Drzeworyty japońskie z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie
Krakowskie muzeum zaprasza na wystawę Kitagawy Utamaro (1754-1806), jednego z największych mistrzów japońskiego drzeworytu okresu Edo (1603-1868). Na ekspozycji pojawi się łącznie około 300 obiektów.
Ten uchodzący za piewcę kobiecego piękna artysta był jednym z pierwszych Japończyków, którzy zafascynowali świat zachodni już w XIX wieku. Genialne i ponadczasowe osiągnięcia stylistyczno-formalne - m.in. zbliżenia kadru postaci, od ujęcia jej do kolan po całkowicie nowatorskie portretowe ujęcie twarzy, określane jako ōkubi-e (obrazy wielkich głów) - zaważyły na późniejszym portretowaniu postaci przez innych japońskich artystów.
Narracja jest prowadzona w oparciu o klasyczne kategorie tematyczne porządkujące japońską sztukę, takie jak bijinga - portrety pięknych kobiet, czy boshi-e - obrazy matek z dziećmi prezentujące ich wspólne zabawy. Wyjątkową wartość wnoszą dwie unikatowe, jedyne istniejące na świecie, grafiki Utamaro, które posiada Muzeum Narodowe w Krakowie. Pierwsza z nich, "Wódz Minamoto-no Yoritomo na polowaniu", zaliczana jest do kategorii musha-e, czyli obrazów wojowników, druga, zatytułowana "Sadzenie ryżu", nawiązuje do pejzażu fukeiga.
Dodatkowo przestrzeń ekspozycyjna zostanie wzbogacona o rzemiosło artystyczne, m.in. wyroby z laki, przybory do kaligrafii, instrumenty muzyczne, kimona. Obiekty pochodzą zarówno z historycznego daru Feliksa "Mangghi" Jasieńskiego z 1920 roku, jak i z wyjątkowo cennych akwizycji własnych dokonanych w ostatnich latach (np. japonika wykupione z kolekcji Józefa Mehoffera), a także darów ofiarowanych MNK po 2005 roku.
Gdzie: Muzeum Narodowe w Krakowie
Kiedy: do 15 czerwca 2025
Wystawa "Alfons Mucha - Magia Secesji"
Wystawa "Alfons Mucha. Magia Secesji" będzie okazją, by zanurzyć się w fascynującej secesyjnej estetyce jednego z najważniejszych artystów przełomu XIX i XX wieku. Jego obrazy, pełne elegancji, piękna i romantyzmu, ukazują kobiety w otoczeniu charakterystycznych roślinnych ornamentów i miękkich, falujących linii. Wystawa stworzona przez Grand Palais Immersif - jedną z najbardziej innowacyjnych przestrzeni kulturalnych we Francji, we współpracy z Fundacją Alfonsa Muchy/Mucha Foundation - przedstawia różne oblicza artystycznego dorobku mistrza Secesji i pozwala zwiedzającym zgłębić atmosferę Belle Époque i poczuć ducha tamtych czasów.
Dzięki współpracy z rodziną artysty i wykorzystaniu nowoczesnych technologii audiowizualnych, interaktywnych oraz zapachowych, ekspozycja jest niezwykłym, wielozmysłowym doświadczeniem, które przybliża życie i twórczość Muchy oraz pozwala zrozumieć jego filozofię i wpływ jaki wywarł na współczesną nam kulturę. Goście będą mogli poczuć zapach inspirowany perfumami stworzonymi przez Jacquesa Guerlaina w 1900 roku dla aktorki Sarah Bernhardt, jednej z najważniejszych postaci, które Mucha uwiecznił na projektowanych przez siebie plakatach.
Immersyjna wystawa "Alfons Mucha. Magia Secesji" obejmuje szeroki wachlarz dzieł artysty, w tym najbardziej znane plakaty, ale także mniej znane prace - od malarstwa, przez grafikę, aż po projekty architektoniczne i biżuterię. Oryginalna ścieżka dźwiękowa, przygotowana przez Studio Radio France, wprowadza w klimat epoki, łącząc kompozycje z czasów Muchy z nowoczesnymi interpretacjami. Usłyszeć można głos samego Alfonsa Muchy!
Gdzie: Art Box Experience, Fabryka Norblina
Kiedy: od 28 marca 2025
"Drogi do Jerozolimy" - wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie
Wystawa "Drogi do Jerozolimy" to próba ukazania fenomenu Jerozolimy jako miasta świętego trzech wielkich kultur: żydowskiej, chrześcijańskiej i muzułmańskiej. Pokaże ona Jerozolimę istniejącą w konkretnej rzeczywistości geograficznej, historycznej i kulturowej, ale także jako przestrzeń wyobrażoną - metafizyczny cel pielgrzymek, fantazmat podróżników, eschatologiczny kres życiowych wędrówek pokoleń wiernych w zaświatach. Wedle religijnych tradycji to właśnie w Jerozolimie świat miał swój początek i tam któregoś (sądnego) dnia miałby mieć swój koniec.
