Lipiec w stolicy to prawdziwa gratka dla miłośników sztuki! W wakacyjnym klimacie rozkwita bogactwo wystaw, prezentujących najpiękniejsze obrazy, rysunki, fotografie i rzeźby. Lipiec w Warszawie zapowiada się intensywnie i ekscytująco! Zapoznaj się z kalendarzem wystaw na lipiec 2024 i wybierz się na artystyczną wędrówkę, prowadzącą przez meandry obcowania z żywą sztuką, która dostarczy Ci niezapomnianych wrażeń!

Biennale Laboratorium Rzeźby 2024 - „Organiczna inteligencja”

01.07 - 31.08.2024 Galeria i Dom Aukcyjny ToTuart | Pasaż Konesera i Galeria Młociny

Przed nami już czwarta edycja Laboratorium Rzeźby, a z pewnych źródeł wiemy, że poprzednie odwiedziło blisko 10.000 artystów i miłośników sztuki. W tym roku wydarzenie odbywa się pod szyldem „Organiczna inteligencja”, co oznacza, że tematem rozważań będzie wpływ sztucznej inteligencji na sztukę.

Artyści i widzowie zastanowią się, czy ludzka ręka, tworząca sztukę nie stoi w sprzeczności do zaawansowanego postępu technologicznego, jakim niewątpliwie jest AI. Wystawionych zostanie około 100 rzeźb autorstwa 40 artystów.

Natalia Ciak. SŁODKIE ŻYCIE. Wernisaż.

03.07.2024 Galeria Apteka Sztuki, aleja Wyzwolenia 3/5

Natalia Ciak niewątpliwie jest utalentowaną artystką młodego pokolenia. Pracą magisterską pt. „Nie-miejsce” zdobyła Nagrodę im. prof. Karola Stryjeńskiego za najlepszy dyplom 2020 roku w dziedzinie grafiki artystycznej. Artystka wystawą „Słodkie życie” oswaja bardzo trudny temat straty oraz ułomności człowieka w chwili śmierci, jednak w niezwykły sposób.

Multiplikowane powtarzalne portrety są próbą poradzenia sobie z wizerunkiem człowieka w chwili śmierci, a ten z reguły nie jest tak romantyczny, jak w filmach. Okazuje się, że na końcu swojej drogi rzadko kiedy jesteśmy zadowoleni z życia, które przecież miało być słodkie. I to widać w chwili umierania. To poruszająca i dająca do myślenia ekspozycja, która z pewnością na długo zapada w pamięć odbiorców.

Wernisaż wystawy malarstwa FILIPA GRUSZCZYŃSKIEGO i recital fortepianowy RADOSŁAWA SOBCZAKA

04.07.2024 Dom Ze Sztuką, ul. Jagiellońska 66

Już 4 lipca na spragnionych wrażeń czeka prawdziwa uczta dla zmysłów. Obrazy Gruszczyńskiego wyróżniają się wyraźnie zarysowaną plamą barwną, komponowaną rytmicznie. Takie ujęcie może sugerować inspirację muzyką. Artysta stosuje również subtelne elementy kolażu, wplatając stylizowane kompozycje w realny kontekst. Skrawki biletów kolejowych czy fragmenty prasowe stają się zagadkami dla spostrzegawczych obserwatorów, wciągając ich w grę prowadzoną przez artystę.

Ta gra opiera się na jasnych zasadach, łącząc historyczne inspiracje, erudycyjną świadomość wielkich poprzedników i aktualną codzienność. Takie połączenie znajduje odzwierciedlenie w dekoracyjnych płótnach Gruszczyńskiego, cechujących się wyjątkową oryginalnością. Wernisażowi wystawy malarstwa Filipa Gruszczyńskiego towarzyszyć będzie recital fortepianowy Radosława Sobczaka, pianisty wielokrotnie nagradzanego na międzynarodowych konkursach.

Poznaj największych filmowych herosów | Wystawa Superbohaterów

02 - 31.07.2024 Atrium Targówek Głębocka 15

Na wystawie Superbohaterów frajdę mieli zarówno rodzice, jak i najmłodsi fascynaci sztuki (niekoniecznie wzniosłej). Monumentalne kilkumetrowe figury Iron Mana, Thora, Spider-Mana, Hulka, Batmana, czy Wonder Women to tylko część filmowej i komiksowej galerii kultowych herosów uniwersum Marvela.

