Co robić w kwietniu w Warszawie? Można wszystko, bo dzieje się wszystko! Warsztaty, targi, wystawy, prelekcje, pikniki kulturalne, festiwale artystyczne, wernisaże, giełda kolekcjonerska, a nawet garażówka z rękodziełem. Będzie dużo, ciekawie i na pewno artystycznie. Zapraszamy do zapoznania się z artystyczną mapą Warszawy na kwiecień 2024.

Wystawa - Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko

05.04 - 30.06.2024 Artmuseum - Muzeum nad Wisłą, Wybrzeże Kościuszkowskie 22

Już od 5 kwietnia będzie można podziwiać w Artmuseum twórczość Marii Prymaczenko. Klimat prac artystki oscyluje wokół folkloru ukraińskiej sztuki ludowej, a dzieła tworzone były przez ponad 6 dekad. Wiele dzieł artystki spłonęło podczas trwającej wojny na Ukrainie, tym bardziej zachęcamy do obejrzenia wystawy „Tygrys w ogrodzie”, gdzie będzie można zobaczyć gwasze z lat 1982-1994, udostępnione z zasobów prywatnych przez Eduarda Dymshytsa.

Marija Prymaczenko, Przyszedł kum do kumy, kuma marchew piele, 1992

Obrazy zaprezentowane na wystawie przywodzą na myśl zaczerpnięty z ludowych tradycji kolorowy baśniowy świat, pełen ludzi, roślin i zwierząt, wzajemnie się przenikających. Prace Marii Prymaczenko mają poetyckie tytuły, niosące przekaz marzenia o błogim współistnieniu człowieka z naturą oraz wyraz sprzeciwu wobec szeroko rozumianej agresji.

Marija Prymaczenko. Fundacja Rodziny Prymaczenko

„Przebudzone” - Multimedialny spektakl z wykorzystaniem AI

05.04.2024 WCK Filia Marysin, Korkowa 119/123

Sztuka niejedno ma imię. Tym razem zachęcamy do obejrzenia spektaklu, opowiadającego o zderzeniu kilku światów z pogranicza jawy i snu. Tematyka spektaklu przybliża i oswaja tak trudny aspekt ludzkiego życia, jakim jest śmierć. Bohaterki w sposób niezwykle poetycki przedstawiają tajniki, prawdy i nauki o ludzkiej egzystencji, poszukując jednocześnie wyjścia z zamkniętej przestrzeni i próbując znaleźć współtowarzyszkę. W spektaklu, oprócz tradycyjnych form przekazu, wykorzystany zostanie głos, generowany za pomocą sztucznej inteligencji. W tak zajmującą podróż poprzez rozterki i emocje zabierze widzów 5 kwietnia grupa teatralna Kalejdoskop.

Lekcja rysunku w Muzeum Azji i Pacyfiku

06.04.2024 Muzeum Azji i Pacyfiku, ul. Solec 24

Spragnionym bezpośredniego i namacalnego uczestnictwa w artystycznym wydarzeniu oraz manualnego spełnienia kreatywnych pasji, polecamy lekcję rysunku w Muzeum Azji i Pacyfiku, która odbędzie się 6 kwietnia. Warsztaty skierowane są do starszej młodzieży i dorosłych, a na zajęciach będzie można poznać podstawowe zagadnienia, dotyczące rysunku. Prowadząca zapozna uczestników lekcji z pojęciami takimi jak kompozycja, perspektywa, kreska i walor, przedstawionymi w kontekście sztuki pozaeuropejskiej. Lekcja rysunku oparta będzie na obserwacji unikalnego eksponatu ze zbiorów muzeum.

