W 2019 roku Fundacja A.P. Møllera zleciła duńskiemu studiu architektonicznemu Cobe zaprojektowanie nowego parku na dawnej wyspie przemysłowej w wewnętrznym porcie Kopenhagi. Zlokalizowany obok Królewskiej Opery Duńskiej porośnięty był od 20 lat skromnym, zielonym trawnikiem. 

Miejsce było nieciekawe. Z wewnętrznym kopenhaskim portem nie wiadomo było co zrobić. Zostawić tak jak jest? Padł pomysł, żeby zbudować tu osiedle mieszkalne. Ale nic z tego nie wyszło.

Aż zjawiła się Fundacja A.P. Møllera. Nowy publiczny park The Opera Park (który wziął nazwę od pobliskiej opery) tworzy zielony kontrapunkt dla gęsto zabudowanego miasta.

Zieleń w środku miasta 

Park o wielkości trzech boisk do piłki nożnej składa się z sześciu ogrodów, które odzwierciedlają roślinność z różnych części świata: Lasu Północnoamerykańskiego, Duńskiego Lasu Dębowego, Lasu Nordyckiego, Ogrodu Orientalnego, Ogrodu Angielskiego i Ogrodu Subtropikalnego. 

W poszczególnych ogrodach znajdują się zielone pokoje, takie jak fontanna, staw z liliami wodnymi czy niewielki basen, w którym krople wody spływające delikatnie z masztu uderzają o powierzchnię wody. Wijące się ścieżki i organicznie ukształtowane klomby łączą się w oryginalną całość.

Park pełen roślin

Park obejmuje aż 628 drzew, 80 000 bylin i krzewów oraz 40 000 roślin cebulowych z całego świata. Dwieście dwadzieścia trzy unikalne egzotyczne gatunki roślin zapewniają odwiedzającym tętniące życiem i stale zmieniające się tło. 

Wygląd, zapach i kolor zmieniają się w zależności od pory roku. Wiosna kwitnie bogatą paletą barw, lato przynosi różne odcienie zieleni, jesień to czerwień i żółć, a zimą dominują wiecznie zielone sosny i zamarznięte stawy. Różnorodność gatunków roślin i ich rozmiarów zapewniają ptakom i owadom schronienie.

Okrągła szklarnia

W parku znajduje się też szklarnia z kawiarnią, zapewniająca dostęp do parkingu pod powierzchnią parku. Szklarnia ma organiczny kształt, a jej dach wygląda jakby unosił się w powietrzu.

Wewnątrz szklarni znajdują się tarasy prowadzące na poziom parkingu, który mieści do 300 samochodów. To miejsce, które ma tętnić życiem nawet zimą, kiedy wiele parków w Kopenhadze jest opuszczonych. 

Park w sąsiedztwie opery

Park łączy się z sąsiednią Królewską Operą Duńską za pomocą zadaszonego chodnika, który chroni od ewentualnego deszczu. Woda deszczowa jest odprowadzana z dachu Opery do podziemnych zbiorników wykorzystywanych do nawadniania parku. Ścieżki mają przepuszczalną nawierzchnią żwirową. Z kolei panele słoneczne na dachu Opery zapewniają zasilanie podziemnego parkingu, parku i szklarni. 

Mała architektura w ogrodach jest zbudowana z materiałów wytrzymałych i w pełni nadających się do recyklingu. Obfitość drzew i nasadzeń chroni przed silnymi wiatrami wiejącymi od strony portu i morza. Ponadto wzniesienie chroni wyspę przed zalaniem podczas ulewnych opadów i znacznych wzrostów poziomu wody w porcie.

Autor
Kopenhaski port zamieniony w park! W jego centrum jest szklarnia, która ma kształt kwiatu
Monika Utnik
Dziennikarka, wieloletnia redaktorka pism wnętrzarskich, absolwentka polonistyki i italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książek dla dzieci. Zadebiutowała...