Wszyscy, którzy zawitają do centrum handlowego Targówek, będą mogli nie tylko podziwiać realistyczny zestaw wielkich (dosłownie i w przenośni) superbohaterów, ale także zrobić sobie z nimi selfie. To świetna propozycja rodzinnego podziwiania sztuki nieco lżejszej w letni wakacyjny czas. Polecamy!

„Ocieplenie dresiarza” - wernisaż wystawy

19.07.2024 Pałacyk Konopackiego, Strzelecka 11/13 W Pałacyku Konopackiego

19 lipca odbędzie się wernisaż wystawy 35-letniego artysty Sebka Gutowskiego, zatytułowanej „Ocieplenie dresiarza”. Malarstwo Marcina Gutowskiego wyłamuje się z utartych schematów. Artysta niczym w kalejdoskopie operuje kolorami, tworząc pozornie naiwne i przypadkowe kompozycje, które przywodzą na myśl kreskówki z kontrkultury lat 60.

Charakterystyczne dla jego prac są klarowne plamy barw i surrealistyczne motywy. Gutowski twierdzi, że podczas tworzenia kieruje się intuicją, a kierunek zawsze wyznacza mu poczucie abstrakcji. Sebek Gutowski debiutował w 2018 roku pod pseudonimem Prymityw Dorsz. Artysta ma na koncie liczne wystawy, a jego obrazy dwukrotnie publikowano w magazynie Stoner Polski.

BAL SURREALISTYCZNY

20.07.2024 Muzeum Narodowe w Warszawie, Aleje Jerozolimskie

3 Tego jeszcze nie było! Muzeum otwiera swoje przestrzenie na wyjątkową noc wypełnioną muzyką, tańcem i surrealistyczną atmosferą! Obowiązuje strój surrealistyczny! Będą atrakcje!

• Legendarny zespół Księżyc, czerpiący inspirację z obrzędów ludowych, zabierze uczestników w pozornie irracjonalną podróż do świata mrocznych baśni, czarnego humoru i surrealistycznych wizji.

• Włoska skrzypaczka Francesca Guccione premierowo wykona utwory skomponowane specjalnie na Bal Surrealistyczny!

• Po koncertach czas na tańce do dynamicznej muzyki granej przez DJ-a Cafe de la Jungle oraz mieszkającą w Holandii wietnamską artystkę Kimmah.

Wybierając się na Bal Surrealistyczny, inspiracji stroju szukajcie na wystawie „Surrealizm. Inne mity”! Niech wyobraźnia rządzi!

Wystawa plakatów „Cudowny świat lalki Barbie”

03.07 - 14.07.2024 PROM Kultury Saska Kępa, ul. Brukselska 23

Wernisaż rozpocznie w dniu 3 lipca niespełna dwutygodniową przygodę z wystawą „Cudowny świat lalki Barbie”. To wydarzenie skupiające prace studentów Pracowni Propagandy Społecznej Wydziału Grafiki ASP w Gdańsku oraz Pracowni Plakatu i Grafiki Wydawniczej Wydziału Grafiki ASP w Warszawie. Młodzi artyści postanowili zmierzyć się z pytaniem, czy świat lalki Barbie stał się socjologicznym zjawiskiem, odnoszącym się do świata współczesnego. Czy udało im się znaleźć odpowiedź? Warto się przekonać. Zachęcamy!

Wystawa „Wyzwalanie przez sztukę” Waldemar „Major” Fydrych

03.07 - 14.07.2024 PROM Kultury Saska Kępa, ul. Brukselska 23

Waldemar „Major” Frydrych jest historykiem, historykiem sztuki, malarzem happeningowym i z pewnością jest postacią znaną. Kojarzony jest z wizerunkami krasnoludków, które malował od 1982 roku na murach miast, a konkretnie w miejscach opozycyjnych haseł, zamalowanych wówczas przez reżim. Był liderem ruchu „Pomarańczowa Alternatywa”, którego działania przybierały formę manifestacji.

Dziś artysta jest autorem pięciu książek oraz uznanym malarzem, słynącym z manifestowania upodobania do mistyfikacji, ale także z ogromnej fantazji i wyobraźni. Znalazł się książce „Surrealism - 50 Works You Should Know” i jako jeden wybitnych przedstawicieli surrealizmu i zajął w niej miejsce tuż obok Picassa, Duchampa i Dali. Tego artystę warto poznać osobiście, co będzie możliwe na wernisażu wystawy, odbywającym się 3 lipca w PROM Kultury Saska Kępa.