Jerozolima jest pełna sprzeczności i paradoksów. To miasto zarówno wspólne, jak i podzielone, którego status od stuleci jest związany z duchowością i pobożnością wyznawców różnych religii, a zarazem z gwałtownymi politycznymi konfliktami, nierzadko motywowanymi religijnie.
Wystawa jest pomyślana jako otwarta i wielokulturowa przestrzeń wiedzy i dialogu, w której sztuka i rękodzieło dawnych epok spotykają się z pracami artystek i artystów współczesnych. Zaprezentujemy dzieła sztuki i artefakty, które powstały w Jerozolimie i Palestynie, jak również takie, które są wyrazem fascynacji i tęsknoty za tym terytorium, przywołują wspomnienia i symboliczne wyprawy. Refleksję nad uniwersalną historią, odwiecznym mitem i skomplikowaną współczesnością Jerozolimy będziemy prowadzić z lokalnej perspektywy Warszawy. Tytuł ekspozycji odwołuje się do Jerozolimy jako celu wędrowania i pielgrzymowania, ale też do szczególnej lokalizacji, w której odbędzie się wystawa - gmachu głównego Muzeum Narodowego w Warszawie, znajdującego się pod adresem Aleje Jerozolimskie 3.
Gdzie: Muzeum Narodowe w Warszawie, Aleje Jerozolimskie 3
Kiedy: 11 kwietnia-20 lipca 2025
Wystawa "Autoportrety" - podobizny niezwyczajne
Wystawa „Autoportrety” prezentuje współczesne realizacje tego gatunku, znacznie wykraczające poza przedstawienia podobizn, do których przyzwyczaiła nas klasyczna historia sztuki. Na ekspozycji będzie można zobaczyć prace dwudziestu artystek i artystów: Pawła Althamera, Mirosława Bałki, Agnieszki Brzeżańskiej, Rafała Bujnowskiego, Barbary Falender, Izabelli Gustowskiej, Zuzanny Janin, Łukasza Korolkiewicza, Katarzyny Krakowiak-Bałki, Zbigniewa Libery, Rafała Milacha, Jarosława Modzelewskiego, Agnieszki Polskiej, Katarzyny Przezwańskiej, Karola Radziszewskiego, Joanny Rajkowskiej, Wilhelma Sasnala, Jadwigi Sawickiej, Aleksandry Waliszewskiej, Artura Żmijewskiego. Prace wykonanych w różnych technikach (malarstwo, rzeźba, fotografia, instalacja dźwiękowa).
Wystawa jest zwieńczeniem projektu zainicjowanego przez poprzedniego dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie dr. hab. prof. UJ Łukasza Gawła oraz Stowarzyszenie "Przyjaciele MNW". Stowarzyszenie poprzez charytatywne aukcje dzieł sztuki, uroczyste kolacje dobroczynne oraz inne formy działalności statutowej zebrało wśród swoich sympatyków, partnerów i członków środki na zakup prac tworzących tę kolekcję.
"Autoportrety" to wystawa sztuki współczesnej, która często odnosi się do bieżącej sytuacji społecznej i politycznej w sposób bezpośredni oraz stanowi artystyczny komentarz do świata, w którym żyjemy na co dzień.
Gdzie: Muzeum Narodowe w Warszawie
Kiedy: 21 marca-20 lipca 2025
Wystawa "Europejska Nagroda Architektoniczna - Mies van der Rohe Award 2024" - nagrodzona nagroda
Wystawa prezentuje najważniejsze realizacje architektoniczne, jakie powstały w Europie na przestrzeni 2022 i 2023 roku. Czterdzieści pokazanych na niej obiektów to obiekty nagrodzone i wyróżnione w najnowszej edycji konkursu Mies van der Rohe Awards (Europejska Nagroda Architektoniczna im. Miesa van der Rohego) - laureaci nagrody głównej, nagrody specjalnej dla młodych architektów oraz realizacje wpisane na tak zwaną "krótką listę" kwalifikującą do finału.
Zwycięzcą Mies van der Rohe Awards 2024 został pawilon studencki Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku - projekt pracowni prowadzonej przez architektów Gustava Düsinga i Maxa Hacke.
Usytuowany tuż przy rzece, lekki i przeszklony z każdej strony budynek, stanął na głównej osi kampusu. Wnętrze pawilonu to innowacyjna i otwarta przestrzeń edukacyjna, płynnie łącząca strefy komunikacyjne i użytkowe, którą łatwo można dostosować do zmieniających się potrzeb użytkowników. Jednopiętrowa bryła składa się z szeregu platform i mostów wychodzących na zewnątrz, a zamiast stałych ścian stworzono strefy, które można dowolnie kształtować. Modułowa, stalowo-drewniana struktura budynku może być w pełni zdemontowana i jest zgodna z zasadą re-use.
Gdzie: Muzeum Architektury we Wrocławiu
Kiedy: do 25 maja 2025