W kwietniu 2025 zobaczymy wystawy prezentujące sztukę od Japonii po Bliski Wschód. Drzeworyty Utamaro, malarstwo secesyjne czy sztuka współczesna to dopiero początek! Oto 5 najciekawszych wystaw, których nie można przegapić.

Drzeworyty japońskie z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie

Krakowskie muzeum zaprasza na wystawę Kitagawy Utamaro (1754-1806), jednego z największych mistrzów japońskiego drzeworytu okresu Edo (1603-1868). Na ekspozycji pojawi się łącznie około 300 obiektów.

Przestrzeń wystawowa. Bbijinga – tak nazywają się po japońsku portrety pięknych kobiet. Utamaro był ich piewcą. Fot. Mykyta Platonov

Ten uchodzący za piewcę kobiecego piękna artysta był jednym z pierwszych Japończyków, którzy zafascynowali świat zachodni już w XIX wieku. Genialne i ponadczasowe osiągnięcia stylistyczno-formalne - m.in. zbliżenia kadru postaci, od ujęcia jej do kolan po całkowicie nowatorskie portretowe ujęcie twarzy, określane jako ōkubi-e (obrazy wielkich głów) - zaważyły na późniejszym portretowaniu postaci przez innych japońskich artystów.

"Piękna Yosooi z domu uciech Matsubaya ", drzeworyt barwny na papierze. Sygnatura: Utamaro, MNK

Narracja jest prowadzona w oparciu o klasyczne kategorie tematyczne porządkujące japońską sztukę, takie jak bijinga - portrety pięknych kobiet, czy boshi-e - obrazy matek z dziećmi prezentujące ich wspólne zabawy. Wyjątkową wartość wnoszą dwie unikatowe, jedyne istniejące na świecie, grafiki Utamaro, które posiada Muzeum Narodowe w Krakowie. Pierwsza z nich, "Wódz Minamoto-no Yoritomo na polowaniu", zaliczana jest do kategorii musha-e, czyli obrazów wojowników, druga, zatytułowana "Sadzenie ryżu", nawiązuje do pejzażu fukeiga.

"Kobieta z chłopcem w masce – parodia przypowieści o Tao Yuanmingu", drzeworyt barwny na papierze. Sygnatura: Utamaro, MNK
"Wódz Minamoto-no Yoritomo na polowaniu u stóp góry Fudżi", ok. 1786–1789, drzeworyt barwny na papierze. Sygnatura: Utamaro, MNK

Dodatkowo przestrzeń ekspozycyjna zostanie wzbogacona o rzemiosło artystyczne, m.in. wyroby z laki, przybory do kaligrafii, instrumenty muzyczne, kimona. Obiekty pochodzą zarówno z historycznego daru Feliksa "Mangghi" Jasieńskiego z 1920 roku, jak i z wyjątkowo cennych akwizycji własnych dokonanych w ostatnich latach (np. japonika wykupione z kolekcji Józefa Mehoffera), a także darów ofiarowanych MNK po 2005 roku.

Gdzie: Muzeum Narodowe w Krakowie

Kiedy: do 15 czerwca 2025

Wystawa "Alfons Mucha - Magia Secesji"

Wystawa "Alfons Mucha. Magia Secesji" będzie okazją, by zanurzyć się w fascynującej secesyjnej estetyce jednego z najważniejszych artystów przełomu XIX i XX wieku. Jego obrazy, pełne elegancji, piękna i romantyzmu, ukazują kobiety w otoczeniu charakterystycznych roślinnych ornamentów i miękkich, falujących linii. Wystawa stworzona przez Grand Palais Immersif - jedną z najbardziej innowacyjnych przestrzeni kulturalnych we Francji, we współpracy z Fundacją Alfonsa Muchy/Mucha Foundation - przedstawia różne oblicza artystycznego dorobku mistrza Secesji i pozwala zwiedzającym zgłębić atmosferę Belle Époque i poczuć ducha tamtych czasów.