Wernisaż wystawy Mystery keepers - Grucela, Koleśnik i Goral

06.04.2024 Galeria Sotto 63, ul. Piękna 15/63

Galeria Sotto 63 zaprasza 6 kwietnia na wernisaż wystawy grupowej, na którym zostaną zaprezentowane prace Artura Gruceli, Ewy Goral i Marcina Koleśnika. Wystawę będzie można odwiedzać aż do 28 kwietnia i składają się na nią obrazy, przedstawiające wyjątkowy świat natury. Wyjątkowy, ponieważ malarstwo artystów nie jest oczywiste. To subiektywna interpretacja relacji człowieka ze światem natury, przepełniona symboliką, towarzyszącą światu od zarania ludzkości. Obrazy są synonimem nierozerwalnej relacji człowieka z naturą, jednak w nawiązaniu nie do współczesności, a raczej do pierwotnych fundamentów życia.

Artur Grucela, Duality, 90x120, oil on canvas, 2024

Targi Jestem Vintage #19

06.04 - 07.04.2024 Elektrownia Powiśle, ul. Dobra 42

Targi „Jestem Vintage” cyklicznie goszczą kolekcjonerów, szperaczy i poszukiwaczy tego, co stare, a przez to wyjątkowe i niepowtarzalne. Elektrownia Powiśle w weekend 6-7 kwietnia dosłownie wypełni się kilkudziesięcioma stoiskami z najpiękniejszymi perełkami, utrzymanymi w duchu vintage. Stare piękne lampy, rzadkie vinyle, oryginalna biżuteria i odzież z odzysku to zaledwie ułamek tego, co będzie można wyszperać na stoiskach. Aż ciśnie się na usta „Bądź vintage, idea ekologicznego obiegu to samo dobro”.

Targowisko Sztuki

06 - 07.04.2024 Centrum Eventowe Butelkownia, Plac Konesera 2

Targowisko Sztuki można określić bardzo krótko, acz treściwie, czyli „wyselekcjonowani artyści, wyjątkowe dzieła”. To tutaj dzieje się sztuka. W obecności samych artystów, którzy służą rozmową na temat swoich dzieł i poradą, ale również odwiedzających gości, którzy mogą obejrzeć i nabyć unikalny produkt, kreujący przestrzeń w domu, gabinecie lub biurze. Tutaj twórca i jego sztuka spotyka się oko w oko z żądnym emocji i inspiracji nabywcą. Grafika, malarstwo, plakat, fotografia i design, a to wszystko w jednym miejscu. Polecamy.

Rodzinne warsztaty rzeźbiarskie / Czy to jeszcze rzeźba?

07.04.2024 Muzeum Narodowe w Warszawie, Al. Jerozolimskie 3

Rodzinne warsztaty rzeźbiarskie to comiesięczny cykl spotkań, organizowanych przez Muzeum Narodowe w Warszawie. W tym miesiącu warsztaty odbędą się w niedzielę 7 kwietnia o godzinie 11. Opiekunowie wraz z dziećmi w wieku 5-12 lat odkryją świat rzeźby nie tylko poprzez obejrzenie eksponatów w Magazynach Studyjnych, ale również dowiedzą się, z jakich niestandardowych materiałów można wykonać rzeźbę i co więcej, sami ją własnoręcznie wykonają. To doskonała okazja, aby zaszczepić w pociechach zamiłowanie do sztuki już od najmłodszych lat.

Piknik kulturalny - otwórz się na nowe

13.04.2024 Kampus Główny UW, Krakowskie Przedmieście 26/28

W ramach Sekcji Kultury i Sztuki Niezależnego Zrzeszenia Studentów Uniwersytetu Warszawskiego 13 kwietnia odbędzie się w na Małym Dziedzińcu Kampusu Głównego UW piknik iście kulturalny. Organizatorzy w planach oprócz muzyki na żywo ujęli również bezpłatne warsztaty. Będzie można ulepić coś fajnego z gliny, namalować coś kreatywnego na płóciennej torbie i stworzyć własnoręcznie stylową biżuterię. W programie wydarzenia znalazły się również quizy o tematyce kulturalnej. Wszystko w luźnej przyjemnej artystycznej atmosferze. LET'S DOC 2.