Grzegorz Rosiński w ilustracjach

15.06 - 08.09.2024 PKiN, plac Defilad 1

Wystawa w PKiN jest najlepszą okazją do obejrzenia w jednym miejscu największego zbioru oryginalnych prac Grzegorza Rosińskiego, jednego z największych mistrzów komiksu europejskiego. Jego komiksy znane są w całej Europie, choć podejrzewamy, że w pozostałej części globu również nie przeszły bez echa. Warto wspomnieć choćby „Thorgala”, stworzonego przez artystę w duecie z Jeanem Van Hamme, album „Szninkiel”, czy zeszyty z serii „Historia Polski” i „Pilot”.

Jeszcze do 8 września można odwiedzić w PKiN wystawę, prezentującą ponad 400 artefaktów, dotyczących życia i twórczości artysty. Na widok fanów zostały wystawione oryginalne plansze komiksowe oraz twórczość malarska z całego okresu twórczego artysty. Wystawa jest propozycją wręcz obligatoryjną dla fanów komiksu. Polecamy!

Eternal Engine & Omsk Social Club: Infinite Realm

20.06 - 20.07.2024 HOS Gallery, Dzielna 5/5b

Wystawa to interdyscyplinarna podróż do świata, gdzie sztuka łączy się z technologią, mistyką i poszukiwaniem nowych form duchowości. Prezentowane prace pokazują, jak przestrzeń internetowa staje się inspiracją dla artystów, którzy eksplorują aspekty mistycyzmu, duchowości i tradycji zarówno w ramach galerii i muzeów, jak i poza nimi. Na wystawie można podziwiać dzieła niemieckiego kolektywu z Berlina Omsk Social Club oraz polskiego duetu Eternal Engine.

Prace, zaprezentowane na wystawie, zmuszają do refleksji nad kierunkiem, w którym zmierza przenoszenie świadomości na technologię i nad tym, co czeka nas po śmierci. Wystawa to nie tylko uczta dla oczu, ale również zaproszenie do głębokiej refleksji nad współczesnym światem i jego związkiem z technologią. To wydarzenie, które z pewnością zaciekawi zarówno miłośników sztuki, jak i osoby poszukujące odpowiedzi na fundamentalne pytania o sens życia i miejsce człowieka we wszechświecie.

Ignacy Czwartos: Polonia bez cenzury

27.06 - 18.08.2024 Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Jazdów 2

Jeszcze do 18 sierpnia w Warszawie można podziwiać wystawę Ignacego Czwartosa „Polonia bez cenzury 2”. Ekspozycja, pierwotnie przygotowana na konkurs jako reprezentacja Polski na Biennale w Wenecji, została unieważniona decyzją ówczesnego Ministra Kultury, Bartłomieja Sienkiewicza. Mimo to zaprezentowana w Wenecji poza oficjalnym programem Biennale, bez wsparcia instytucji promocyjnych, stała się jednym z najważniejszych wydarzeń artystycznych tego roku.

Wystawa, prezentowana obecnie w Warszawie, stanowi sprzeciw wobec wszelkich form ograniczania wolności artystycznej. Celem Ignacego Czwartosa było ukazanie polskiej historii bez cenzury i politycznej poprawności. To właśnie taka sztuka jest prawdziwa - wolna od zewnętrznych wpływów i ingerencji.

Alina Ślesińska: Szkice przestrzeni

27.06 - 13.10.2024 Królikarnia - Muzeum Rzeźby, ul. Puławska 113a, Warszawa

Alina Ślesińska swego czasu w Polsce zasłynęła nonszalancją, dobrym gustem i podobieństwem do Brigitte Bardot. To jednak tylko przykrywka, ponieważ przede wszystkim była bardzo utalentowaną rzeźbiarką, cenioną również za granicą. Artystka poza rzeźbą, chętnie realizowała się także w malarstwie, rysunku i tkaninie artystycznej. Międzynarodowo zasłynęła jednak z cyklu „Propozycje dla architektury”, w którym starała się zatrzeć granicę między formą rzeźbiarską a projektem architektonicznym.

