Nadejście cieplejszych dni zauważalnie uruchomiło kreatywność organizatorów i artystów, co da się zauważyć w warszawskim świecie artystycznym. Stałe i czasowe wystawy w Warszawie polecają się do odwiedzenia, oferując ogrom barw i emocji. Czerwiec w Warszawie będzie artystyczny i twórczy. Pomyślano także o dzieciach, które swoje święto obchodzą na początku miesiąca. Zachęcamy do zapoznania się również z kalendarzem czerwcowych wydarzeń artystycznych w Warszawie. A teraz - sama sztuka.

Matki twórczynie - Wystawa i działania

01.06.2024 Dom Kultury Śródmieście, ul. Jazdów 3/18

W dzień Dziecka poza słodkościami, warto zaserwować pociechom nieco artystycznych bodźców, a w Domu Kultury Śródmieście będzie ich naprawdę sporo. Wydarzenie powstało dzięki zaangażowaniu grupy mam artystek, w których macierzyństwo uruchomiło jeszcze większe pokłady twórczej kreatywności. Grupa Matki i Twórczynie na Dzień Dziecka zaplanowała otwarcie mikrowystawy „Sztuka dzieci bez cukru” oraz warsztaty rysunkowe z myślenia i tworzenia, skierowane do dzieci z rodzicami/opiekunami.

Dzień Dziecka w Art Box Experience - Darmowa wystawa dla dzieci

01 - 02. 06.2024 Art Norblin, ulica Żelazna 51

W Art Box Experience, mieszczącym się w Fabryce Norblina w dniach 1 i 2 czerwca każda osoba, która nie ukończyła jeszcze 18 roku życia, będzie mogła całkowicie bezpłatnie obejrzeć wystawę „Frida Kahlo. Życie ikony”. To propozycja dla młodszych miłośników sztuki, którą organizatorzy zaplanowali specjalnie z okazji Dnia Dziecka.

Wystawa twórców Akademii Sztuk Pięknych w Dorożkarni

02 - 20.06.2024 Dom Kultury Dorożkarnia, Siekierkowska 28

Już na początku czerwca młodzi twórcy z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oddadzą w ręce, a właściwie oczy i zmysły odwiedzających swoją pierwszą wystawę, zatytułowaną „Moja walizka. Bagaż doświadczeń czterech studentów z dwóch lat studiów”. Uważamy oczywiście, że warto wspierać twórczość młodego pokolenia i zachęcamy do odwiedzenia wystawy, tym bardziej że prezentuje ona aż cztery diametralnie różne spojrzenia na sztukę. Będzie więc różnorodnie, a na wernisażu, który odbędzie się 2 czerwca również inspirująco.

Wernisaż wystawy Bożeny Ślagi „Na ziemi i pod wodą”

21.06.2024 Pałacyk Konopackiego, Strzelecka 11/13

Wernisaż to początek wspaniałej przygody z wystawą Bożeny Ślagi „na ziemi i pod wodą”. Bożena Ślaga jest artystką eksperymentującą, która z otwartym umysłem tworzy w wielu technikach plastycznych. To jednak nie wszystko, ponieważ projektuje również kostiumy teatralne oraz scenografię do filmów. Bardzo dobrze czuje się w pracy z gliną, ale również tkanina artystyczna nie jest jej obca. Na wernisażu wystawy będzie można zapoznać się z twórczością, obejmująca obie te dziedziny.

Aukcja Młodej Sztuki

13.06 - 21.06.2024 Galeria Sztuki Współczesnej - Station of Art Gallery, Grzybowska 12/14

Station of Art Gallery zaprasza w czerwcu na Aukcję Młodej Sztuki, połączoną ze stacjonarną wystawą dzieł współczesnych artystów. Wyselekcjonowane dzieła najbardziej obiecujących twórców zostaną wystawione na widok gości zarówno w formie stacjonarnej, jak i na aukcji internetowej, która odbędzie się 13 czerwca na platformie One Bid. Jeśli któraś z prac skradnie serce widza, będzie mógł ją nabyć. To nie lada gratka, ponieważ na takich aukcjach można upolować najprawdziwsze oryginalne perełki, które z czasem zyskują na wartości. Zaprezentowane zostaną rzeźby, prace malarskie na płótnie oraz grafiki.