Festiwal Filmów Dokumentalnych dla Młodej Widowni

13.04 - 20.04.2024 Kinoteka, Plac Defilad 1

Dobre kino również jest sztuką, tym bardziej, jeśli jest to kino przeznaczone dla młodej widowni. Z przyjemnością informujemy, że od 13 do 20 kwietnia w Kinotece PKiN odbędzie się festiwal, który przybliży młodym widzom magiczną moc kina dokumentalnego. Produkcje będzie można również oglądać na platformie VOD Warszawa aż do 5 maja. Filmy dokumentalne są potrzebną młodym umysłom odmianą od koloryzowanych treści, przedstawianych w mediach społecznościowych.

To właśnie te niepopularne produkcje pokazują prawdziwe życie, troski i radości, skłaniają do zrozumienia i refleksji, odczuwania emocji i empatii, a także do poszerzania horyzontów i odnalezienia siebie w tym wielkim świecie. Poruszana trudna tematyka pozwala na ukształtowanie własnych poglądów i przekonań. W obliczu takich prawd nie można przejść obojętnie. Młodzi widzowie obejrzą takie produkcje jak „Moja siostra”, „Ostatnia pieśń z Kabulu”, „Neurotypy” i wiele innych. Polecamy.

Wyprzedaż garażowa - rękodzieło artystyczne

13.04.2024 Artystyczny Dom Animacji, ul. ks. J. Chrościckiego 14

Garażówka w Artystycznym Domu Animacji to nie jest zwykła garażówka. Oprócz oczywistej możliwości zakupienia z drugiej ręki nietuzinkowej odzieży, starych mebli, babcinych naczyń, bibelotów ze strychu, obrazów i zakurzonych książek, rwących się z przygodami w kolejne ręce, organizatorzy zachęcili rzemieślników do zaprezentowania swojego rękodzieła. Co będzie można kupić? Któż to wie? Na pewno jednak coś fajnego i unikatowego. Warto odwiedzić.

Wernisaż wystawy: „Zwykłe tematy”

13.04.2024 Galeria Pod Okiem, ul. Grójecka 79

Już 13 kwietnia odbędzie się wernisaż wyjątkowej wystawy. Wyjątkowej dlatego, że obrazy stworzyła artystyczna rodzina, czyli Joanna Sułek-Malinowskia, Iga Malinowska oraz Jacek Malinowski. Malująca rodzina to odrębni artyści, którzy w odmienny sposób interpretują otaczającą ich rzeczywistość, tworząc w różnych technikach. Na próżno szukać tu podobieństw, przez co wystawa stanowi niezwykle interesujący, bo bardzo zróżnicowany akcent w artystycznym życiu Warszawy. Dla każdego coś miłego, ponieważ będzie coś bajkowego, malowniczego i nieco abstrakcyjnego. Polecamy.

Festiwal Hanami 2024

20.04.2024 Ogród Botaniczny PAN w Powsinie, ul. Prawdziwka 2

Tegoroczny plenerowy festiwal sztuki japońskiej Hanami organizowany przez Fundację Ikigai, będzie połączeniem wiosennego pikniku, targów i konwentu. Wzbogacony zostanie również o część artystyczną. To najprawdziwsze święto japońskiej kultury, łączące świat tradycji z nowoczesnością.

Będzie można zapoznać się z tradycyjnym japońskim tańcem yosakoi, wytańczonym przez grupę Sakuramai Poland, a także podziwiać techniki walki, zaprezentowane przez Szkołę Arakimunisairyu, Szkołę Szabli japońskiej Kenseikan i Szkołę Japońskiego Jujutsu Shizenkan. Oprócz tego będzie można kupić japońskie bibeloty i tradycyjne przedmioty użytkowe, zjeść coś japońskiego tradycyjnie dobrego oraz nauczyć się czegoś pożytecznego. I oczywiście przyjemnie spędzić czas w plenerach Ogrodu Botanicznego PAN.