Twórczość Aliny Ślesińskiej, choć nieco obecnie zapomniana, niegdyś była źródłem bardzo pozytywnych opinii ówczesnych krytyków sztuki. W Królikarni już od 27 czerwca prezentowany jest wycinek bogatej twórczości artystki, zawierający zestawienie rysunków i modeli rzeźbiarskich. Wystawę będzie można oglądać do 13 października.

Mariola Wawrzusiak - Infinitum

16.05 - 17.09.2024 Galeria Stalowa, ul. Środkowa 8

Mariola Wawrzusiak to artystka, która odnalazła swoją pasję w rzeźbieniu w metalu. Ten surowy i wymagający materiał po rozgrzaniu staje się plastyczny, dając artystce nieograniczone możliwości kształtowania. Wawrzusiak fascynuje się pełną sprzeczności naturą metalu, co staje się inspiracją dla jej twórczości. Na wystawie „Infinitum” wśród metalowych konstrukcji można odnaleźć znajome formy - sylwetki mrówek, nietoperzy, wilków i sów.

Te zwierzęta, mimo swej niepozornej natury, przypominają nam o nieustannym cyklu życia i śmierci, toczącym się w świecie zwierząt. Poprzez swoje rzeźby artystka pragnie skłonić odbiorców do refleksji nad własnymi wyborami i miejscem w świecie. Zachęca do porzucenia poczucia nieskończoności ziemskiego bytu i dostrzeżenia sensu w codzienności.

Wystawa „Innerspace - Wewnętrzny Wszechświat” | Diana Bardecka

29.06 - 13.07.2024 Centrum Promocji Kultury, ul. Podskarbińska 2

Diana Bardecka w swojej twórczości skupia się na motywie portretu kobiecego. Artystka, czerpiąc inspirację z biologii, anatomii i medycyny, zaprasza widza do odkrywania tajemnic kobiecej psychiki i ciała. Jej prace łączą elementy anatomiczne z surrealistycznymi, a niekiedy mitycznymi przedstawieniami, tworząc obrazy równie piękne, co niepokojące.

W wystawie „Innerspace - Wewnętrzny Wszechświat” Bardecka po raz pierwszy sięgnęła po programy graficzne, co pozwoliło jej jeszcze mocniej wyeksponować zagadnienia cielesności, tożsamości i natury. Wystawę będzie można oglądać jeszcze tylko do 13 lipca.

Wystawa malarstwa Anny Jachimczyk (Ann Kate Art)

27.05 - 31.07.2024 Dom Kultury „KOLOROWA” ul. gen. K. Sosnkowskiego 16

Wystawa Anny Jachimczyk jest niezwykłym wydarzeniem, ponieważ zostają na niej zaprezentowane obok obrazów artystki, również rękopisy wierszy poety Eraya Köngeç, który w tym roku opublikował swój pierwszy tomik poezji. Obrazy Anny Jachimczyk charakteryzuje dynamika, głęboka kolorystyka i odważna linia.

Swój kunszt szlifowała w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie im. Wojciecha Gersona oraz na studiach licencjackich i magisterskich w AP w Krakowie na Wydziale Sztuki. Wernisaż cieszył się dużą popularnością, jednak nic straconego, ponieważ wystawę można oglądać jeszcze do końca miesiąca.

Wystawa „Sehnsucht” - Wojciech Tylbor-Kubrakiewicz

20.06 - 15.07.2024 Station of Art Gallery, ul. Grzybowska 12/14

Wojciecha Tylbora - Kubrakiewicza napędza pasja do uwieczniania codzienności, jednak w wyjątkowym wydaniu. To pogoń za czasem i nieuchwytnością zjawisk, jakby bał się, że czegoś nie zdąży sfotografować, a chciałby ten obraz zachować na przyszłość. Na fotografiach można dostrzec pejzaże i budynki, które są dla artysty szczególne, poprzez nadgryzienie zębem czasu. Uwieczniona architektura, jakby wyjęta z mrocznego filmu, budzi fascynację i zachęca do spojrzenia z innej perspektywy.

To sztuka drogi, która tylko z pozoru wydaje się przewidywalna. Dopiero po zagłębieniu się w uwieczniony obraz okazuje się, że z pozoru monochromatyczne linie składają się w zaskakujące kolory i złudzenia kolorystyczne. Wystawę można oglądać już tylko do 15 lipca. 

Autor
Kalendarz wystaw w Warszawie LIPIEC 2024 [artystyczna mapa]
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...