Mariusz Konfiszer „Polska jest piękna” - wystawa fotografii

25.05 - 10.06.2024 Galeria U, Dom Kultury Stokłosy, Lachmana 5

Mariusz Konfiszer jest uzdolnionym fotografem, który z otwartym umysłem traktuje sztukę fotografii. Na co dzień związany jest z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim, gdzie fotografuje gwiazdy sportu, jednak artyście nie jest obca również fotografia filmowa i inne projekty. Takim właśnie niecodziennym projektem jest wystawa fotografii, ukazujących różnorodność rodzimych plenerów. Wystawa stanowi swoisty dokument, relacjonujący pełnię polskich krajobrazów, ich dynamikę i koloryt, ale także kruchość i delikatność. Wystawa potrwa tylko do 10 czerwca, zachęcamy do odwiedzenia.

Katarzyna Czajka i Przyjaciele: Kamil Jaczyński - HOMO SAPIENS - Wystawa malarstwa

15.03.2024 - 03.06.2024 Dom Ze Sztuką, ul. Jagiellońska 66

Już tylko do 3 czerwca można podziwiać wystawę Kamila Jaczyńskiego, która jest inauguracją cyklu „Katarzyna Czajka i przyjaciele”. Wystawa zatytułowana „HOMO SAPIENS”, prezentująca twórczość artysty, inspirowana jest człowiekiem z całą jego ułomną cielesnością i destrukcyjnym wpływem na otaczające środowisko. Przedstawione na wystawie ekspresyjne i intensywnie barwne dzieła to nie tylko obrazy, ale także płaskorzeźby i maski.

WOLNE ŻARTY - HUMOR LAT 90.

22.03 - 18.08.2024 Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego, Kozia 11

Już od marca W Muzeum Karykatury trwa wystawa „WOLNE ŻARTY”. Z pewnością niektórym odwiedzającym zakręciła się łezka nostalgii w oku, ponieważ wystawa przedstawia powody do uśmiechu i śmiechu, które towarzyszyły społeczeństwu dokładnie w latach 90. Papier miesza się tu z formą cyfrową. Tuż obok plakatów, komiksów, twórczości pod znakiem graffiti, przykładów humoru okazjonalnego i fragmentów czasopism z tamtego okresu, znajdziemy także kasety „jajcarskich” zespołów. Trzeba przyznać, że humor ociekał wtedy sarkazmem, ale w tym smacznym wydaniu. Polecamy, bo każdy powód do uśmiechu jest dobry.

Łzy Szczęścia

08.06 - 15.09.2024 Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki, plac Stanisława Małachowskiego 3

Największa jak dotąd prezentacja kolekcji Zachęty, zawierająca kilkadziesiąt prac z ostatnich dekad, stała się przedmiotem wystawy „Łzy szczęścia”. Odwiedzający wystawę będą mogli zapoznać się z dziełami kluczowymi dla polskiej historii sztuki, a także związanymi z przełomowymi wydarzeniami historii galerii. Wystawa jest opowieścią o emocjach, jakie dzieła budziły w widzach kiedyś i dziś i łączy się z programem perfomatywnym, który przedstawią zaproszeni artyści i artystki. Ma on zachęcić do cielesnego doświadczania dzieł sztuki. Wystawa dostępna dla odwiedzających będzie od 8 czerwca i potrwa do 15 września.

XI Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego Lubaczów 2023 - wystawa pokonkursowa

08.05.2024 - 07.06.2024 Galeria TEST, Marszałkowska 34/50

Wystawa jest zwieńczeniem tegorocznej edycji konkursu, organizowanego raz na trzy lata cyklicznie od 30 lat. Konkurs zrzesza zarówno twórców ze sporym już dorobkiem artystycznym, jak i młode talenty, które dopiero próbują wypłynąć na szersze wody. Wystawa jest ekspozycją rysunków kilkudziesięciu artystów, którzy brali udział w konkursie, a cykliczność wydarzenia umożliwia śledzenie współcześnie istniejących zjawisk artystycznych. Termin zamknięcia wystawy mija 7 czerwca, więc nie warto zwlekać, a dodatkowym atutem jest fakt, że można w jednym miejscu podziwiać ogromną różnorodność twórczą zaprezentowanych grafik.