Warszawska Giełda Kolekcjonerska - IX edycja

21.04.2024 Arena Ursynów, ulica rtm. Witolda Pileckiego 122

Kolejna edycja Warszawskiej Giełdy Kolekcjonerskiej już 21 kwietnia w godzinach od 10 do 16. To wydarzenie skierowane jest do wszystkich miłośników przedmiotów z historią. Nie tylko monety, pocztówki i znaczki, ale również antyki staną się łakomym kąskiem dla profesjonalnych kolekcjonerów i hobbystów, przybywających z całego kraju.

W ubiegłych latach można było wzbogacić swoją kolekcję i wyposażyć wnętrze w antyczne figurki, starą porcelanę i kryształy, obrazy, patynowane upływem czasu metalowe naczynia i misy, szable, eksponaty z czasów wojen, zegary i zegarki, lampy i bibeloty. Nie zabrakło również stylowej biżuterii. A jak będzie w tym roku? Na pewno warto się przekonać.

PIJ, JEDZ, MALUJ W WARSZAWIE

26.04.2024 Wino-Grono.art, Warszawa

Jedynym pewnikiem jest to, że spotkanie będzie artystyczne. Organizatorzy zadbali o nutę tajemniczości, pisząc o miejscu przebiegu wydarzenia: „MIEJSCE: Secret Location - ujawniamy na 2 dni przed imprezą”. Na pewno jednak będzie to Warszawa. Czym będzie spotkanie? To cykliczne wydarzenie, w którym biorą udział początkujący amatorzy sztuki malarskiej.

Pod okiem artysty malarza odkrywają w sobie pokłady kreatywności i talentu. Co ważne, nie trzeba mieć żadnych umiejętności, wszystkiego nauczy swoich uczniów osoba prowadząca. To świetna zabawa przy winie i przekąskach, będąca również okazją do nawiązania nowych znajomości i wkroczenia pewnym krokiem w artystyczny świat. Organizator zapewnia wszystkie materiały potrzebne do pracy, a namalowany obraz uczestnicy warsztatów zabierają z sobą do domu.

V edycja targów małych domów TWÓJ MAŁY DOM

26-28.04.2024 PGE Narodowy, al. Księcia Józefa Poniatowskiego 1

Marzenia o małym domku z ogródkiem mogą się spełnić po zawitaniu na PGE Narodowy w celu odwiedzenia targów TWÓJ MAŁY DOM. Wystawcy nie tylko z Polski zaprezentują zestaw niewielkich domów modułowych, szkieletowych, mobilnych, prefabrykowanych i domów z kontenerów morskich, które mogą być świetną alternatywą dla mieszkania w bloku.

Warto poznać najnowsze technologie i nowinki, by być na bieżąco, ale również zobaczyć te cudne mini domy na żywo. Po wejściu do środka okazuje się, że jest wystarczająca ilość miejsca, aby w komfortowych warunkach mieszkać na niewielkim metrażu, pozostaje tylko wybrać miejsce na dekoracje i obraz. Małe też może być piękne i funkcjonalne. Tajemnice Domu Wieczności (bejt olam).

Spacer po Cmentarzu Żydowskim

28.04.2024 Cmentarz Żydowski, Okopowa 49/51

Spacer po cmentarzu z licencjonowanym przewodnikiem to nie tylko okazja do uspokojenia emocji i pełnego szacunku dla zmarłych wyciszenia, ale także do zgłębienia historii, również historii sztuki. Kunsztownie wykonane i nadgryzione zębem czasu pomniki, rzeźby, obeliski i grobowce architektoniczne są interesującym przykładem stosowanego poprzez wieki artyzmu.

Spacer z przewodnikiem ma jeszcze jedną zaletę, mianowicie opowieści. Nie takie z krypty, a bardziej ciekawostki takie jak „gdzie jest ukryty numer telefonu do pewnego rzeźbiarza?”, „czyją twarz ma lew z wąsami?”, czy „gdzie pochowano zwoje Tory?”. Oprowadzanie jest bezpłatne, a bilet, upoważniający do wejścia na cmentarz to standardowy koszt 20 zł.