Immersyjna wystawa przybliża życie i twórczość Muchy oraz pozwala zrozumieć jego filozofię. Fot. Art Box Experience

Dzięki współpracy z rodziną artysty i wykorzystaniu nowoczesnych technologii audiowizualnych, interaktywnych oraz zapachowych, ekspozycja jest niezwykłym, wielozmysłowym doświadczeniem, które przybliża życie i twórczość Muchy oraz pozwala zrozumieć jego filozofię i wpływ jaki wywarł na współczesną nam kulturę. Goście będą mogli poczuć zapach inspirowany perfumami stworzonymi przez Jacquesa Guerlaina w 1900 roku dla aktorki Sarah Bernhardt, jednej z najważniejszych postaci, które Mucha uwiecznił na projektowanych przez siebie plakatach.

Alfons Mucha, "Księżniczka Giacynta". Fot. Adobe Stock

Immersyjna wystawa "Alfons Mucha. Magia Secesji" obejmuje szeroki wachlarz dzieł artysty, w tym najbardziej znane plakaty, ale także mniej znane prace - od malarstwa, przez grafikę, aż po projekty architektoniczne i biżuterię. Oryginalna ścieżka dźwiękowa, przygotowana przez Studio Radio France, wprowadza w klimat epoki, łącząc kompozycje z czasów Muchy z nowoczesnymi interpretacjami. Usłyszeć można głos samego Alfonsa Muchy!

Gdzie: Art Box Experience, Fabryka Norblina

Kiedy: od 28 marca 2025

"Drogi do Jerozolimy" - wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie

Wystawa "Drogi do Jerozolimy" to próba ukazania fenomenu Jerozolimy jako miasta świętego trzech wielkich kultur: żydowskiej, chrześcijańskiej i muzułmańskiej. Pokaże ona Jerozolimę istniejącą w konkretnej rzeczywistości geograficznej, historycznej i kulturowej, ale także jako przestrzeń wyobrażoną - metafizyczny cel pielgrzymek, fantazmat podróżników, eschatologiczny kres życiowych wędrówek pokoleń wiernych w zaświatach. Wedle religijnych tradycji to właśnie w Jerozolimie świat miał swój początek i tam któregoś (sądnego) dnia miałby mieć swój koniec.

James Robertson (1813–1888), Felice Beato (1832–1909), Antonio Beato (ok. 1835–1906), Jerozolima. Bazylika Grobu Świętego – fasada, 1857, Muzeum Narodowe w Warszawie

Jerozolima jest pełna sprzeczności i paradoksów. To miasto zarówno wspólne, jak i podzielone, którego status od stuleci jest związany z duchowością i pobożnością wyznawców różnych religii, a zarazem z gwałtownymi politycznymi konfliktami, nierzadko motywowanymi religijnie.

Photochrom Zürich, Jerozolima. Bazar przy Cytadeli, 1894–1895, Muzeum Narodowe w Warszawie

Wystawa jest pomyślana jako otwarta i wielokulturowa przestrzeń wiedzy i dialogu, w której sztuka i rękodzieło dawnych epok spotykają się z pracami artystek i artystów współczesnych. Zaprezentujemy dzieła sztuki i artefakty, które powstały w Jerozolimie i Palestynie, jak również takie, które są wyrazem fascynacji i tęsknoty za tym terytorium, przywołują wspomnienia i symboliczne wyprawy. Refleksję nad uniwersalną historią, odwiecznym mitem i skomplikowaną współczesnością Jerozolimy będziemy prowadzić z lokalnej perspektywy Warszawy. Tytuł ekspozycji odwołuje się do Jerozolimy jako celu wędrowania i pielgrzymowania, ale też do szczególnej lokalizacji, w której odbędzie się wystawa -  gmachu głównego Muzeum Narodowego w Warszawie, znajdującego się pod adresem Aleje Jerozolimskie 3.