Jarosław Grułkowski, New World Order

„ZGRZYT” Demenz x Leonarda Art Gallery

18.05 - 09.06.2024 Centrum Praskie Koneser, Plac Konesera 8

Wystawa prac Michała Demenza jest wyjątkowa przez eksperymentalny charakter zaprezentowanej twórczości. W tym projekcie zupełnie inaczej niż w poprzednich autor dał ponieść się nieskrępowanej pracy, analizę pozostawiając na sam koniec. Dzięki temu zaprezentowane prace są efektem braku ograniczeń i niepoddania się stereotypowym normom, przez co udało się twórcy uzyskać efekt kontrastu, napięcia i sprzeczności. Warto nadmienić, że Michał Demenz jest ilustratorem, malarzem i muralistą, który zdobył nagrodę główną za projekt i realizację muralu „Brama do Nadodrza”, jest również autorem kultowego muralu Andrzeja Nowaka w Opolu.

Wystawa „Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii”

17.05 - 30.06.2024 Fundacja Archeologia Fotografii, ul. Chłodna 20

Spojrzenia na dzieła sztuki przez dokumentację fotograficzną dają nam możliwość zapoznania się z dziełami, których nigdy w życiu większość z nas nie zobaczy. Dziedzina ta traktowana jest po macoszemu, jednak wszystko zależy od pomysłu i kunsztu fotografa. Na wystawie, która potrwa do 30 czerwca, można zapoznać się ze zbiorem fotografii trzech artystów: Antoniego Zdebiaka, Jana Fleischmanna i Danuty Rago. Fotografowali oni znane rzeźby, obrazy i instalacje artystyczne w sposób nowatorski i nieoczywisty. Fotografie przedstawiają nie tylko sam eksponat, ale również nadają mu innego wymiaru poprzez ukazanie otaczającej przestrzeni lub zupełnie nowego kontekstu. To interesująca podróż przez to, co znane, ale w zupełnie nowej odsłonie.

Włoskie widoki van Wittela

22.03 - 23.06.2024 Zamek Królewski w Warszawie, plac Zamkowy 4

Holender Caspar Adriaans van Wittel zasłynął z obrazów, realistycznie przedstawiających panoramy miast i krajobrazy. Tworzył we Włoszech, a jego dzieła cieszyły się ogromną popularnością również wśród rzymskiej szlachty, która chętnie zlecała artyście wykonanie prac. Nic dziwnego, ponieważ niekwestionowany kunszt i ogromny realizm rozległych malowanych widoków zachwycał. Czternaście starannie wyselekcjonowanych prac mistrza będzie można podziwiać jeszcze tylko do 23 czerwca w Zamku Królewskim w Warszawie. Na wystawę składa się 13 obrazów i 1 rysunek, przedstawiających widoki Rzymu i Neapolu.

Poza iluzją

16.05.2024 - 31.08.2024 Fundacja Profile, Franciszkańska 6

Kiedy zapytamy kogokolwiek, do czego służą obrazy na ścianach, z pewnością otrzymamy odpowiedź, że do stworzenia odczucia piękna we wnętrzu. Nieco odmienne spojrzenie prezentuje wystawa „Poza iluzją”. Elementem wspólnym i sensem dzieł zaprezentowanych przez czterech artystów na wystawie jest autentyczność, pozbawiona wzniosłych metafor i porzucająca imitacyjne ambicje sztuki. Swoje prace zaprezentują Teresa Tyszkiewicz, Andrzej Dłużniewski, Jarosław Kozłowski i Tomasz Ciecierski.