WYSTAWY CZASOWE

KLIMT - The Immersive Exhibition

08.03 - 07.07.2024 SOHO ART CENTER, Młyńska 63

Po ogromnym sukcesie w Nowym Jorku, Toronto, Wiedniu, Londynie, Paryżu, Mediolanie, Miami i Dublinie kolej na Warszawę. KLIMT - The Immersive Exhibition to nie tylko wystawa. To wydarzenie, które umożliwia intensywne i wielowymiarowe przeżywanie sztuki. Około 300 prac Gustava Klimta zyskało nowoczesną multimedialną formę, zawierającą nie tylko ożywione obrazy, ale również muzykę. To spektakl zachwycający intensywnością barw, ekspresją i innowacyjnym podejściem do tematu sztuki. Dzieje się wszędzie - na ścianach, podłogach i filarach i dzięki temu sztuka przeżywana jest w sposób wyjątkowo poruszający. To niesamowita przygoda i zarazem doskonała okazja do zapoznania się z życiorysem i twórczością artysty w sposób kompleksowy.

Datament

16.03 - 19.05.2024 Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki, plac Stanisława Małachowskiego 3

Na wystawie Datament w Zachęcie nie zobaczymy obrazów ani rzeźb, do których przyzwyczaili nas organizatorzy klasycznych wystaw. To coś innego, świeżego, oryginalnego. Mowa o metalowej konstrukcji, odwzorowującej w skali 1:1 zarysy domów z czterech różnych krajów.

Projekt powstał na podstawie cyfrowej analizy danych, dotyczących wielkości mieszkań w Polsce, Meksyku, Malawi i Hongkongu. Anna Barlik, Marcin Strzała i Jacek Sosnowski, który są autorami projektu, chcieli zwrócić uwagę na fakt, że dane cyfrowe nie zawsze tworzą prawdziwy obraz rzeczywistości. Przykładowo wizualizacja zakłada, że uśrednione domostwo w Meksyku ma 140 m2, natomiast z nieoficjalnych danych wnika, że 25% społeczeństwa żyje w slumsach, które nie są brane pod uwagę w statystykach. Z pewnością daje to do myślenia.

Zbyszko Siemaszko. Fotograf Warszawy

08.03 - 08.09.2024 Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20

Nie bez powodu Zbigniewa Siemaszko nazwano fotografem Warszawy. Ten artysta stołecznej fotografii dokumentalnej był również fotoreporterem, który relacjonował codzienność czasów PRL-u w tygodniku STOLICA. Pozostawił po sobie ogromny zbiór fotografii i felietonów, ale również używany ówcześnie sprzęt fotograficzny. Największą zaprezentowaną dotąd część zbiorów można już od 8 marca oglądać w Domu Spotkań z Historią. Wystawie towarzyszą również wydarzenia, skierowane do szerokiego grona odbiorców. Wszystkie odbywają się w Domu Spotkań z Historią przy ul. Karowej 20. Przedstawiamy najciekawsze z nich.

SEN O WARSZAWIE - oprowadzanie kuratorskie z Katarzyną Madoń-Mitzner - 07.04.2024

„JAKA PIĘKNA JEST WARSZAWA!” | warsztaty architektoniczne dla dzieci - 21.04.2024

JAK POWSTAJĄ KOMIKSY? | Jacek Świdziński | warsztaty - 21.04.2024

WARSZAWA „ROZBŁYSKANA”. NEONOWA HISTORIA MIASTA - spotkanie z Agnieszką Sural - 23.04.2024 Natalia Romik Kryjówki.