Gdzie: Muzeum Narodowe w Warszawie, Aleje Jerozolimskie 3

Kiedy: 11 kwietnia-20 lipca 2025

Wystawa "Autoportrety" - podobizny niezwyczajne

Wystawa „Autoportrety” prezentuje współczesne realizacje tego gatunku, znacznie wykraczające poza przedstawienia podobizn, do których przyzwyczaiła nas klasyczna historia sztuki. Na ekspozycji będzie można zobaczyć prace dwudziestu artystek i artystów: Pawła Althamera, Mirosława Bałki, Agnieszki Brzeżańskiej, Rafała Bujnowskiego, Barbary Falender, Izabelli Gustowskiej, Zuzanny Janin, Łukasza Korolkiewicza, Katarzyny Krakowiak-Bałki, Zbigniewa Libery, Rafała Milacha, Jarosława Modzelewskiego, Agnieszki Polskiej, Katarzyny Przezwańskiej, Karola Radziszewskiego, Joanny Rajkowskiej, Wilhelma Sasnala, Jadwigi Sawickiej, Aleksandry Waliszewskiej, Artura Żmijewskiego. Prace wykonanych w różnych technikach (malarstwo, rzeźba, fotografia, instalacja dźwiękowa).

Na ekspozycji będzie można zobaczyć prace dwudziestu artystek i artystów, m.in. Pawła Althamera, Mirosława Bałki, Zbigniewa Libery czy Jarosława Modzelewskiego. Muzeum Narodowe w Warszawie

Wystawa jest zwieńczeniem projektu zainicjowanego przez poprzedniego dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie dr. hab. prof. UJ Łukasza Gawła oraz Stowarzyszenie "Przyjaciele MNW". Stowarzyszenie poprzez charytatywne aukcje dzieł sztuki, uroczyste kolacje dobroczynne oraz inne formy działalności statutowej zebrało wśród swoich sympatyków, partnerów i członków środki na zakup prac tworzących tę kolekcję.

Wystawa „Autoportrety” prezentuje współczesne fotografie, obrazy, rzeźby. Muzeum Narodowe w Warszawie

"Autoportrety" to wystawa sztuki współczesnej, która często odnosi się do bieżącej sytuacji społecznej i politycznej w sposób bezpośredni oraz stanowi artystyczny komentarz do świata, w którym żyjemy na co dzień.

Gdzie: Muzeum Narodowe w Warszawie

Kiedy: 21 marca-20 lipca 2025

Wystawa "Europejska Nagroda Architektoniczna - Mies van der Rohe Award 2024" - nagrodzona nagroda

Wystawa prezentuje najważniejsze realizacje architektoniczne, jakie powstały w Europie na przestrzeni 2022 i 2023 roku. Czterdzieści pokazanych na niej obiektów to obiekty nagrodzone i wyróżnione w najnowszej edycji konkursu Mies van der Rohe Awards (Europejska Nagroda Architektoniczna im. Miesa van der Rohego) - laureaci nagrody głównej, nagrody specjalnej dla młodych architektów oraz realizacje wpisane na tak zwaną "krótką listę" kwalifikującą do finału.

Biblioteka Gabriela Garcii Marqueza w Barcelonie. Fot. Jesus Granada, Fundacja im. Miesa van der Rohego w Barcelonie

Zwycięzcą Mies van der Rohe Awards 2024 został pawilon studencki Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku - projekt pracowni prowadzonej przez architektów Gustava Düsinga i Maxa Hacke.

Nagrodzony pawilon studencki Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku. Fot. Leonhard Clemens, MvdR, Fundacja im. Miesa van der Rohego w Barcelonie
Pawilon studencki Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku. Fot. Iwan Baan, Fundacja im. Miesa van der Rohego w Barcelonie

Usytuowany tuż przy rzece, lekki i przeszklony z każdej strony budynek, stanął na głównej osi kampusu. Wnętrze pawilonu to innowacyjna i otwarta przestrzeń edukacyjna, płynnie łącząca strefy komunikacyjne i użytkowe, którą łatwo można dostosować do zmieniających się potrzeb użytkowników. Jednopiętrowa bryła składa się z szeregu platform i mostów wychodzących na zewnątrz, a zamiast stałych ścian stworzono strefy, które można dowolnie kształtować. Modułowa, stalowo-drewniana struktura budynku może być w pełni zdemontowana i jest zgodna z zasadą re-use.

Gdzie: Muzeum Architektury we Wrocławiu

Kiedy: do 25 maja 2025 

Autor
Te wystawy zobaczymy w kwietniu! 5 ekspozycji, które zachwycą koneserów sztuki
Monika Utnik
Dziennikarka, wieloletnia redaktorka pism wnętrzarskich, absolwentka polonistyki i italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książek dla dzieci. Zadebiutowała...