, wyroby z wikliny, ręcznie wykonana biżuteria, grafika i decoupage oraz wiele innych wyjątkowych egzemplarzy, wychodzących spod ręki współczesnych twórców, którzy kultywują tradycyjne techniki, to gratka dla fascynatów unikatowych i rzadkich przedmiotów. Tegoroczna edycja festiwalu jest jednym z wydarzeń, występujących pod szyldem Europejskich Dni Dziedzictwa.

Warszawskie Targi Fantastyki BTS 2023

16-17.09.2023 Hala Expo XXI, Warszawa, ul. Prądzyńskiego 12/14

Z miłości do fantastyki powstała kolejna edycja popularnych Warszawskich Targów Fantastyki. To propozycja nie tylko dla namiętnych graczy, ale również sympatyków fantastycznego designu. Upolowanie niecodziennej grafiki, plakatu, biżuterii, dark odzieży, książek, rekwizytów, akcesoriów podróżniczych, przedmiotów użytkowych i unikatowych wyrobów rękodzielniczych sygnowanych tematyką fantasy to kusząca inicjatywa dla każdego, kto lubi niesztampowe i niekonwencjonalne klimaty. Można również jako gość targów zabłysnąć fantastycznym outfitem i stać się bohaterem profesjonalnego zdjęcia, zrobionego znienacka przez przedstawiciela mediów, odwiedzających targi. Organizatorzy zapraszają do wspólnej zabawy.

Targi Designu WZORY

16-17.09.2023 Elektrownia Powiśle ul. Dobra 42

Po wakacyjnej przerwie powracają Targi Designu WZORY. Polski design, zaprezentowany w industrialnym klimacie Elektrowni Powiśle to wydarzenie, obok którego nie można przejść obojętnie. To nie tylko okazja dla wystawców, reklamujących swoją twórczość, której przyświecają najnowsze trendy, ale również dla kupujących, chcących nadążyć za nieustannie zmieniającą się modą. Na dwóch poziomach budynku wystawcy wyeksponują pełen asortyment ceramiki, grafiki, biżuterii, tekstyliów do domu, projektów najmodniejszej odzieży i elementów wyposażenia, a to zaledwie ułamek pełnej oferty 100 wystawców. 16- 17 września to data, którą z pewnością warto zaznaczyć w terminarzu.

Targi plakatu 2023

16.09.2023 Dom Towarowy Bracia Jabłkowscy, Warszawa, Bracka 25

Najbardziej uzdolnieni i znani ilustratorzy i graficy, czyli mistrzowie plakatu, zaprezentują obrazy, grafiki, ilustracje, linoryty, rysunki, plakaty i ręcznie wycinane kolaże w każdym dosłownie stylu. Oldskulowe, nowoczesne, tajemnicze, geometryczne, dotworkowe, kosmiczne, ze zwierzętami, portrety, plakaty wielkoformatowe, czyli wszystko, co cieszy duszę i oczy, będzie do nabycia na stoiskach ponad 100 wystawców. To świetna okazja, żeby upolować designerski prezent dla bliskiej osoby bądź sprezentować sobie nową dekorację do salonu. To nie wszystko, gdyż dla nieobecnych organizatorzy stworzyli wersję targów w opcji online, na której plakaty będzie można nabywać do końca września. Będzie można również skorzystać z tematycznych webinarów.

Muzyka jest kobietą | Koncert przedstawiający dorobek polskich kompozytorek

17.09.2023 Dom Kultury Włochy, Warszawa, ul. Bolesława Chrobrego 27

Było coś dla oka, duszy, poczucia estetyki, czas więc na coś dla ucha. Muzyka to również artyzm, dlatego koncert z udziałem polskich kompozytorek, idealnie wpisuje się w artystyczną mapę Warszawy. Koncert z cyklu „Muzyczne co nieco” w wykonaniu pianistki Katarzyny Glensk i skrzypaczki Joanny Okoń w pełni ukaże głębię emocji i ekspresji oraz szeroki wachlarz artystycznych wartości wyrafinowanych brzmień. Wstęp jest wolny, a liczba miejsc ograniczona.

PJM w MNW / Obrazy zmieniającego się świata

23.09.2023 MNW w Warszawie, Al. Jerozolimskie 3

Oprowadzanie po wystawie skierowane jest w szczególności do osób, posługujących się językiem migowym, ponieważ w tym właśnie języku opowiedziane zostaną tajniki powstawania fotografii industrialnej. Obrazy zmieniającego się świata w postaci fotografii, ukazujących XIX- wieczny postęp techniczny to inspiracja dla młodego pokolenia. Fani surowych klimatów oraz mostów, rusztowań i wiaduktów z pewnością nie będą nudzić się na oprowadzaniu. Wstęp wolny.

Warsaw Gallery Weekend

28.09-01.10.2023 Warszawa

Aż cztery dni będą mieli amatorzy sztuki na odwiedzenie 43 wystaw, zaprezentowanych w 37 galeriach na terenie Warszawy, Krakowa, Gliwic i Poznania. To największy przegląd nowej sztuki w Europie Środkowo-Wschodniej, skupiający dzieła czołowych twórców i twórczyń sceny artystycznej. Ogromny przekrój tematyczny zawiera między innymi zagadnienia związane z ciałem i tożsamością, kryzysem klimatycznym oraz rozwojem sztucznej inteligencji. Trzynasta edycja Warsaw Gallery Weekend to również okazja do uczestnictwa w panelach dyskusyjnych oraz spotkań z artystami, a jej dopełnieniem będą wydarzenia towarzyszące, które potrwają do końca października.

Wystawa: Łacińskie figur racje. Tadeusz Boruta, Antoni Cygan, Piotr Naliwajko

14.07-1.10.2023 Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki, plac Stanisława Małachowskiego 3

Już od 22 lipca trwa w Zachęcie wystawa „Łacińskie figur racje”, której tytuł został zaczerpnięty z książki Tadeusza Boruty. Jeszcze tylko ponad miesiąc będzie można oglądać twórczość, będącą dziełem trzech znanych współczesnych artystów. Wystawa jest kolejną odsłoną cyklu wystawienniczego „Języki sztuki: nieobce idee”. Zestawienie prac trzech artystów, reprezentujących co prawda jeden nurt stylistyczny i wspólny aspekt wymiaru religijnego oraz człowieka jako figury odniesionej do realności świata, różnią się warsztatem i interpretacją idei. Wystawa jest wielowymiarową opowieścią, skłaniającą do indywidualnych przemyśleń.

Autor
Artystyczna mapa Warszawy - warsztaty i wydarzenia we wrześniu 2023
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...