Architektura przetrwania

01.03 - 01.09.2024 Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki, plac Stanisława Małachowskiego 3

Wystawa „Architektura przetrwania” jest zwieńczeniem projektu badawczego Natalii Romik wspieranego przez Gerda Henkel Stiftung oraz The Foundation for the Memory of the Shoah. To artystyczny hołd dla architektury przetrwania, czyli kryjówek budowanych przez Żydów w czasie Holokaustu, podkreślający jednocześnie wolę życia i kreatywność ukrywających się ludzi. Na wystawie zaprezentowano lustrzane odlewy dziewięciu kryjówek z terenu Polski i Ukrainy. Artyzm, zastosowany w przez artystkę w formach rzeźbiarskich, zmiękczył smutny i traumatyczny przekaz, przekuwając je w sporą dawkę wiedzy, pochodzącej z badań zespołu historyczek, antropolożek, archeologów i miejskich odkrywców, pracujących również nad tym projektem. Kobieta wyzwolona.

Polskie art déco w ceramice

08.03 - 07.04.2024 Kordegarda. Galeria Narodowego Centrum Kultury w Warszawie, Krakowskie Przedmieście 15

Już tylko do 7 kwietnia będzie można odwiedzać wystawę ceramiki artystycznej, zaprezentowaną przez warszawską Kordegardę. Eksponaty pochodzą z Polskiej Wytwórni Fajansów w Pacykowie, jednego z największych ośrodków ceramicznych Polski lat 20. i 30. XX wieku. Eksponaty są kwintesencją przedwojennej polskiej produkcji ceramiki i cechuje je najwyższa jakość, wyjątkowa dbałość o szczegóły oraz estetyka w stylu art déco. Charakterystyczna dla producenta kremowa barwa porcelany ze świetlistym wykończeniem, została w figurkach dopełniona żywymi nasyconymi kolorami elementów stroju kobiecych postaci. Z pewnością warto popatrzeć na tak precyzyjną i efektowną twórczość.

Fot. Narodowe Centrum Kultury / Grzegorz KarkoszkaPoprzednie zdjęcie. Uwaga, nastąpi zmiana wyświetlanej fotografii

Wystawa - New York State of Mind. Polska Sztuka za Oceanem

26.03 - 09.04.2024 Dom Aukcyjny DESA, ul. Piękna 1A

Wystawa, którą już od 26 marca prezentuje DESA Unicom powstała z okazji 400 rocznicy założenia Nowego Jorku. To doskonała okazja, aby przyjrzeć się pracom artystów, którym udało się spełnić „american dream”. Okazuje się, że czasem wystarczy tylko chcieć i się odważyć. Artystów, którzy osiągnęli sukces w Nowym Jorku, jest wielu. Na wystawie można przyjrzeć się obrazom Rubinsteina, Horowitza, Zuckera, Fangora, czy Olbińskiego, a to tylko ułamek eksponatów, wystawionych na widok żądnych sztuki widzów. Obrazy w dniu 9 kwietnia zostaną wystawione na aukcję, nie warto więc zwlekać zbyt długo z wizytą w Domu Aukcyjnym DESA. Krzysztof Klimek.

Teraz wolę widoki

08.03 - 26.05.2024 Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki, plac Stanisława Małachowskiego 3

Oglądając obrazy Krzysztofa Klimka na wystawie „Teraz wolę widoki” odnosimy wrażenie, że oglądamy bardzo realistyczne widoki, zbliżone bardziej do fotografii, niż malarstwa. To realistyczne malarstwo pejzażowe przedstawia nieupiększoną architekturę, czyli taką, jaką widzimy na co dzień z balkonów mieszkań i na spacerach. Obrazy nie są jednak nudne, czy smutne, ponieważ śmiałe kolory dodają im ożywczego, pozytywnego wyrazu. Obrazy mają w sobie coś bardzo prostego, autentycznego i swojskiego, czyli coś, z czym widz bezkrytycznie od razu się definiuje. To pochwała bliskich sercu odczuć, czyli naturalności i potoczności, jednak zaprezentowana w zaawansowanym kunszcie. Na wystawie zaprezentowano 60 obrazów i 60 fotografii, wykonanych przez artystę.