Jarosław Kozłowski, z cyklu Cover your wall / from the Cover your wall series, 1985

Galeria Porcelany w Zamku Królewskim w Warszawie

Wystawa stała, Zamek Królewski w Warszawie, plac Zamkowy 4

Najpiękniejszą misternie zdobioną zabytkową ceramikę, pochodzącą z królewskiej manufaktury w Miśni i z Dalekiego Wschodu, można podziwiać już od 26 kwietnia w Zamku Królewskim w Warszawie. Wyroby z ceramiki odkąd tylko się pojawiły, skradły serca królów i nie bez znaczenia jest fakt, że od początku kojarzone były z prestiżem i bogactwem. Galeria Porcelany wystawiła ponad 200 sztuk przedmiotów dekoracyjnych i użytkowych. Wspaniałe bogato zdobione eksponaty prezentowane są w oryginalnych szafach-witrynach holenderskich z ok. 1750 r. oraz na stole konsolowym z pierwszej połowy XVIII w. i na francuskich komodach.

Sztuka Fantastyczna w Warszawie

23.03 - 23.06.2024 Muzeum Sztuki Fantastycznej, Ząbkowska 31

Przypominamy, że już tylko do 23 czerwca potrwa trzecia edycja wystawy „Sztuka Fantastyczna w Warszawie”. Do obejrzenia jest ponad 50 dzieł wybitnych mistrzów surrealizmu i sztuki fantastycznej. Wystawa od dnia otwarcia cieszy się ogromnym zainteresowaniem, jednak dotąd nieobecnym podpowiadamy, że warto ją zobaczyć, ponieważ do obejrzenia są dzieła takich twórców jak Zdzisław Beksiński, Jerzy Duda-Gracz, Dariusz Zawadzki, Sebastian Smarowski, czy Jacek Szynkarczuk, a duża część ekspozycji prezentowana jest publicznie po raz pierwszy.

Wystawa „Trofia” Pauliny Mirowskiej

19.04.2024 - 07.07.2024 Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, plac Stanisława Małachowskiego 3

Na wystawę Pauliny Mirowskiej „Trofia” składa się imponujący zbiór instalacji artystycznych, rzeźb i fotografii, będących wizualną relacją o początkach życia na ziemi i ewolucji. Wystawa jest nie tylko próbą skłonienia widza do rozważań o życiu, ale również o wymieraniu gatunków. Pierwsza część wystawy ukazuje proces formowania się Ziemi, rozwój pierwszych organizmów oraz fotosyntezę, druga część natomiast skupia się na tematyce wpływu działalności człowieka na środowisko naturalne. Wystawę można zobaczyć w Zachęcie do 7 lipca.

Bogusław Bachorczyk „Chciałbym, żebyś tu był”

10.05 - 8.06.2024 Galeria JEDNOSTKA, Andersa 13

Bogusław Bachorczyk jest utalentowanym twórcą rzeźb i fotografii, ale zajmuje się również rysunkiem i malarstwem. Swój bogaty dorobek artystyczny skupił w wystawie „Chciałbym, żebyś tu był”, prezentowanej w Galerii JEDNOSTKA już tylko do 8 czerwca. Wystawione prace przedstawiają, jak mówi sam artysta, radość życia w Polsce. W pracach twórca stosuje różne techniki takie jak kolaż, malarstwo, czy instalacja, co stanowi o różnorodnym i interesującym charakterze przedstawiania swoich doświadczeń.

Obraz, słowo, tradycja

15.05 - 29.06.2024 Galeria Stalowa, Stalowa 26

„Obraz, słowo, tradycja” to wystawa prac Izabeli Uchman, Agnieszki Żak i Moniki Krajewskiej, czyli trzech artystek, posługujących się różnymi technikami twórczymi. Prace oscylują wokół tematyki międzykulturowej i międzywyznaniowej, celując w chrześcijaństwo, judaizm i islam. Agnieszka Żak przedstawia 9 swoich obrazów, w których pojawia się figuracja, skupiona jednak wokół tkaniny, dotykającej tematyki tradycji. Izabela Uchman określa swoje prace mianem obrazu literackiego, nawiązującego do szeroko rozumianego dialogu kulturowego i sztuki islamu. Monika Krajewska z kolei przedstawia prace, których zaczątkiem są teksty, a obraz jest często dopowiedzeniem i interpretacją i komentarzem.

Autor
Kalendarz wystaw w Warszawie CZERWIEC 2024 (artystyczna mapa)
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...