Wystawa Po_kłosie Stanisław Brach

09.02 - 05.05.2024 Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Jazdów 2

Urodzony w roku 1972 artysta rzeźbiarz Stanisław Brach może poszczycić się artystyczną ręką do ceramiki. Ukończył Wydział Rzeźby na ASP, a następnie uzyskał tytuł doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk pięknych. Swoją wiedzę, ale również talent i umiłowanie sielskiego piękna przelewa na swoje ceramiczne dzieła sztuki. Obecne na wystawie ceramiki, rzeźby i instalacje stworzone z pszczelich pasiek są oznaką miłości artysty do natury i jej darów. Wystawa jest niejako podsumowaniem dojrzałej twórczości artysty, ale także wyrazem ekologicznej wrażliwości i ogromnego szacunku do ziemi.

3. Edycja Wystawy SZTUKA FANTASTYCZNA w Warszawie

23.03 - 23.06.2024 Muzeum Sztuki Fantastycznej, ul. Ząbkowska 21

Tego wydarzenia nie trzeba przedstawiać pasjonatom sztuki surrealistycznej i fantastycznej. To już trzecia odsłona wystawy Sztuka Fantastyczna, a warto nadmienić, że poprzednie cieszyły się ogromnym zainteresowaniem kilkudziesięciotysięcznej publiczności. Zaprezentowanych zostanie około 60 dzieł znanych i lubianych twórców takich jak Zdzisław Beksiński, Sebastian Smarowski, Jacek Szynkarczuk, Jerzy Duda-Gracz, czy Dariusz Zawadzki. To nadrzeczywista sztuka skierowana do wyjątkowych odbiorców. Polecamy.

Zza gór się słońce wznosi blade

15.03 - 26.05.2024 Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki, plac Stanisława Małachowskiego 3

Wystawa jest miejscem, w którym poznajemy twórczość artystów młodszego pokolenia, czyli tych urodzonych w latach 80. i 90. Wystawa, nawiązująca do mrocznej ekologii Timothy’ego Mortona, skłania do refleksji nad tym, co niewidoczne i poza zasięgiem świadomości, a nierozerwalnie związane z międzygatunkowym współistnieniem. Wystawa podzielona jest na trzy części, z których pierwsza dotyka tematyki „dziwności”, druga relacji, trzecia adaptacji, delikatności i kruchości, czyli przetrwania. Wystawa jest ciekawym doświadczeniem z pogranicza tego, co ulotne i niedostrzegalne w skali całej planety, ale i ludzkich ciał.

Wystawa czasowa „Matejko nieznany. Dzieła z kolekcji prywatnych”

05.03 - 26.05.2024 Zamek Królewski w Warszawie

Wystawa jest okazją do odświeżenia swojej wiedzy o twórczości Jana Matejko i być może obejrzenia eksponatów dotąd niepoznanych. Jako twórca monumentalnych obrazów takich jak „Bitwa pod Grunwaldem”, czy „Joanna d’Arc”, mistrz zajął zaszczytne miejsce w czołówce najwybitniejszych polskich malarzy. Na ekspozycji będzie można zobaczyć zarówno znane dzieła artysty, jak i te rzadko prezentowane i mniej znane, odsłaniające bardziej tajemnicze oblicze artysty. Wystawa obfituje w portrety, ale będzie można zobaczyć również znane dzieło „Portret czworga dzieci artysty”.

Wystawa Jan Grodek - rzeźba

14.03 - 28.04.2024 Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza

Jeszcze tylko do 28 kwietnia będzie można podziwiać wystawę wyjątkowych eksponatów, jakimi są rzeźby Jana Grodka. Na wystawie zaprezentowano ponad 20 kameralnych rzeźb, wykonanych przez artystę w latach 1973-2016.

Rzeźby o miękkich formach, inspirowane fascynacją naturą, ludzkim ciałem i ruchem ściśle nawiązują do klasycznej sztuki. Dopełnieniem ekspozycji są prace rysunkowe i graficzne artysty oraz tkanina artystyczna. 

Autor
Artystyczna mapa Warszawy - warsztaty i wydarzenia w kwietniu 2024
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...